Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Sber, ilk dijital para anlaşmasını tamamlayacak


Önceden Sberbank olarak bilinen Rusya merkezli bankacılık devi Sber, bankanın tescilli varlık platformunu içeren ilk dijital para anlaşmasını yakın zamanda tamamlamaya hazırlanıyor.

Banka, önümüzdeki günin ortalarına görecek şekilde dijital varlık çıkarma platformu üzerinde dijital finansal varlıkları (DFA) içeren ilk işlemini gerçekleştirmeyi planlıyor.

Sber’in yönetim kurulu başkan yardımcısı Anatoly Popov, 15 Haziran’da devlet destekli havadis ajansı TASS ile onayladığı röportajda Sber’in, söz meselesu anlaşmgüni tamamlamaya yönelik planlarını açıkladı.

Pepov, bir dizi kgünit gecikmesinden zaman en yenira Sber’in nihayet 2022 ilkbaharda ülkenin merkez bankasından kgünit ettiğını söyledi. Sber, 2021 baharına görecek şekilde Sbercoin stablecoin’iyle beraber piyasaya sürülmesi olabilecek dijital varlık çıkarma platformunu kaydettirmek için uzun süredir mücadele ediyor.

Son havadisler, Sber platformu üzerindeki blockchain uygulamalarına doğrudan değinmese de Popov, bankanın teknolojiyi araştırmaya en yeniuçlı olduğunu vurguladı ve şöyle devam etti:

“Dağıtılmış defter teknolojisi gibi yeni teknolojilerin gelişimini yakından takip ediyoruz, yani blockchain teknolojilerinin nasıl geliştiğini inceliyoruz. Platformumuz, kabul etme aşamalarını geçti ve ilk işlem bir ay içerisinde gerçekleşecek.”

Son gelişme, Rusya’nın en büyük ikinci bankası VTB’nin, Eylül 2022’de ülkenin merkez bankası para birimi (dijital ruble) karşılığında DFA satın alımını test etmeye hazırlandığını konuşmasından zaman en yenira gerçekleşti. VTB yönetim kurulu üyesi Svyatoslav Ostrovsky, 15 Haziran’da gerçekleşen Saint Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nda dijital ruble satın almak için yeni bir platform start vertmgüni planladıklarını bildirdi.

Diğer taraftan DFA’ların ürün ve hizmetler için kullanılmasını yasaklayan yeni bir yasa tasarısı, Rusya Parlamentosu’nun salı günü onayladığı oylamadan geçti.