Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
SEC, bazı firmaların kripto para piyasasını manipüle ettiğini iddia etti


Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Hydrogen Technology Corporation ve Moonwalkers Trading Limited’in, Hydro tokenlerinin ticaret hacmini ve fiyatını manipüle ettiği yönünde suçlama iddialarında bulundu.

SEC, 28 Eylül zamanli bir duyuruda Hydrogen’in eski CEO’su Michael Ross Kane’in Moonwalkers ve CEO’su Tyler Ostern’i, “piyasa faaliyetlerine sahte şekil sağlamak” amacıyla işe ettiğını, daha zaman en yenira Kane’in, Moonwalkers’a yapay olarak şişirilmiş pazarda tokenleri Hydrogen adına 2 milyon birimdan fazla karla satmasını sağladığını söyledi.

SEC’in piyasaları manipüle ve suistimal etme biriminden sorumlu başkanı Joseph Sanen yenie, “Sanıklar, tıpkı iddia ettiğimiz gibi, Hydro’nun piyasa faaliyetlerinin yanıltıcı bir resmini oluşturarak manipülasyondan kazanç sağladı. SEC, her türlü menkul kıymet için adil bir piyasa oluşturmaya en yeniuçlı ve piyasa manipülatörlerini tespit edip sorumlu tutmaya devam edecek,” dedi.

SEC’e göre, Kane, Ostern ve şirketlerinin onayladıkları eylemler, ABD menkul kıymetler yasalarını ihlal ederek kripto piyasasında bir manipülasyon oluşturdu. SEC, Ostern’in New York federal mahkemesinin onzamanina tabi olarak daha zaman en yeniraki bir zamante belirlenecek para cezasıyla birlikte “40 bin birimlık meblağı faizi de eklenerek” ödemeyi kabul ettiğini belirtti. Ayrıca SEC, Kane’in memur ve direktör pozisyonlarından men edilmesini istedi.

Kripto alanındaki bir çok kişi, SEC’in airdropları özü lehine genişlettiğini iddia ederek eleştiride bulundu.

Kripto savunucular grubu Blockchain Association’ın politika başkanı Jake Chervinsky, “Hiç kimse yatırım yapmasa ve para el değiştirmese bile, airdropların Howey testinin “para yatırımı” kısmını karşıladığını söylüyor. SEC, airdroplar hakkında çok meseleşuyor buna rağmen, yalnızca doğrudan sat satlar, ödül programları ve çalışan tazminatı yoluyla yapılan dağıtımların menkul kıymet işlemleri olduğunu iddia ediyor gibi görünüyor,” dedi.

Bazıları, SEC’in eylemlerinin kripto sektörü düzenlemeleri için eşit gibi görünse de, mutlaka token airdroplarını hedef almamış olabileceğini öne sürdü.

İlginizi Çekebilir: Binance, piyasa manipülasyonu iddialarını reddetti

SEC, kripto firmalarının kripto para arzı tekliflerine karşı birçok onayladırım eylemi gerçekleştirmiş olsa da, airdropların iddia edilen token planlarındaki rolü meselesunda takındığı tutum belirsizliğini korumaya devam ediyor. Bu belirsizliğe rağmen, komisyon üyesi Hester Peirce, Şubat 2020’de onayladığı bir meseleşmada, SEC’in token airdrop’unu “bir menkul kıymet teklifi” olarak kabul edebileceğini ima ettiğini söylemişti.

Kripto lobi grubu Coin Center’ın araştırma direktörü Peter Van, “SEC, bazı tokenlerin menkul kıymet olabileceğini keşfettiğinden beri, airdrop tokenlerin dağıtılmasının bile menkul kıymetler kanunu kapsamında incelemeye dahil olduğu meselesunda dikkatli olmalısınız” dedi.