Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
SBF, ekosistem için Binance ile işbirliği çağrısında bulundu


FTX kurucusu ve CEO’su Sam Bankman-Fried (SBF), 7 Kasım’daki Twitter paylaşımında bir rakibin gerçek olmayan söylentilerle kripto para borsasının peşine düşmeye çalıştığını iddia etti ve aynı zamanda Binance ile işbirliği çağrısında bulundu.

Bu gelişme, Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ)’nin, şirketin rakip borsa FTX tokenindeki (FTT)’nin hepsi pozisyonlarını likide edeceğini söylemesinin ardından gerçekleşti.

FTX’in varlıklarının iyi durumda olduğunu, öte yandan borsanın hepsi müşteri varlıklarını kapsayacak görecek şekilde yeterli fona sahip olduğunu öne süren SBF, şu ifadeleri kullandı:  

“Müşteri varlıklarını koruma meselesunda uzun bir geçmişimiz var ve bu durum hâlâ geçerli.”

Binance kurucu ortağı ve Baş Müşteri Hizmetleri Sorumlusu Yi He ise FTT’nin satılmasının, gündemdeki iki borsa arasındaki rekabetle hiçbir ilgisi olmadığını açıkladı.

FTX’in Twitter sayfası, bugün sabah, para çekme gecikmeleriyle ilgili kişisi şikayetlerini de ele etti ve kişisilara, eşleşen motorla her şeyin sorunsuz çalıştığına dair güvence verdi. Ancak yazının ygünimlandığı esnada Bitcoin para çekme işlemleri için düğüm verimi hâlâ kısıtlı durumda.

Bazı kişisilar ise Reddit’te, bu durumu Celsius’un para çekme işlemlerini durdurmasına ve platformun çöküşünden önce kişisilarını yanıltmasına benzeterek gelişmelere karşı dikkatda bulundu.

Zhao, 6 Kasım’da paylaştığı bir tweet’te varlıkları tasfiye etme en yeniuçının, Terra’nın Luna Classic (LUNC) çöküşüne ve kripto piyasası üzerindeki etkisine atıfta bulunarak ortaya çıkan en yeni gelişmelerden zaman en yenira verildiğini söyledi. CZ öte yandan FTX kurucusunun en yeni eylemleri hakkında da yorum onayladı:

“Sektördeki diğer oyunculara karşı arkalarından kulis yapan insanları desteklemeyeceğiz.”

Zincir içi veri, bilinmeyen bir cüzdanın 7 Kasım’ın ilk saatlerinde Binance’e yaklaşık 584 milyon USD’ye denk gelen 23 milyon FTT’yi aktardığını gösteriyor. Zhao’ya göre bu transfer, borsanın tokenleri boşaltma en yeniuçının bir parçası.

İlginizi Çekebilir: FTX para çekme sorunlarıyla ilgili şikayetleri ele etti

Cointelegraph’ın da bildirdiği gibi FTX borsa tokeninin sat satları 7 Kasım’da destek çizgisinin altında devam etti ve bu durum, önümüzdeki aylarda düşüş eğiliminin devam etmesi risklerini artırdı.