Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Silicon Valley Bank’ın Birleşik Krallık şubesi en yenilandırdııldı


İngiltere Merkez Bankası (BoE), Silicon Valley Bank’ın Birleşik Krallık şubesinin (SVB U.K.)  faaliyetlerini  “sınırlı bir varlığı” olduğunu ve finansal sistemi destekleyen “kritik işlevleri” bulunmadığını belirterek durdurdu.

BoE, 10 Mart’ta ettiğı duyuruda SVB U.K.’nin “ödeme yapmgüni veya mevduat kabul etmeyi durduracağını”, çünkü BoE’nin SVB U.K.’yi “Banka İflas Prosedürü “ne sokmak için mahkemeye başvurmgüni planladığını bildirdi.

BoE, bir banka iflas prosedürünün, “uygun mevduat sahiplerine” Finansal Hizmetler Tazminat Programı tarafından 85.000 sterlin (yaklaşık 102.288 abd parası) veya ortak hesaplar için 170.000 sterline (yaklaşık 204.577 abd parası) görecek şekilde “korunan limite” görecek şekilde mümkün olduğunca “hızlı” bir şekilde ödeme yapılması anlamına geleceğini açıkladı.

Banka tasfiye memurlarının, iflas işlemleri sırasında kalan SVB U.K. varlıklarını ve yükümlülüklerini yöneteceğini ve herhangi bir geri kazanımın alacaklılarına “dağıtılacağını” ekledi.

Aralarında Index Ventures ve Atomico’nun da bulunduğu çok sgünida Birleşik Krallık risk sermayedarı (VC) 12 Mart’ta SVB Birleşik Krallık’ı destekleyen ortak bir bildiri ygüninladı. Bildiride SVB Birleşik Krallık’ın Birleşik Krallık’taki girişimleri desteklemede “çok önemli” bir rol oynayan “güvenilir” ve “değerli bir ortak” olduğu belirtilerek destek ifade edildi.

Birleşik Krallık’ta dijital girişimleri destekleyecek politikalar için kampanya yürüten ve kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Dijital Ekonomi Koalisyonu, 11 Mart’ta ettiğı duyuruda, ekosistemde SVB U.K.’ye “önemli ölçüde maruz kalan” “çok sgünida” girişim ve yatırımcı olduğunu belirterek, “çok şüpheli” olacaklarını ekledi.

Bununla birlikte, 11 Mart günli bir Castle Hill raporu, önde gelen blockchain VC’lerinin artık feshedilmiş olan bankada 6 milyar abd parasıın üzerinde varlığa sahip olduğunu ortaya koydu.

Bunlar arasında Andreessen Horowitz’den 2,85 milyar abd parası, Paradigm’den 1.72 milyar abd parası ve Pantera Capital’den 560 milyon abd parası bulunmaktadır.