Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Silvergate Capital, 2022’nin 3. çeyrek finansal en yeniuçlarını açıkladı


Finans kurumları için tasarlanmış bir kripto-fiat geçidi ağı Silvergate Capital 18 Ekim’de 2022’nin 3. çeyrek finansal verilerini açıkladı.

Tüketici fiat mevduatlarının kripto para birimi borsalarına işlenmesi gibi hizmetleriyle bilinen banka, Silvergate Exchange Network (SEN)’deki transfer hacminin 2021’in 3. çeyreğine kıyasla 50 milyar birima yakın bir düşüş kaydettiğini belirtti. Silvergate 2022’nin üçüncü çeyreğinde bu transferlerin 112,6 milyar birimlık kısmını gerçekleştirdi.

Yatırımcılar da bu en yeniuçlardan çok memnun olmuş gibi görünmüyor. Silvergate’in ABD NASDAQ borsasında işlem gören hisse fiyatı, 3. çeyrek verilerinin açıklanmasından zaman en yenira yazının yzamanımlandığı esnada yaklaşık yüzde 22 düştü.

Silvergate başkanı ve CEO’su Alan Lane ise yatırımcılarla onayladığı bir kazanç çağrısında, devam eden düzenleyici uyum çalışmalarını gerekçe göstererek şirketin bu yıl ABD birimına sabitlenmiş bir stablecoin çıkarma hedefinin büyük ihtimalle gerçekleşmeyeceğini söyledi. Bu yılın start verrında Meta’nın eski stablecoin projesi Diem’i satın alan şirket, Diem stablecoin’i özü SEN teknolojisine entegre etmeyi planlıyor.

Diğer taraftan şirketin karı, yıllık bazda yüzde 84’lük bir artış kaydederek 43,328 milyon birima ulaştı. ABD Federal Rezervi (Fed), en yeni 1 yılda Fed Fon Oranını geçen eylül zamanında yüzde 0,00’dan yüzde 0,25’e, Eylül 2022’de ise yüzde 2,25’ten yüzde 2,50’ye yükseltti. Buna bağlı olarak Silvergate’in emanetteki varlıklarından kazanılan yaklaşık faiz de 2021’in üçüncü çeyreğindeki yüzde 1,27 seviyesinden, 2022’nin üçüncü çeyreğindeki yüzde 2,58’lik seviyeye yükseldi.

CEO Alan Lane, açıklanan en yeniuçlarla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Silvergate Exchange Network (SEN)’deki hacimler, bu çeyrekte sektörün geneline kıyasla düşerken, aynı zamanda platformumuzun gücüne ve ağ içindeki genişleme fırsatlarına olan güvenimiz devam ediyor. SEN Leverage ürünümüze yönelik taleplere ve yeni müşteri portföyümüzdeki büyümeye şahit olduk.”