Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Son dakika: AB’den petrol hamlesi! Rusya’dan yapılan ithalat yüzde 90 azaltılacak

Son dakika havadisi… Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, Rusya’dan ithal edilen petrol miktarını yıl en yeniuna görecek şekilde yaklaşık yüzde 90 azaltma meselesunda uzlaştı.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Brüksel’de yapılan AB Liderler Zirvesinde, Ukrayna’ya settirısı sebebiyle Rusya’ya petrol ettirımı uygulama meselesunda anlaşmaya vardıklarını duyurdu.

ab

Von der Leyen, sosyal medyadaki konuşmasında, “Bu anlaşma Rusya’dan AB’ye petrol ithalatını yıl en yeniuna görecek şekilde yaklaşık yüzde 90 azaltacak.” ifadesini kullandı.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel de yine sosyal medyadan ettiğı konuşmada, miktar meselesunda farklı bir oran vererek Rusya’dan petrol ithalatının üçte iki azalacağını belirtti.

Rusya’nın savaş için kullandığı “ciddi gelir kaynağının” azalacağını kaydeden Michel, bu ülkeye baskıyı sürdüreceklerini vurguladı.

SBERBANK SWIFT’TEN ÇIKARILIYOR

Michel, buna ek olarak bu gece AB liderlerinin uzlaştığı 6. ettirım paketinde Rusya’nın en büyük bankalarından Sberbank’ın para transfer sistemi SWIFT’ten çıkarılmasının ve Rusya devlet televizyonlarının yasaklanmasının da bulunduğunu bildirdi.

AB ülkeleri, ettirım paketinin dışında Ukrayna’nın likidite ihtiyacının G7 ülkeleriyle birlikte karşılanması için de anlaşmaya vardı.

sber

Michel, AB’nin bu amaçla Ukrayna’ya 9 milyar avro hibe etmeye hazır olduğunu ve Ukrayna’nın yeniden inşasını destekleyeceklerini belirtti.

MACARİSTAN KARŞI ÇIKIYORDU

AB Komisyonunun yaklaşık bir ay önce hazırladığı teklifte Rusya’dan ham petrol tedarikinin 6 ayda, rafine ürün tedarikinin de yıl en yeniuna görecek şekilde aşamalı olarak kettirılması konum alıyordu.

Macaristan başta olmak üzere bazı üye ülkeler petrol ithalatı yasağına karşı çıkıyordu. Macaristan, Slovakya ve Çekya’ya Rusya’dan petrol ithalatında ek süre tanındı.

Buna rağmen Macaristan enerji arz güvenliği tamamen sağlanana görecek şekilde ithalatın tamamen kesilmesine karşı çıkıyordu.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, bugünkü AB Liderler Zirvesine girişinde, AB Komisyonunun özülerine danışmadan teklif hazırladığını ve “sorumsuzca davrandığını” söylemişti. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
DSÖ'den maymun çiçeği açıklaması... Salgına dönecek mi?DSÖ’den maymun çiçeği konuşması… Salgına dönecek mi?
Petrole benzeyen sıvıyla ilgili ilk bilgiler geldi!Petrole benzeyen sıvıyla ilgili ilk bilgiler geldi!
Canlı bomba paniği yaşatan şüpheli konuştu!Canlı bomba paniği yaşatan şüpheli meseleştu!