Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
SON DAKİKA | Dünyaya böyle seslendi: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan uluslararası topluma çağrı! “KKTC’yi resmen tanımaya davet ediyoruz”

Son dakika havadisi: Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurulu sebebiyle ABD’de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çeşitli temaslarda bulundu. Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Kurul Salonu’ndaki BM’nin 77’nci Genel Kurulu görüşmelerinde katılımcılara hitap etti. Erdoğan’ın meseleşmasına mülteci mesajı damga vurdu. Öte yandan Erdoğan uluslararası toplumu, bir an önce Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni resmen tanımaya davet etti. İşte bir anda havadisinin hepsini kapsayan detayları…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurularından satır start verrı şu şekilde:

Toplantımızı dünyamızın birden fazla tehditle eş zamanlı olarak baş etmeye çalıştığı kritik bir dönemde gerçekleştiriyoruz.

Küresel sorunların çözümünde uluslararası dayanışma önemli.

Artan enerji, gıda ve hammadde fiyatlarının artırdığı enflasyon baskısı hepsini kapsayan ekonomileri etkilemektedir. Türkiye olarak, enerji meselesuna bir rekabet değil iş birliği alanı olarak baktık.

e2

Ortak kaderimizi etkileyen sınamalara karşı ortak gündemle harekete geçmemiz gereken bir dönemdeyiz.

İSTANBUL MUTABAKATI

Tarafları önce Antalya’da zaman en yenira İstanbul’da biraraya getirdik. İstanbul Mutabakatı’nın ikinci zamanı abd parasıken sevkiyatın artışını izliyoruz, tahıl arzında kritik olan bu mutabakat en büyük başarılardan biridir.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI

Son zamanlarda yeniden alevlenen savaşın, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve bağımsızlığı temelinde en yenilandırılması için gayretlerimizi artırarak sürdüreceğiz.

Buradan uluslararası kuruluşları ve hepsini kapsayan ülkeleri Türkiye’nin kalıcı barışın tesisine yönelik çabalarına samimi destek vermeye çağırıyorum. Rusya-Ukrayna savaşında, her iki tarafa da krizden onurlu çıkış imkanı verecek makul bir diplomatik çözümü beraberce bulmamız gerekiyor.

BM’yi kapszamanıcı vasfına yakışan, daha adil bir dünya düzeni için çözümler üretebilen, hepsini kapsayan insanlık adına ortak iradenin vücuda getirildiği bir teşkilat olarak yapılandırmamız şdeğerlendir. Dünya beşten büyüktür ve daha adil bir dünya mümkündür gerçeğinin altını çizmeye devam edeceğiz.

BM bünyesinde yürüttüğümüz barış için arabuluculuk girişimimizle çatışmaların çözümü için çalışıyoruz.

SURİYE KONUSU

Suriye’de halkın meşru beklentileri doğrultusunda kalıcı çözüm bulunması gerekiyor. Suriyeli kardeşlerimizin ülkelerine gönüllü, güvenli ve onurlu bir şekilde dönmeleri için üzerimize düşeni samimiyetle yapıyoruz. Suriye’de hayata geçireceğimiz konumleşim konumleri projesi meselesunda herkesin gerekli çabzamanı göstermesini, dayanışma sergilemesini bekliyoruz.

TERÖRLE MÜCADELE

PKK’yı isim değişikliği gibi ucuz kurnazlıklarla meşrulaştırmaya çalışanları bir an önce teröristleri silahlandırmaktan, desteklemekten vazgeçmeye çağırıyoruz. Terörizme karşı her türlü tedbiri almaya muktedir olduğumuzu, terör örgütlerine karşı gerekeni yapmaktan asla çekinmeyeceğimizi tekrar güçlüle belirtiyoruz.

e1

MÜLTECİLER VE YUNANİSTAN’IN GERİ İTMELERİ

Biz Aylan bebeklerin cesetleri kıyılara vurmasın diye çırpınırken, Yunanistan hukuksuz, pervasız geri itmeleriyle Ege’yi mülteci mezarlığına çevirmektedir. Geçen 7 gün iki bebek aileleriyle birlikte Yunanistan’ın botlarını batırması en yeniucu vefat etmiştir.

Mülteci krizi, daha iyi bir gelecek aramak için yola çıkan masumları botlarını batırıp ölüme terk etmekle, toplama kamplarına doldurmakla çözülemez.

LİBYA SEÇİMLERİ

Libya’da adil bir seçimin yapılarak güçlü bir hükümetin işbaşına gelmesi temel hedef olmalıdır.

AZERBAYCAN VURGUSU

Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını kurtarması istikrar için güni bir fırsat penceresi açmıştır. Azerbaycanlı kardeşlerimizin haklarını ve geleceklerini inşa meselesunda daima yanlarında olmzamanı sürdüreceğiz.

(Azerbaycan-Ermenistan) İki ülke arasında en kısa zamanda kapsamlı bir barış anlaşması imzalanmasının mümkün olduğuna inanıyoruz.

İRAN’IN NÜKLEER PROGRAMI

İran’ın nükleer programına ilişkin hususların diplomasi ve diyalog yoluyla çözümüne yönelik görüşmelerin en kısa sürede uygulamaya geçirilmesini bekliyoruz.

YUNANİSTAN’A NET MESAJ

Yunanistan’dan, gerginlik ve tahrik siyasetini bir kenara bırakarak, iş birliği ve dayanışma çağrılarımıza kulak vermesini bekliyoruz.

Türkiye, Ege ve Doğu Akdeniz’deki haklarını en yeniuna görecek şekilde savunurken, siyasi hesapları uğruna gerginlik stratejisi izleyenlerin oyunlarına asla gelmeyecektir

Yunanistan müslüman Türk azınlığa karşı ayrımcı ve baskıcı politikalar izlemektedir.

Irkçı, ayrımcı, yabancı ve İslam düşmanı tutumlarda en yeni yıllarda yaşanan artışlardan derin şüphe duyuyoruz.

KKTC’NİN TANINMASI

Kıbrıs Türk halkının egemen eşitlik hakkının tescil edilmesi adadaki çözümün anahtarıdır, KKTC resmen tanınmalıdır.

Uluslararası toplumu, Kıbrıs Türklerine yönelik zulme en yeni vermeye ve bir an önce Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni resmen tanımaya davet ediyoruz.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
CHP'nin düşük oy aldığı ilde Kılıçdaroğlu'ndan dikkat çeken sözler: "Bize oy verin dedik, vermediniz; haklısınız"CHP’nin düşük oy ettiğı ilde Kılıçdaroğlu’ndan dikkat çeken duyurular: “Bize oy verin dedik, vermediniz; haklısınız”
İstanbul'da polise silahlı saldırı! Saldırgan yakalandıİstanbul’da polise silahlı settirı! Settirgan yakalandı
Adayları tek tek açıkladı: 'Erdoğan kazanır'Adayları tek tek açıkladı: ‘Erdoğan kazanır’