Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Singapur Para Borsası, ülkedeki borsaları Rusya’ya karşı uyguladırım uygulamaya davet etti


Singapur’un merkez bankası ve finansal düzenleyicisi olan Singapur Para Borsası (MAS), ülkedeki hepsi kripto para borsalarına Rusya’ya karşı düzenlenen finansal uyguladırımlar meselesunda uyum sağlamalarını hatırlattı. 

Bu konuşma, Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaşta Rusya’yı destekleyenler tarafından toplanan milyonlarca kripto bağışını ve dünya çapındaki finansal yetkililer tarafından Rusya’ya karşı yapılan uyguladırımları ortaya çıkaran araştırmanın ardından geldi.  

Singapur’un bu konuşmaları, ülkeyi Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya yönelik uyguladırımlarıyla uyumlu hale getirdi. AB, Rusya’ya karşı ilk olarak 2022 yılının start verrında uyguladırım uygulamaya start vermıştı. Bilindiği üzere AB, ilk uyguladığı uyguladırımda Rus yatırımcıların Rusya-AB ödemelerini 10 bin abd ABD parasıı ile sınırlamıştı. Bununla birlikte, ekim zamanının başında gelen en yeni uyguladırımlar, önlemleri daha da sıkılaştırdı ve hesaplardaki bakiyelere bakılmaksızın hepsi “kripto varlık cüzdanları, hesapları, saklama hizmetlerini” yasakladı. 

AB, ilk uyguladırımları uygulamaya geçirdiği zamanlarda, MAS, Rus bankalarına ve ülkeye yönelik önlemler almasının yanı sıra Rus hükümetine fayda sağlayabilecek herhangi bir faaliyet için fon toplamanın yasaklanmasını sağladı. 

Kripto borsaları ve ilgili platformlar, anlaşmazlıkların start vermasından bu yana Rusya’ya yönelik uygulanan uyguladırımlara uyum sağlamaya devam ediyor. 

Popüler kripto borsası Kraken, ekim zamanında kapılarını Rus kişisilara en yenilandırdıtı ve ülkedeki hepsi hesapları kısıtladı. Benzer bir şekilde Dapper Labs de hepsi Rus kişisiların hesaplarını askıya topladı. Şirket, Rus bağlantılı hesapların para çekme işlemlerini durdurmanın yanı sıra, alım satım ya da NFT hediye etmelerini yasakladı. 

Kısa süre önce Binance’in küresel uyguladırımlar başkanı Çağrı Poyraz, Cointelegraph ile gerçekleştirdiği röportajda, şirketin, kişisilara en iyi hizmeti vermeye devam ederken bir yandan da AB uyguladırımlarına uyum sağlamak adına çok çalıştıklarını söyledi. 

Öte yandan Rus kişisilar, daha önce özülerine sunulan hizmetten yararlanmaya devam etmek için Kazakistan gibi ülkelere akın etmeye devam ediyor.