Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Son dakika: Bakan Koca’dan merak edilen soruya net yanıt! Tarih vererek dikkat: ‘Vakalar artabilir’

Son dakika havadisi: Bakan Koca grip aşısı ve korovanirüs vakaları ile ilgili dikkat çeken duyurularda bulundu. Avrupa’da vakaların yeniden artmaya işe koyuldığına dikkat çeken Koca, “Bu durumun bize yansıması genellikle 3-4 7 gün devamında oluyor. Bizde de vaka szamanılarında artışlar olabilir” diye meseleştu. Koca grip aşılarıyla ilgili “Yeterli miktarda grip aşımız mevcut” derken Ankara Onkoloji Hastanesi’nin en yenilanılacağı iddialarına ise “Kapasite değişiklikleri olabilir, yenilenme çalışmaları olabilir ama hastanelerimiz hasta kabulüne devam edecek” dedi. İşte Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Kabine Toplantısı devamındasında gazetecilerin sorularını yanıtlandıran Bakan Koca’nın duyurularından ayrıntılar…

“SAĞLIK AMACI DIŞINDA KULLANILMAYACAK”

Etlik Şehir Hastanesinin açılmasıyla Ankara Onkoloji Hastanesinin kapanıp kapanmayacağı sorusu üzerine Koca, çarşamba günü Etlik Şehir Hastanesinin açılacağını ve Ankara’nın ikinci büyük hastane kompleksine kavuşacağını belirtti.

Koca, “Mevcut hastanelerimiz hasta kabulüne devam edecek. Onkoloji Hastanesi kapanmayacak. Bazıları ısrarla en yenilanacağımızı söylese de biz en yenilanmayacağız. Kapasite değişiklikleri olabilir, yenilenme çalışmaları olabilir ama hastanelerimiz hasta kabulüne devam edecek. Mevcut hastanelerimizin hiçbiri sağlık amacı dışında asla kullanılmayacak.” diye meseleştu.

“KOVİD-19 ARTIK BİR KORKU UNSURU OLMAMALI”

Koca, Kovid-19 salgınından ne zaman çıkılacağına ilişkin soruyu yanıtlarken salgının henüz ortadan kalkmadığını yine de etkisini yitirdiğini söyledi. Türkiye’nin iki yıl önceye göre hastalıkta mücadelede çok önemli tecrübeler edindiğini kaydeden Koca, “Gerek aşı olma oranları gerek tedavide elde edilen başarı hastalığın etkisinin azalmasında etkili oldu.” ifadelerini kullandı.

Dalgalı seyir izleyen hastalık sebebiyle belirli dönemlerde vaka szamanılarında artış yaşandığını dile getiren Bakan Koca, “Avrupa’da vaka szamanıları yeniden artmaya işe koyuldı. Bu durumun bize yansıması genellikle 3-4 7 gün devamında oluyor. Bizde de vaka szamanılarında artışlar olabilir. Dediğim gibi artık Kovid ile yaşamzamanı öğrendik. Önemli bir tedbirimiz de aşılar. İleri yaştaki hepsi vatandaşlarımızın hatırlatma dozu aşılarını olması en yeni derece önemli. Kovid-19 artık bir korku unsuru olmamalı. Riskli gruplarda hatırlatma dozlarını ihmal etmememiz önemli.” değerlendirmesinde bulundu.

“RİSK GRUPLARI VE İLERİ YAŞTAKİ VATANDAŞLARIMIZ HATIRLATMA DOZLARINI İHMAL ETMESİNLER”

Aşılama szamanısında düşüş olup olmadığı meselesunda ise Koca, birincil aşılamada çok zirve oranlara ulaştıklarını bildirdi.

Vatandaşların bu meseleda büyük hassasiyet gösterdiğini ve salgının yıkıcı etkisini bertaraf ettiklerini kaydeden Koca, şöyle devam etti:

“Hatırlatma dozu aşılarında da bir sorun yok. İleri yaştaki vatandaşlarımız her zaman dikkatlarımızı dikkate alarak aşılarını oldular. Riskli gruplardaki kişiler de hatırlatma dozlarını oluyorlar. Buradan bir kere daha çağrıda bulunzamanım. Risk grupları ve ileri yaştaki vatandaşlarımız hatırlatma dozlarını ihmal etmesinler. Kasım-aralık öncesi hazırlığımızı yapalım, büyüklerimize bir an önce aşılarını tamamlatalım. Ben özüm de dahil olmak üzere bütün aileme TURKOVAC aşısı ettirdım. Aşı etkilerini de yan etkilerini de merkezi olarak takip ediyoruz. Aşı yan etkilerine yönelik tedbir gerektirecek özel bir durum tespit edilmedi.”

thumbs_b_c_95b580945ed61967b1b6ab6b1e520cc4

Grip aşısına ilişkin de Koca, “Mevsimsel grip sebebiyle yapılacak olan grip aşıları ülkemize ulaştı ve aşı dağıtımına işe koyulndı. Bu meseleda da hazırlığımız tam. Yeterli miktarda grip aşımız mevcut.” dedi.

Bakan Koca, “Kamu hastanelerine dönmek isteyen hekimlerin başvuru süreleri ne zaman bitiyor?” sorusuna da “Kamu hastanelerine dönmek isteyen hekimlerin başvuru szamanısı 7 bini geçti. Açtığımız açıktan atama kadrolarına başvuru süresi 29 Eylül Perşembe günü en yenia eriyor. Talebin yoğunlaşarak artacağını düşünüyoruz.” yanıtını verdi. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Ortalık savaş alanına döndü: Halk otobüsü park halindeki araçlara çarptı, 7 yaralı! Kazanın sebebi...Ortalık savaş alanına döndü: Halk otobüsü park halindeki araçlara çarptı, 7 yaralı! Kazanın sebebi…
Erkek hakim 'eşcinseller sitesi'ne üye oldu: Görüştüğü gence müstehcen fotoğraflar gönderdi, davasına baktı! Sonrasında olanlar...Erkek hakim ‘eşcinseller sitesi’ne üye oldu: Görüştüğü gence mardehcen fotoğraflar gönderdi, davasına baktı! Sonrasında olanlar…
Yunanistan'ın hukuksuzluğu karşılıksız kalmadı! Türkiye'den hamle geldiYunanistan’ın hukuksuzluğu karşılıksız kalmadı! Türkiye’den hamle geldi