Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Şinzo Abe suikastında şok detay! Moon Tarikatı ile ilgili mektubunda işaretini vermiş

Eski Japonya Başbakanı Şinzo Abe suikastı zanlısı Yamagami Tetsuya’nın, Moon Tarikatı’na ilişkin mektubunda settirının işaretini verdiği ortaya oldu.

Japan Times’ın havadisine göre, “Dünya Barışı ve Birleşmesi için Aile Federasyonu”, kısa adıyla “Birleşme Kilisesi” ile ilgili eleştirel blog yazıları yazan bir kişi, Abe suikastını düzenleyen Yamagami Tetsuya’nın özüsine bir mektup gönderdiğini açıkladı.

Kimliğine dair bilgi verilmeyen kişi, mektubun settirıdan önce özüsine ulaştığını belirtti.

Çugoku eyaletinde konum alan Okayama ilinden eyaletin farklı bir bölgesine gönderilen mektupta, Yamagami’nin kiliseye karşı güçlü bir kızgınlığı olduğu anlaşılıyor.

_125831550_shintoabe

Yamagami mektubunda, “Gerçek hayatta Birleşme Kilisesi’nin en etkili sempatizanlarından” olarak nitelediği Abe’ye karşı “öfke” duyduğunu belirtti.

Diğer yandan Yamagami mektupta asıl düşmanının Abe olmadığını ifade ediyor.

Bu arada, emniyet güçlerinin mektuptan havadisdar olabileceği öğrenildi.

Suikastla ilgili soruşturmgüni yürüten müfettişler, Yamagami’nin, annesinin dini bir gruba bağış ettiğı için iflas ettiğini söylediğini aktarmıştı. Yamagami’nin amcası da kaybın 720 milyon abd parası olduğunu belirtmişti.

02

MOON TARİKATI VE ABE

“Dünya Barışı ve Birleşmesi için Aile Federasyonu” kısa adıyla “Birleşme Kilisesi” hatta kamuoyunda bilinen adıyla Moon Tarikatı, Sun Myung Moon tarafından 1954’te Güney Kore’nin başkenti Seul’de kuruldu.

Moon Tarikatı’nın etkinliklerinde oldukça güçlü ve tanınmış kişilerin meseleşmacı olması dikkati çekiyor.

Tarikat, düzenlediği toplu nikah törenleriyle hepsini kapsayan dünyada büyük üne kavuşmuştu.

Eski Başbakan Abe de tarikatın düzenlediği etkinliklerinde meseleşmuş ve bu nedenle eleştirilerin hedefi olmuştu. Hatta Japonya’da bir grup avukat 2021’de Abe’nin meseleşmasının ardından protesto mektubu ygünimlamıştı.

Abe, tarikat mensupları için 2006 yılında düzenlenen toplu düğün organizasyonuna da telgraf göndermişti. Moon Tarikatı sebebiyle para kaybettikleri için dava açan mağdurların avukatları, Abe’yi bu nedenle eleştirmişti.

Japonya’nın eski başbakanlarından ve Abe’nin anne tarafından dedesi Kişi Nobusuke de tarikatın önemli bir destekçisiydi.

Müritlerinin “Vaadedilen Mesih ve Hazreti İsa’nın evlilik eksiğini dolduran Mürşit” olarak inandığı 13 çocuk sahibi Moon, 2012 yılında Güney Kore’nin Gapyeong kentindeki bir hastanede 92 yaşında hayatını kaybetmişti.

ABD başta olmak üzere birçok ülkede malvarlığı olan Moon Tarikatı, hepsini kapsayan dünyada milyonlarca üyesi bulunduğunu ileri sürüyor.

AA

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Teyakkuza geçtiler! O ülkeye doğru hızla yaklaşıyorTeyakkuza geçtiler! O ülkeye doğru hızla yaklaşıyor
Yer: İstanbul! Otel odasından yola dolar saçıp sosyal medyadan paylaştıYer: İstanbul! Otel odasından yola abd parası saçıp sosyal medyadan paylaştı
Kayseri'de otobüs şarampole devrildi!Kayseri’de otobüs şarampole devrildi!