Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
SEC’den 82.000 Bitcoin’lik (BTC) Ponzi Şemasına Suç Duyurusu: 100 Bin Kişiyi Dolandırdılar

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) “Trade Coin Club” adlı global ponzi şeması ile 82.000’den fazla Bitcoin toplayan 4 şahıs hakkında suçlamada bulundu.

SEC, “Trade Coin Club” adlı global ponzi şemasının kurucusu ve 3 ABD merkezli destekçisine suç duyurusunda bulundu.

Kurucu Douver Torres Braga dahil olmak üzere Joff Paradise, Keleionalani Akana Taylor ve Jonathan Tetreault hakkında, dünya çapında 100.000’den fazla yatırımcıdan o dönemde 295 milyon abd parası değerinde 82.000’den fazla Bitcoin toplayan bir kripto saadet zinciri olan Trade Coin Club’daki rolleri sebebiyle soruşturma işe koyultılacak.

SEC’nin ABD Bölge Mahkemesi’nde açılan şikayetine göre projenin kurucusu Braga, 2016’dan 2018’e görecek şekilde faaliyet gösteren ve sözde bir kripto varlık alım-satım botunun ticaret faaliyetlerinden kar vadeden çok seviyeli bir pazarlama programı olan Trade Coin Club’ı oluşturdu ve kontrol etti. SEC, söz meselesu bot algoritmasının her saniye “milyonlarca mikro işlem” ettiğına ve yatırımcıların günlük minimum %0,35 getiri elde edeceğine dair yanlış beyanlarla cezbettiğini iddia ediyor.

Fakat SEC’e göre bu beyanlar hepsini kapsayanüyle yanlış ve yatırımcılardan gelen paralar Trade Coin Club yöneticilerine veya reklam maliyetlerine harcanıp daha fazla yatırımcı çekmek için suistimal edildi.

Buna ek olarak bir saadet zinciri şeklinde çalışan Trade Coin Club’ın, yatırımcıların para çekme taleplerini yeni yatırımcıların sisteme eklediği fonlar ile karşılandığı iddia edildi. Ayrıca SEC’in suç duyurusunda, kurucu ve ana destekçi 3 kişinin fonları özü kişisel hesaplarına koyduğine dair ibareler konum alıyor.

O dönemki verilere göre kurucu Braga’nın kişisilar tarafından yatırılan tutardan en az 8.396 Bitcoin’i (o sırada 55 milyon abd parası değerinde) Paradise’ın 238 Bitcoin’i (o sırada 1,4 milyon abd parasıdan değerinde), Taylor’ın 735 bitcoin’i (o sırada 2,6 milyon abd parasıdan değerinde) ve Tetreault’un 158 Bitcoin’i (o sırada 625.000 abd parasıdan değerinde) kişisel olarak ettiğı iddia ediliyor.

İcra Dairesi Kripto Varlıklar ve Siber Birim Şefi David Hirsch‘in söz meselesu ponzi şeması hakkındaki duyuruları ise şu şekilde:

Braga’nın Trade Coin Club’ı dünyanın dört bir yanındaki yatırımcılardan yüz milyonlarca abd parası çalmak ve onların dijital varlıklara yatırım yapma meselesundaki ilgilerini istismar ederek özüsini zenginleştirmek için kullandığını iddia ediyoruz. Piyasalarımızın adil ve güvenli olmasını sağlamak için, menkul kıymet dolandırıcılığı yapan kişilerin takibinde bize yardımcı olacak blokzinciri izleme ve analitik araçları kullanmaya devam edeceğiz.