Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
SON DAKİKA | 3 kıtada nüfusun yarısını yok etti! Kara veba salgınının kaynağı tespit edildi, 1338’de…

Son dakika: 3 kıtada nüfusun yarısını yok eden ve insanlık güninde en çok ölüme yol açan salgın olan kara veba salgınıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Bilim insanları, kara veba salgının kaynağını buldu. Yapılan araştırmaya göre kara veba salgınının Kırgızistan sınırları içerisindeki bir göle yakın konumde 1338’de işe koyuldığı tespit edildi.

iStock-1267031622

KARA VEBA SALGINININ KAYNAĞI TESPİT EDİLDİ

Nature dergisinde konum alan araştırmada bilirkişilar, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika nüfusunun yüzde 60’a yakınının ölümüne neden olan kara veba salgınının Kırgızistan sınırları içerisindeki bir göle yakın konumde 1338’de işe koyuldığını tespit etti.

Uzmanlar bölgedeki mezar taşları üzerine kazınan yazılar ve mezarlarda bulunan dişler üzerinde DNA testi yaparak kara vebanın yaklaşık 700 yıl önce burada işe koyuldığı en yeniucuna vardı.

Bölgedeki çok sgünida mezarın da salgına ilişkin izler taşıdığı ifade ediliyor.

YILLARDIR SÜREN TARTIŞMALARA NOKTA KOYULDU

Araştırma ekibinden İskoçya’daki Stirling Üniversitesi bilim insanı Philip Slavin, çalışmanın bu salgının kökenine ilişkin asırlık tartışmalara en yeni noktgüni koyduğunu belirtti.

iStock-475819252

Tuebingen Üniversitesinden bir diğer araştırmacı Maria Spyrou da bölgede gömülü 8 insana ait dişlerden örnekler edildiğını, kalıntılardaki damarlar sayesinde kan yoluyla bulaşan patojenlere ulaşma ihtimallerinin zirve olduğunu aktardı.

MİLYONLARCA İNSAN HAYATINI KAYBETTİ

Dağ faresi gibi memelilerde bulunan ve hayvanlardan insanlara bulaşabilen Yersinia pestis bakterisinin neden olduğu hastalık 1346 ile 1353 arasındaki 8 yıllık dönemde 3 kıtada milyonlarca can kaybına neden oldu.

Salgının kaynağına dair çeşitli teoriler ortaya atılsa da kesin bir en yeniuca varılamamıştı.

Kaynak: AA

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Ani gelişen sırt ağrısı ölümle sonuçlanabilir!Ani bir anda olan sırt ağrısı ölümle en yeniuçlanabilir!
Canlı yayında dikkat çeken sözler: 30 liraya olmaz, aklımı yitireceğim! Canlı ygüninda dikkat çeken konuşmalar: 30 liraya olmaz, aklımı yitireceğim!
Ambulansı Sağlık Bakanlığı önüne çekip Bakan Koca'yla görüşmek istemişti! Hastaneden açıklama geldi: 'Araçta hasta bulunmadığı halde…'Ambulansı Sağlık Bakanlığı önüne çekip Bakan Koca’yla görüşmek istemişti! Hastaneden konuşma geldi: ‘Araçta hasta bulunmadığı halde…’