Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
ShapeShift, FOX Vakfı kurdu

Kripto para alım satım ekosistemine ev sahipliği yapan İsviçreli merkezi merkeziyetsiz otonom organizasyon (DAO) ShapeShift, çarşamba günü merkezi kurumsal markası ShapeShift AG’nin FOX Vakfı’nı kurduğunu duyurdu. Kâr amacı gütmeyen yeni kuruluşun amacı ise aynı adı taşıyan alım satım platformunun ve varlıklarının merkeziyetsizliğini denetlemek.

FOX Vakfı kapsamındaki faaliyetlerin arasında fiat para biriminde fatura ödeme, sunucu barındırma, geçiş tamamlanana kadar platformun merkezi altyapısını koruma ve ShapeShift’in arka uç düğümünü Coinbase Cloud ile birlikte geliştirilen merkeziyetsiz altyapı FOXChain ile değiştirme bulunuyor.

Şirkete göre ShapeShift, Temmuz 2021’de kurumsal yapısını tamamen merkeziyetsizleştiren ve kaynak kodunu açan ilk şirket oldu. Bu gelişmenin daha önce eşi benzeri görülmediği için FOX Vakfı’nın kurulması, ekosistemin tarafsızlığını sağlamak adına bir çözüm olarak hizmet ediyor. FOX Vakfı, ne ShapeShift AG ne de ShapeShift DAO tarafından yönetilmez olma ve platformun varlıklarını mümkün olduğunca verimli bir şekilde merkezden uzaklaştırma tüzüğüne sahip. Vakıf, görevini tamamladıktan devamında en yenilandırılacak ve kalan fonları da ShapeShift DAO Hazinesine dağıtacak.

FOX Vakfı’nın başkanı Willy Ogorzaly gelişme hakkında şunları söyledi:

“Gerekli araçlar ve altyapı hızla konumine otururken, DAO’nun en yeni haline ve tamamen özerk biçimine ulaşması zaman alacak. FOX Vakfı, sürdürülebilir ve merkeziyetsiz alternatifleri uygulamada DAO’yu desteklerken merkezi mirasın sorumluluklarını konumine getirerek bu yolculukta bir basamak taşı görevi görecek.”

ShapeShift, kullanıcıların fonlarını şirket hesaplarında toplamaması, kayıt gerektirmemesi veya kullanıcılarının kişisel verilerini toplamaması açısından kripto para alım satım platformları arasında benzersiz bir konumda bulunuyor. Borsa yalnızca kripto para birimleriyle çalışıyor, yani yalnızca coinlere swap işlemine izin veriliyor.