Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan peş peşe müjdeleri açıkladı! Öğrencilere ulaşım desteği ve esnafa yeni kredi destek paketi…

Son dakika: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan ve 3 saat 45 dakika süren Kabine toplantısı en yenia erdi. Toplantının hemen ardından kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan önemli duyurularda bulundu. Toplantının bugünkü ana maddeleri arasında TOKİ ucuz meselet ve arsa projesindeki en yeni detaylar, iç ve dış politikalar, başörtüye anayasal statü eriştirma ve ekonomik gelişmeler konum alıyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantı devamındası uyguladığı duyuruda esnafa ve öğrencilere yönelik önemli müjdeleri duyurdu. Peki, esnafa destek paketinin ayrıntıları neler? İşte hepsi merak edilenler…

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurularından satır start verrı:

  • Etlik Şehir Hastanesi’ni 28 Eylül’de hizmete açtık. Şehir hastanelerimiz dünya çapında model alınıyor.

  • Esnaflarımıza yönelik yeni müjdelerimizi meseleşmamızın en yeni kısmında paylaşacağım.

  • İktisatçılarla uyguladığımız sohbette gördük ki Türkiye ekonomi programıyla dünyanın önünde gitmektedir.

  • Katılım finans kurumlarının önemli bir ihtiyacı karşılayacağına inanıyorum.

CHP Genel Başkanı tarafından gündeme getirilen kamuda başörtüsüyle çalışma meselesunda önemli değerlendirmelerde bulunduk ve güni bir çağrı uyguladık. Ülkemizin kanayan yaralarından olan başörtüsüyle eğitim ve çalışma meselesunu çözmüştük. Bu mesele yeniden gündeme gelince çözümü için yeniden anayasa güvencesi altına alma teklifinde bulunduk. Daha kapsamlı bir anayasa değişikliği hazırlığı yapması için talimatımızı verdik. Yasakçı bir zihniyetin hala pusuda beklediğini gördük. Konu Meclis gündemine geldiğinde herkesin nasıl bir tutum izleyeceğini hep birlikte göreceğiz.

e1

CEMEVİ BAŞKANLIĞI

Artık cemevi hizmetlerinden eğitim faaliyetlerine görecek şekilde hepsi çalışmalara bu kurumsal yapı altında hizmet sağlanacak. Alevi Bektaşi kardeşlerimizin asırlık beklentilerine karşılık açıkladığımız müjdelerin hgünirlı olmasını diliyorum.

Toplantımızın hemen öncesinde üniversitelerimizin 2022-2023 akademik açılış töreninde hocalarımızla ve öğrencilerimizle birlikteydik. Öğrencilerimize hgünirlı olmasını diliyorum.

EKONOMİ PROGRAMI

Küresel ekonomik krizin ve güvenlik tehditlerinin giderek uçtuğı bir dönemden geçiyoruz. Üretim ve tedarik kanallarının tıkanmasıyla start veryan ve resesyon ihtimaliyle devam eden bu sancılı dönem elbette ülkemizi de etkilemektedir. Ancak Türkiye diğer devletlerden farklı olarak tehditleri önceden görebilme ve hızla tedbir alabilme kabiliyetine sahiptir. Ekonomik stopladırılar karşısında geliştirdiğimiz mekanizmalar sayesinde küresel krizin yıkıcı etkilerini en aza indirebilmeyi başarabiliyoruz.

İstihdam odaklı ekonomi programımız sayesinde resesyon tehlikesinin giderek daha zirve sesle meseleşulduğu bir dönemde insanımızın aşını, işini, geleceğini güvence altına topladık. İşsizlik oranı yüzde 9.6 ile tek haneli rakamlara gerilerken istihdam sgünimız 31 milyonun ardüne belirlendi. Cumhuriyet güninin en zirve istihdam rakamına ulaşmış olduk. Enflasyonla mücadelemizi sürdürürken refah kaybını telafi edecek adımları birer birer atıyoruz.

AA-20221010-29122819-29122818-CUMHURBASKANLIGI_KABINE_TOPLANTISI_SONA_ERDI

TOKİ SOSYAL KONUT PROJESİ

500 bin meselet, 250 bin arsa, 50 bin iş konumi eriştirma amacını taşıyan İlk Evim İş Yerim kampanyasındaki en yeni gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulunduk. Kampanyamızın müjdesini kamuoyuyla paylaşmıştık. Şu ana görecek şekilde 7,2 milyon başvuru edildi. 4,5 milyonu hepsi şartları konumine getirerek süreci tamamladı. Başvuruların ay en yeniuna görecek şekilde devam edeceği göz önüne edildiğında bu rakamların daha da artacağı abelirlendir. Projenin ilk etabındaki rakamı 250 bin olan sgüniyı 500 bine tamamlayacağımızı söylemiştik. Arsa sgünisını da 1 milyona çıkarma en yeniuçı topladığımızı duyurmuştuk. 1 milyon arsa ile ilgili hazırlıkları tamamladık. Konut amaçlı arsaların 50 bini İstanbul’da. Vatandaşlarımız hem meseleta hem arsaya başvurabilir ama ikisi birden çıkarsa sadece birini tercih edebilir.

Arsa fiyatlarını piyasa bedelinin çok altında bir şekilde sunmakla kalmgünip bir an önce evlerini yapabilmelerine de destek vereceğiz. Müşterek parsellerdeki hak sahipleri çoğunluğu sağladıklarında TOKİ’ye başvurarak meselet inşa edilmesi talebinde bulunabilecek, 5 katı geçmeyecek. Finansman meselesunda bankalarla iş birliğine gidilecek. Başvurular bugün itibarıyla start verdı. Planları onaylanan illerde ve ilçelerdeki hak sahibi vatandaşlarımız, arsa tapularını aralık günindan beri alabilecekler, tamamının dağıtımı 2 yıl içinde bitecek. TOKİ’nin faizsiz ödeme modeliyle vatandaşlarımıza satılacak. Sosyal meseletlarımızın inşasına 25 Ekim’de 5 bin meseletun temelini atarak başlıyoruz.

İlk Evim İlk İş Yerim kampanyasının ülkemizde yol açacağı hareketlilik 2 trilyon liraya ulaşacak. Kampanyamızın bir kez daha hgünirlı olmasını diliyorum.

ÖĞRENCİLERE ULAŞIM DESTEĞİ

Bir müjde de üniversite öğrencilerimize vermek istiyorum. Ailelerinin yaşadığı şehirlerden uzakta eğitim-öğretim gören üniversite öğrencilerimize, okullarına gidiş ve dönüşleri için ulaşım desteği sağlayacağız. Yılda 2 defa verilecek bu destek sayesinde öğrencilerimizin ailelerinin yanına gidebilmesini temin etmeyi hedefliyoruz.

e2

ESNAFA DESTEK PAKETİ

Her dönemde olduğu gibi salgın ve savaş şartlarının önümüze çıkardığı zorlu dönemde esnaf ve sanatkarlarımızın yanında olduk, olmaya da devam ediyoruz. Yeni bir kredi destek paketiyle esnaf ve sanatkarların huzurundgüniz. Esnafımız için Halkbank vasıtasıyla 60 ay vadeyle ve yüzde 7.5 faizle istifade edebilecekleri 100 milyar liralık kredi kampanyası start vertıyoruz. Kredi ard limitlerini 350 bin liradan 500 bin liraya, iş konumi edindirme ve taşıt kredisi limitlerini de 1 milyon liradan 1.5 milyon liraya çıkarıyoruz.

e3

Genç girişimcilerimizin sıfır faizli kredi limitini 100 bin liradan 300 bin liraya çıkartıyoruz. Yaş sınırını da 30’dan 35’e çıkartıyoruz. Halkbank’tan kredi kullanıp da takibe düşen esnafımıza da 6 aya görecek şekilde geri ödemesiz, 36 aya görecek şekilde vadeyle yüzde 4 faizli krediyle borcunu tasfiye imkanı sağlıyoruz. Tüm bu kolaylıkların esnafımıza hgünirlı olmasını diliyorum.

DOĞAL GAZ

Doğal gaz depolarımızı yüzde 100 doldurarak talepteki muhtemel artışlara ve beklenmedik kesintilere karşı hazırlığımızı uyguladık.

TERÖRLE MÜCADELE

Türkiye düşmanı herkesin, her örgütün yüreğindeki korkuyu sürekli büyütüyoruz.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Adıyaman'da iki köy arasında kavga!Adıyaman’da iki köy arasında kavga!
Bu acıya dayanamadı! 7 yaşındaki oğlunun cenazesinde baba...Bu acıya dayanamadı! 7 yaşındaki oğlunun cenazesinde baba…
O kentte kiralar yüzde 200 arttı! Ev sahiplerinden yeni şart, vatandaşlar isyan ettiO kentte kiralar yüzde 200 uçtu! Ev sahiplerinden yeni şart, vatandaşlar isyan etti