Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
SBF, “FTX varlıları iyi durumda” gönderisini sildi!

Kripto para borsası FTX’in kurucusu ve CEO’su Sam Bankman-Fried, Twitter’da birkaç gün önce paylaştığı “FTX’in varlıkları iyi durumda” gönderisini sildi. 

Bankman-Fried, 7 Kasım’da FTX’in hepsini kapsayan müşteri varlıklarını karşılayacak görecek şekilde rezerve sahip olduğunu iddia eden bir ‘tweet’ dizisi paylaştı. FTX CEO’su, öte yandan şirketin yatırımcıların varlıklarına yatırım yapmadığını, hepsini kapsayan para çekme işlemleriyle ilgilendiklerini ve ilgilenmeye devam edeceklerini söyledi. 

Bankman-Fried, şu anda silinmiş olan bir ‘tweet’te “müşteri varlıklarını koruma meselesunda uzun bir geçmişe sahibiz ve bu şu anda da geçerli” ifadelerini kullanmıştı. 

SBF’nin şu anda silinmiş olan ‘tweet’ dizisi, ekran görüntüsü kaynağı: Crypto Slash

Twitter’daki birçok kaynağa göre, FTX CEO’su “FTX’in hepsini kapsayan varlıkları iyi durumda” ‘tweet’ini 8 Kasım zamaninde Türkiye saati ile 01:30 sularında sildi. Kimi kaynaklara göre de söz meselesu ‘tweet’, Binance ile FTX arasındaki stratejik bir anlaşmanın açıklanmasından birkaç saat devamında silindi. Bununla birlikte anlaşmanın bir parçası olarak Binance, kriz yaşayan borsanın likidite sorunlarının ardesinden gelmek için FTX’i satın almzamanı kabul etti. 

Satın alma anlaşması havadisleri, FTX borsasının token’larının birçoğu için geçici olarak para çekme işlemlerini durdurduğunu duyurusının ardından geldi. Kripto topluluğundan pek çok kişi, FTX’te start verrda meydana gelen yavaş para çekme işlemlerindeki sorunlar, FTX’in kardeş firması Alameda Research’ün sızdırılan bilançosu ve Binance’in elindeki Tüm FTX Token’larının (FTT) satacağını duyurusıyla böyle bir en yeniucun yaşanacağını olabilite etmişti. 

Kripto topluluğu, Sam Bankman-Fried’ın Twitter gönderilerini silmesine tepki gösterdi. Topluluk, öte yandan FTX CEO’sunu borsadaki varlıkları hakkında yalan söylemekle suçladı. 

Pledditor’u yöneten bir Twitter kişisisı, FTX CEO’sunun rastgele bir Twitter hesabının paylaşmış olduğu “borsadan para çekemeyenler için airdrop yöntemi ile gerçekleştirilebileceğine yönelik gönderisini ‘retweet’ etmesine dikkat topladı. Twitter kişisisı, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) bu tür eylemlerin peşinden gitmesi gerektiğini belirtti.  

İlginizi çekebilir: Kripto topluluğu Binance ve FTX’in duyurularıyla çalkalanıyor 

Öte yandan Bitcoin (BTC) ile bu yıl halihazırda düşüşte olan kripto piyasası, FTX ile ilgili gelen havadislerin ardında, bir başka çöküşe daha sürüklenmiş oldu. CoinGecko verilerine göre, en yeni 24 saat içerisinde kripto para piyasasının toplam değeri yaklaşık yüzde 10 düşüş yaşadı.