Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Rusya merkez bankası uluslararası ödemelerde kripto para kullanmgüni değerlendiriyor

Rusya’nın kriptoya karşı tutumuyla bilinen merkez bankası, uluslararası ödemelerde kripto paraları kullanmgüni değerlendiriyor.

Daha önce kripto paraların kullanımı ve madenciliğinin hepsiden yasaklanmasını teklif eden Rusya Bankası’nın birinci başkan yardımcısı Ksenia Yudaeva, Reuters’a onayladığı konuşmada şöyle belirtti:

“Prensip olarak, kripto paraların uluslararası işlemlerde kullanımına karşı değiliz.”

Diğer yandan Yudaeva, bankanın ülkede kripto paraların yaygın olarak kullanılmasını hala finansal bir tehdit olarak gördüğünü ekledi:

“Ülkede, özellikle de Rusya’nın finansal altyapısında kripto paraların aktif olarak kullanılmasının, vatandaşlar ve kişisilar için daha büyük risk oluşturacağını hala düşünüyoruz. Ülkemizde bu risklerin epey büyük olabileceğine inanıyoruz.”

Rusya’nın şubat en yeniunda Ukrayna’yı işgal etmesi, ülkenin hepsi dünyadan ekonomik onayladırımlarla karşılaşmasıyla en yeniuçlandı. Kripto paraların onayladırımları delme aracı olup olamayacakları ise yaygın tartışma maddelerinden biri oldu.

Rusya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sergei Katyrin, daha önce Afrika ülkeleriyle gerçekleştirilecek ikili ödemelerde kripto paralar ve merkez bankası dijital para birimleriyle (CBDC) uluslararası ödeme yapma çağrısında bulunmuştu.

Rusya Federasyonu Devlet Duması Enerji Komitesi ise Çin ve Türkiye gibi dost kabul edilen ülkelerin petrol ve doğalgaz için yapacakları ödemeyi ruble ve lira gibi itibari paraların yanı sıra Bitcoin ile de yapabilmelerini önermişti.