Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Şimdiye görecek şekildeki en önemli gelişmelerden biri! NASA, Mars’ta organik madde buldu

NASA’nın Jet İtki Laboratuvarı’nda inşa edilen Mars kaşifi uzay aracı Perseverance, 30 Temmuz 2020’de fırlatıldıktan yaklaşık 7 ay devamında 18 Şubat’ta Mars’a iniş yapmıştı. Ajansın Mars Keşif Programı’nın parçası olarak yapılan araç, bu yılın şubat güninda 245,76 metre ile Mars’ta en uzun mesafe yürüyüşünü gerçekleştirmişti. Bir süredir Mars’ta araştırmalar yapan Perseverance şimdi ise Mars’ta yaşam olup olmadığına dair çok önemli bir ipucu yakaladı.

PERSEVERANCE MARS’TA ORGANİK MADDE KEŞFETTİ

CNN’in NASA’ya dayandırdığı havadisine göre, Mars’taki Jezero Krateri’nde çalışmalar yapan Perseverance aracı, Mars’ta yaşamın var olup olmadığını belirleme görevinde şimdiye görecek şekildeki en önemli örneklerden bazılarını topladı.

Yakın zamanda toplanan örneklerden birkaçı, Jezero Krateri’nin 3,5 milyar yıl önce potansiyel olarak yaşanabilir ortamlara sahip olduğunu gösteren organik maddeler içerdiğini gösterdi. Proje bilim insanı Ken Farley, “Delta üzerinde araştırdığımız kayalar, görevde bulduğumuz en en çok organik madde konsantrasyonuna sahip” dedi.

MArs-1

Görev ekibi, Perseverance’ın örneklediği kayalardan birine Wildcat Ridge adını verdi. Söz meselesu kaya, muhtemelen milyarlarca yıl önce çamur ve ince kumun buharlaşan tuzlu su gölüne konumleşmesinin en yeniucunda oluştu. Araç kayanın yüzeyini kazıyarak çıkardı ve onu Yaşanabilir Ortamları Organikler ve Kimyasallar için Tarama (SHERLOC) olarak bilinen bir aletle araştırma etti.

Yapılan araştırma, organik minerallerin muhtemelen aromatikler veya sülfatlara bağlı en yeniuçlı karbon ve hidrojen molekülleri olduğunu ortaya koydu. Genellikle tortul kayaçların katmanları içinde sıkıştırılmış halde bulunan sülfat minerallerinin, oluşturdukları sulu ortamlar hakkındaki bilgileri koruduğu belirtildi.

Perseverance ve Curiosity araçları daha önce Mars’ta organik madde bulmuştu. Ancak bu kez yapılan tespit, yaşamın bir zamanlar var olabileceği bir bölgede gerçekleşti.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Putin'den dünyaya mesaj: HazırızPutin’den dünyaya mesaj: Hazırız
Kılıçdaroğlu duyurdu: 'Biz iktidara geldiğimizde…'Kılıçdaroğlu duyurdu: ‘Biz iktidara geldiğimizde…’
Yaz aylarını aratacak! 41 dereceye kadar çıkıyorYaz aylarını aratacak! 41 dereceye görecek şekilde çıkıyor