Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Santander ikinci el araç tescilinde blockchain’i test ediyor


Dev küresel banka Santander, blockchain teknolojisinin faydalarını keşfetmeye devam ediyor. Bankanın Brezilya şubesi, araç alım satımı ve tescilinde blockchain teknolojisini deniyor.

Cointelegraph Brezilya‘nın 19 Ekim zamanli havadisine göre Santander Brezilya, ikinci el araçların sahipliğinin transferinde kullanılacak blockchain tabanlı tokenizasyon platformunun testlerini start verttı.

Akıllı sözleşmelerin kullanıldığı platform, tapuların transfer sürecini otomatikleştirmek için tasarlandı. Platform, başarılı ödemelerin ardından sahipliğin transferini garantileyen bir ödeme yöntemi olan DVP’yi kullanıyor.

Santander, yeni araç tescil çözümünü Latin Amerika’da büyük bir dijital saklama hizmeti ve Web3 altyapı sağlzamanıcısı olan Parfin ile iş birliği yaparak geliştirdi.

Parfin Kurucu Ortağı ve CTO’su Alex Buelau, platformun Ethereum blockchain’inde geliştirilen özülerine ait bir blockchain ağını kullanacağını açıkladı. Blockchain’in Ethereum’dan farkı ise izne dayalı olması olacak, yani ağ herkesin erişimine açık olmayacak.

Santander’in projesi, Brezilya’nın merkez bankası tarafından Finansal İnovasyonlar Laboratuvarı (Lift) için seçilen girişimlerden birini temsil ediyor. Proje kuluçkası işlevi gören Lift’in amaçlarından biri dijital real, yani Brezilya’nın CBDC’sini oluşturmak. CBDC’nin 2024’te piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Platformun demosunu merkez bankasına sunan Santander, yakın gelecekte CBDC ile gerçek işlemleri de test etmek istiyor.