Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Rusya’dan Beklenen Hamle Geldi: Sınır Ötesi Ödemelerde Kripto Para Kullanımını Yasallaştıracak

 Rusya Merkez Bankası ve Rusya Maliye Bakanlığı’nın yakın zamanda kripto paralar ile sınır ötesi ödemeleri yasallaştırması bekleniyor.

Kripto paralara karşı negatif duruşuyla bilinen Rusya tarafından beklenmedik bir havadis duyuruldu. Geçtiğimiz aylarda savaşın getirdiği ekonomik ambargoları aşmak için kripto paraların kullanımının kısa vadede mümkün olmadığına dair duyurular gelmiş olsa da hükümet tarafında mesele hakkındaki fikirler değişmiş gibi duruyor. Rusya’da faaliyet gösteren konumel gazete TASS‘a göre, Rusya Merkez Bankası kripto paralara karşı düzenleme yaklaşımını yeniden değerlendiriyor. Öte yandan Maliye Bakanlığı ise sınır ötesi ödemeler için kripto paraları yasallaştırma meselesunda anlaşmaya varılmak üzere olduğunu belirtiyor.

2020 yılında Rusya, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin ödeme amacıyla kullanılmasını resmi olarak yasaklayan “Dijital Finansal Varlıklar Üzerine” ciddi bir kripto yasası kabul etmişti. O dönemlerde İran‘da aynı şekilde bir yasaklamzamanı onaylamış ve özü konumel paralarının değerinin korunması için bu yolu tercih ettiklerini açıklamıştı.

Fakat makro ekonomik ambargolar yüzünden kripto paraların yasal kullanımı meselesundaki tavır hızla değişiyor. İran’ın geçtiğimiz 7 günlarda kripto paraları dış ve iç ticaretinde kullanmzamanı yasalaştırmasının ardından Rusya’da aynı tarafta konum alacak gibi görünüyor. Rusya Maliye Bakan Yardımcısı Alexei Moiseev mesele hakkındaki duyurularında şu ifadelere konum verdi:

Kripto paralar meselesunda dünyadaki gidişatı takip ediyoruz. Bu, merkez bankası tarafından da fark edildi ve özü yaklaşımını bizim gibi yeniden değerlendirdi. Şu anki jeopolitik ortamda sınır ötesi ödemelerin kripto paralarla yapılması kaçınılmaz bir durum. Tabii ki öncelikle bu durumu yasallaştırmak gerekiyor. Hem bakanlık hem de merkez bankası bu meseleda çalışıyor. Kısa sürede en yeniuç alınacaktır. Birçok Rus vatandaşı Rusya dışındaki platformlarda cüzdan açıyor. Bunu Rusya’da yapmamız ve platformları regüle etmemiz lazım. Hem para aklama hem de Müşterini Tanı (KYC) meselesunda platformları uyumlu hale getirmek şart duruyor.