Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Son dakika: ABD’den flaş F-16 hamlesi! Türkiye’ye sat sat için o şartlar ktopladırıldı

Son dakika… ABD’de New Jersey Senatörü Bob Menendez ve Maryland Senatörü Chris van Hollen’ın sunduğu ve Türkiye’ye F-16 sat satını sınırlandırıcı koşullara bağlayan eklemeler, ABD 2023 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) tasarısının Senato versiyonundan çıkarıldı.

ABD Senatosu, 2023 savunma bütçesini içeren NDAA tasarısına en yeni halini vermek amacıyla toplandı. Tasarıya eklenmek üzere sunulan 900’e yakın eklemeler görüşülmeye devam ediliyor.

ccc

TÜRKİYE’Yİ YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR

Kongre kaynaklarından edinilen bilgilere göre, New Jersey Senatörü Demokrat Menendez ile Maryland Senatörü van Hollen’ın sunduğu ve Türkiye’nin ABD’den F-16 alımını koşullara bağlayan iki ekleme de tasarıdan çıkarıldı. Senato NDAA tasarısını tamamladıktan zaman en yenira Temsilciler Meclisinin versiyonu ile ortak bir metin haline getirilerek onay için ABD Başkanı Joe Biden’ın masasına gönderilecek. Türkiye’nin F-16 alımını koşullara bağlayan benzer bir ekleme NDAA tasarısının Temsilciler Meclisine eklenmişti buna rağmen ortak metinde bu eklemelerin de çıkarılması bekleniyor.

Senato’daki bu değişimde, Türkiye’nin Washington’da yürüttüğü diplomatik çabaların etkili olduğu belirtiliyor.

br

İSVEÇ, FİNLANDİYA, YUNANİSTAN…

Menendez, Pentagon bütçesini içeren 2023 NDAA tasarısının Temsilciler Meclisi versiyonuna sunulmuş ve Türkiye’ye F-16 sat satını şarta bağlayan eklemenin aynısını tasarının Senato versiyonuna da dahil etmişti.

Eklemede Silah İhracatı Kontrol Yasası kapsamında Türkiye’ye yeni F-16 sat satının yapılmaması ve F-16 modernizasyon kitlerinin satılmaması hükmü meselelurken bu maddenin muafiyetini ise Senato ve Temsilciler Meclisi ilgili komitelerine söz meselesu sat satın ABD’nin önemli ulusal güvenlik menfaatlerine temas ettiği, bu silahların Yunan hava sahasını mükerrer şekilde ihlal etmeyeceğini temin etmek için atılacak somut adımlar sunulduğu takdirde başkanın bu maddeyi uygulamaktan muaf olacağı ifade edilmişti.

Öte yandan, Maryland Senatörü van Hollen ise bu koşullara, uçakların YPG/PKK terör örgütüne karşı kullanılmamasını ve Türkiye’nin İsveç ile Finlandiya’nın NATO üyeliğini onaylaması koşulunu eklemişti. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Dünyanın kaderini değiştirebilir! NASA ilk defa açıkladı: Tam 32 dakika...Dünyanın kaderini değiştirebilir! NASA ilk defa açıkladı: Tam 32 dakika…
5.1 şiddetinde deprem! Osmaniye, Hatay, Adana...5.1 şiddetinde deprem! Osmaniye, Hatay, Adana…
6 yaşındaki çocuk: Kardeşim doğduğunda boğazını sıkacağım6 yaşındaki çocuk: Kardeşim doğduğunda boğazını sıkacağım