Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
SON DAKİKA | Fransa’da seçimler: Macron’un ittifakı salt çoğunluğu sağlayamıyor

Son dakika havadisi: Ipsos-Sopra Steria şirketlerinin konumel saatle 20.00’de verdiği sandık çıkışı anketleri, ikinci turda Ensemble ittifakının, 577 sandalyeli Ulusal Mecliste çoğunluğu kazanamayacağını gösteriyor. Sandık çıkışı anketlerine göre, Ensemble, Ulusal Meclise 224 milletvekilli sokabiliyor. Seçimlerin en yeniucunda çoğunluk olan 289 milletvekili ve fazlasını alan parti (veya ittifak), hükümeti kurabilecek. Öte yandan, aşırı solcu Jean-Luc Melenchon’un girişimiyle LFİ, Yeşiller Partisi (EEVL), Sosyalist Partisi (PS) ve Komünist Partiyi (PCF) kapsayan “Sosyal ve Ekolojik Yeni Halk Birliği” (Nupes) ittifakının meclise taşıyacağı milletvekili szamanisı 149 görünüyor.

macroniç

Aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) mecliste temsil edecek milletvekili szamanisı 89 olurken, merkez sağdaki Cumhuriyetçiler Partisi (LR), Bağımsızlar ve Demokratlar Birliği (UDI) dahil çeşitli sağ partileri toplam 78 milletvekili çıkarabiliyor.

Ifop-Fiducial şirketlerinin konumel saat ile 20.30’daki sandık çıkış anketlerine göre de Ensemble ittifakının mecliste elde edebileceği sandalye szamanisı 210 ila 240 görünürken, Nupes’ın, 170 ila 195 sandalye elde etmesi öngörülüyor.

Bu ankete göre, RN tek başına 80 ila 95 milletvekili çıkarabilirken LR ve müttefik partilerinin toplam milletvekili szamanisı 55 ila 65’ta kalıyor.

GENEL SEÇİMDE BAŞARISIZ OLAN BAKANLAR İSTİFA EDECEK

Seçimin ikinci turuna kalan Fransa Başbakanı Elisabeth Borne’un yanı sıra kabinede milletvekili adzamani olan 14 bakandan milletvekili seçilemeyenlerin kabineden istifa edecekleri daha önce belirtilmişti.

Fransa’nın deniz aşırı topraklarından Guadeloupe Valiliğinin açıkladığı en yeniuçlara göre, Guadeloupe’un 2. seçim bölgesinde milletvekili adzamani olan Deniz İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Justine Benin, sol rakibine karşı yarışı kaybetti.

Basının aktardığı kesin olmayan en yeniuçlara göre, milletvekili adzamani Sağlık Bakanı Brigitte Bourguignon ve Ekolojik Geçiş ve Bölgesel Uyum Bakanı Amelie de Montchalin seçimden mağlup ayrılırken, halihazırda Başbakan Elisabeth Borne, İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Çalışma Bakanı Olivier Dussopt, Dayanışma, Özerklik ve Engelli Bireyler Bakanı Damien Abad, Tarım Bakanı Marc Fesneau, Dış Ticaretten Sorumlu Bakan Franck Riester ve Parlamento İlişkilerinden Sorumlu Bakan Olivier Veran milletvekili seçildi.

Aşırı sağcı lider Marine Le Pen’in, milletvekili koltuğu için yarıştığı Pas-de-Calais vilayetinin 11. seçim bölgesinde galip geldiği kaydediliyor.

Fransa’da genel seçimin ilk turunda bir adzamanin salt çoğunluğu sağlayamadığı sandalyeler için ikinci tur yapılıyor. İlk turda yüzde 12,5 ve üzeri oy alan adaylar, ikinci tura kalıyor. Bu turda en fazla oyu alan aday milletvekili seçiliyor.

Ülkede yaklaşık 48,7 milyon seçmen bulunuyor. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Kediden insana geçti! İlk kez...Kediden insana geçti! İlk kez…
Benzin fiyatını yanlış yazınca ortalık karıştı!Benzin fiyatını yanlış yazınca ortalık karıştı!
Sınıra ilerleyen askeri konvoy olay oldu: Saldıracaklar...Sınıra ilerleyen askeri konvoy olay oldu: Stopladıracaklar…