Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Rusya, paladyum destekli stablecoin’i piyasaya sürdü


Rusya hükümeti destekli tokenizasyon platformu Atomyze, konumel banka Rosbank ile beraber paladyum destekli ilk dijital varlığını çıkardı.

Rosbank, pazartesi günü resmi olarak onayladığı duyuruda, Rusya’nın ilk dijital varlık anlaşmasında bir yatırımcı olarak rol ettiğını ve blockchain firması Atomyze’nin ilk ortağı olduğunu duyurdu.

Yapılan duyuruya göre yeni çıkarılan dijital varlık, Atomyze aracılığıyla çıkarılan ilk finansal varlık (DFA) olma özelliğini taşıyor. Platform, geçtiğimiz şubat güninda Rusya Bankası’ndan kgünit alarak ülkenin ilk yasal dijital varlık yöneticisi haline gelmişti.

Atomyze ve Rosbank, oligark Vladimir Potanin’in ortak olarak kurduğu bir Rus holding ve yatırım şirketi Interros tarafından destekleniyor. Rusya merkezli nikel-paladyum madenciliği ve döküm şirketi Nornickel CEO’su, 2019’da onayladığı duyuruda İsviçre merkezli bir paladyum fonu aracılığıyla paladyumu yeniden tokenleştirme planlarını açıklamıştı.

Interros’un onayladığı bir duyuruya göre Atomyze, Potanin’in yakın zamanda satın ettiğı özel Tinkoff bankası, yazılım mühendisliği firması Reksoft ve Rosbank da dahil olmak üzere Interros’un dijital ekosisteminin önemli bir parçası olarak hizmet verecek.

Potanin, söz meselesu duyuruda, “Bu gerçekten de dikkate değer bir gelişme. Rus şirketleri ve bireyleri artık bu metala yatırım yapma fırsatına sahip,” cümlelerini kurdu. Oligark buna ek Rusya’nın ekonomisinin yeni bir “tokenizasyon dönemi”ne girdiğinin de altını çizdi.

Potanin buna ek Atomyze tarafından çıkarılan paladyum tokeni gibi dijital finansal varlıkların, er ya da geç Bitcoin (BTC) gibi dijital paraların konumini alacağını söylekonumek konuşmalarine şu şekilde devam etti:

“Endardriyel ve diğer tokenler, kripto para birimlerinin aksine fiziksel varlıklarla destekleniyor, aynı zamanda blockchain teknolojisinin kullanılması ise tokenlerin işlemlerini güvenilir, kullanışlı ve şeffaf hale getiriyor. Yani tokenlerin kripto para birimlerini yenerek onları dijital ekonominin kenarına iteceğine inanıyorum.”

Atomyze ve Rosbank, yeni yatırım ürününden teknik olarak “paladyum tokeni” olarak bahsederken, ürün buna ek değerli metallerle desteklenen bir stablecoin olma özelliklerine de sahip. Banka, yapılan duyuruda, “Söz meselesu yenilikçi ürün buna ek Rosbank’a, paladyumun piyasa değerine eşdeğer bir nakit talep hakkı da veriyor,” ifadelerini kullandı.

Cointelegraph’ın daha önce de bildirdiği gibi Tether ve Paxos gibi büyük küresel stablecoin sağlgünicıları, birkaç yıl önce altın destekli stablecoin’leri piyasaya sürmüştü.