Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Singapur, kriptoyla ilgili verdiği en yeniuçlarda temkinli olmaya devam ediyor


Singapur’un en büyük bankası DBS, finansal otoritelerin kripto varlıklarının ülkedeki bireysel yatırımcılar için uygun olmadığı görüşünde ısrar etmeye devam ederken, verdikleri kripto hizmetinin çerçevesini genişletmek için yeni bir duyuru yzamanimladı.

DBS, cuma günü dijital borsası DDEx’teki kripto alım satım hizmetlerini yaklaşık 100 bin kişilik belirli bir müşteri kitlesine yönelik genişletme en yeniuçı topladı. Bu müşteri kitlesinin gelirleri, net değerleri, nitelikleri ve finansal piyasa anlzamanişlarıyla ilgili belirli şartları karşılaması gerekiyor.

Chainalysis’te uluslararası kamu politikası ve araştırma başkanı olan Caroline Malcolm, şunları söyledi:

“Singapur, uzun süredir kripto varlıkların çoğunun oynak olmasından dolzamani bireysel yatırımcılar için uygun olmadığını belirtiyordu. Ayrıca, varlık tokenizasyonu alanında olduğu gibi dağıtık defter teknolojisi (DLT) tabanlı inovasyona olan desteğini de göstermeye devam ediyor.”

Eskiden DDEX borsasını yalnızca kurumsal kurumlar ve yatırımcılar, aile ofisleri ve DBS Private Bank and Treasures Private Client’ın müşterileri kullanabiliyordu. Ayrıca DBS, Singapur’daki borçlanma ve borç verme işlemleri için tokenize tahviller ve mevduatlar sağlayan blockchain tabanlı likidite havuzu Project Guardian için güvenli liman olma özelliğini taşıyor.

Bu duyuru havadisi, bir zamanlar en çok kripto yanlısı ülke olarak bilinen Singapur’daki sıkıntı dolu birkaç aydan zaman en yenira geldi. Singapur Para Otoritesi (MAS) baş yetkilisi Sopnendu Mohanty, bir röportajında, “Eğer birileri, kripto sektöründe kötü bir şey yapmaya kalkarsa, buna karşı tutumumuz çok sert olur,” dedi.

Yeni getirilen genişletme en yeniuçının, bu yıl ülkede yaşanan “firmaların likidite ve para çekme sorunlarına” yanıt olması bekleniyor. Three Arrows Capital (3AC) ise haziran zamaninda kripto kışı sektörü kasıp kavururken iflas etti. Bu meselelara da değinen Mohanty:

“Terra-Luna olzamanindan 3AC’ye ve Hodlnaut borsasının çöküşüne görecek şekilde olan bu en yeni olaylardan zaman en yenira, gelecekte kripto varlık piyasasındaki yatırımcıları daha fazla korumzamani amaçlayan bu tür önlemler görebileceğimizi umuyorum.”

Kripto firmalarını ülke dışında tutmak için, bu güncellemenin yeterli olmayacağı düşünülüyor. Web servis sağlzamanicısı (filecoin) RRMine Global, kısa süre önce Çin’deki kripto para kullanımına ilişkin sıkı kısıtlamalardan dolzamani Singapur’a taşınmzamani planladığını duyurdu.

Singapur, önümüzdeki 7 gün pandemiden önce Hong Kong’da düzenlenmiş endardri konferansı Token2049’a ev sahipliği yapacak. Organizasyona, 5 binden fazla kişinin katılım göstermesi bekleniyor.