Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
SEC yetkilisi, uyguladırım eyleminde kriptoya izin vermediklerini söyledi


Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu icra yöneticisi Gurbir Grewal, mali düzenleyicinin, kripto şirketlerine karşı soruşturmaya ve uyguladırım eylemleri getirmeye devam edeceğini söyledi.

Grewal, Uygulamalı Hukuk Enstitüsü tarafından düzenlenen bir cuma programı için yapılan yazılı duyurularda SEC’in uyguladırım eylemlerinde, finansal ürünlere veya geleneksel piyasalara karşı olanlarla karşılaştırıldığı zaman “kriptoyu haksız konume hedef topladığına” yönelik iddiaları reddetti.

Grewal, “Kriptoya köklü düzenlemelerin ve emsallerin uygulanmasına izin vermediğimiz için eleştirmenler genellikle üzgün görünüyor. Her zaman eleştirilerden veya zor sorulardan kaçınarak araştırıp uygun adımları atmasaydık, şu anda hem korku hem de kriptonun lehine hareket ediyor olurduk,” dedi.

SEC icra yöneticisi buna ek olarak şunları ekledi:

“Düzenleyici yapımızın temelindeki en temel kuralların uygulanmaması, bizim için bir seçenek bile değil. Bu durum bize duyulan güvene ihanet olur. Hangi etiketin kullanıldığına veya teknolojinin dahil olup olmadığına bakılmaksızın eylemlerde bulunmaya devam edeceğiz. Bunu yapmamak, sorumluluklarımızdan feragat etmek anlamına gelir.”

Yetkililer, geçtiğimiz temmuz zamanında Grewal’ı SEC’in icra yöneticisi olarak atamıştı. Temsilci Brad Sherman ise Grewal’ın icra yöneticisi olarak büyük kripto borsalarının peşinden gitmesi ve cesaret göstermesi gerektiğini söylemeden önce düzenleyici kurumu eleştirmişti. SEC de eski bir Coinbase çalışanına karşı, dijital varlıkları uyguladırımlar yoluyla düzenleme çabası içinde dokuz tokeni “kripto varlık menkul kıymetleri” olarak etiketleyip şikayette bulunmuştu.

SEC başkanı Gary Gensler ise perşembe günü aynı Uygulama Hukuku Enstitüsü etkinliğinde uyguladığı meseleşmada, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun yetkisini genişletmeyi amaçlayan yaszamanı, yanlışlıkla menkul kıymet yasalarını sarsmaması koşuluyla memnuniyetle karşıladığını öne sürdü.