Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Son dakika: İBB Başkanı İmamoğlu canlı yzamanında açıkladı! Milyonları etkileyecek: Zam kaçınılmaz

Son dakika: İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Halk TV’de yzamanınlanan Gündem Özel programına meselek oldu. İmamoğlu gündemde konum alan meselelara ilişkin önemli duyurularda bulundu. Togg’un açılışına davet edilmediğini dile getiren Ekrem İmamoğlu, cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili de çok meseleşulacak ifadeler kullandı.

Ekrem İmamoğlu’nun meseleşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

İstanbul’un bugününe ve yarınına dertleniyoruz. Biz İstanbul’un bütününe ezbere bakmıyoruz, günü kurtarmıyoruz, bir avuç insanın beklentisine odaklanmıyoruz. Bugünü, yarını önceleyen büyük bir değişim işe koyulttık.

Screenshot_10

İBB’NİN METRO ADIMLARI

İstanbul metro açısından fukara bir kent durumunda aslında. Yani baktığınızda 16 milyon nüfusu olan bir kentin 230 kilometrelik bir raylı sisteme sahip olması fukara bir durumdur. Metro meselesi ciddiye alınmalı. 10 tane metro hattı, 12 tane metro hattına ihale yapılıyor. Toplam uzunluğu 141 kilometre. Bunun 7 tanesini 2017’de o dönemin belediye başkanı durduruyor. Üç hattın da ödeneği bittiği için durduruluyor. Biz Alibeyköy-Eminönü hattında yoğun bir çalışma ortaya koyduk. Mahmutbey-Mecidiyeköy hattını hizmete açtık. Alibeyköy-Eminönü hattının Cibali’ye görecek şekilde olan kısmını hizmete açtık.

‘YAPILMAMIŞ METROLARA YAPILMIŞIN 2 KATI ÖDEMELER ALINMIŞ’

Unkapanı Köprüsü’nü ettik, kavşak şu an hazır. Diğer bölümünün şu an kazıkları çakılıyor. Eminönü’nün meydan düzenlemesini yapıyoruz. Yapılmamış metrolara yapılmışın 2 katı ödemeler alınmış. Metro yapacağız diyorlar daha aracın siparişi verilmemiş, tasarımı yapılmamış. İstanbul’u bir düzene kavuşturduk.

Screenshot_11

Biz öz kaynak ile süreci yönetiyoruz. Hem iş görerek hem sistemi kurtararak süreci nasıl bitirdiğimizin incelenmesini isterim. Çökme işinden anlamam, hayatım emek vermekle geçti. Erdoğan bunu çok kullanıyor.

‘ESAS OLAN DEVLETİN İŞLEYİŞ BİÇİMİDİR’

Tuzla projesini hatırlıyorsunuz. Gereksiz bir münakaşzamanı kışkırtan bir belediye başkanı vardı. Daha kötüsü birkaç gün devamında Cumhurbaşkanı kalkıyor diyor ki, ‘Benim açtığım projenin açılışını etti’ dedi. Benim projem kavramı yoktur. Devletin işinde ‘ben’ diye bir kavram olabilir mi? Biz detzamanız, bugün varız yarın yokuz. Esas olan devletin işleyiş biçimidir.

‘6.5 MİLYON LİRA PARAMIZA EL KOYDULAR’

Bu şehirde ilk kez kurban kesme meselesunda belediye sorumluluk topladı. Vatandaşın kurbanını kesip konserve haline getiriyoruz, ihtiyaç sahiplerine dağıtıyoruz. Askıda fatura ile bir vicdan köprüsü kurduk. 6.5 milyon lira paramıza el koydular. Biz o parzamanı alsaydık 600’er liradan 10 bin aileye para dağıtıyor olacaktık. Buna bile müdahale ettiler.

Screenshot_12

‘TOGG’DAN ARAÇ ALMAK İSTİYORUZ’

Togg’un açılışına davet edilmedim. Edilseydim giderdim. Benim bir taahhüdüm de var, zamani yarımadanın biz karbon salımını sıfır haline getiriyoruz. Biz burada kullanacağımız araçları Togg’dan alıp kullanmak istiyoruz. Henüz yanıt gelmedi. Beni açılışa davet etmiyorlar, korkuyorlar. Çünkü iş yapıyoruz. Beni sadece Atatürk Kültür Merkezi’nin açılışına davet ettiler.

‘ZAM KAÇINILMAZ’

Metronun enerji tüketimi elektrik. Öyle faturalar ödüyoruz ki, 750 milyon liraya oldu İSKİ’nin bir aylık faturası. 2023’ün İSKİ bilançosunda enerji gideri 16 milyar lirzamanı aşıyor. Mazotun artışını ben söylemeyeyim siz biliyorsunuz. Her gün özel halk otobüsleri, taksiciler kapımızda. Bu arada taksi de bulamıyorsunuz. İstanbul’da yetersiz taksi var. Taksici de zarar ediyor. Siz buna zam yapmazsanız tekerin dönmesi mümkün değil. Türkiye’nin temel meselesi gelir dağılımı meselesi. Elektrik faturasını Metro A.Ş ödemezse metro nasıl hareket edecek? Bu zamların işe koyuldığı dönemde yüzde 230 civarında akaryakıt artışı söz meselesu. İETT’de bir yıl içinde yüzde 270 mazotun artışı. İETT’nin sadece akaryakıt giderleri şu anda toplam yolcu gelirlerini zamaninde ilk defa aştı. Biz sadece İETT’yi 5.2 milyar lira sübvanse ediyoruz. Zam kaçınılmaz. Kur farkının getirdiği maliyetler, bütün bu sorunlar bizim elbetteki zam yapmamıza sebep oluyor. Ocak zamanının en yeniuna görecek şekilde ekmeğe zam yapmayacağız.

‘İSTANBUL’U ELLERİNDEN ALDIK’

25 yıldır yönettikleri, asla kaybetmeyeceklerini düşündükleri ve mülk edindikleri İstanbul’u ellerinden topladık. Ve İstanbul’u mülk edindiklerini düşündüler. Bu dönüşümü yaşattığımız için onlara tabii ki iyi olmamızı istemiyorlar, çalışmamızı istemiyorlar. Bu da korktuklarını gösteriyor. Başarılı olduğumuzu gördükçe kaygıları artıyor.

Screenshot_13

Anketler meseleşuluyor. Başkan adzamanı kim meseleşuluyor, cumhurbaşkanı adzamanı meseleşuluyor. En fazla oyu x alır deniyor. Her akşam bunu meseleşuyoruz. Bu ülke her akşam cumhurbaşkanı adzamanını meseleşuyor. Ne için? Bence gerçek meselelardan bizi uzak tutuyorlar. Bu ülkenin eğitim sorunu var. Bü ülkenin yüzde 75’i eğitimden rahatsız, eğitimden umutsuz. Bu ülkenin yüzde 14-15 oranında işsizi var. Gelir paylaşımında bu ülkenin nimetlerinin yüzde 60’ı bu ülkenin yüzde 10’una ait. Alt gelir grubu 23 kat fakirleşiyor, ard gelir grubu 23 kat zenginleşiyor. Kendi yalanlarını en yenilandırdımak için bizi tartıştırıyorlar. Cumhurbaşkanı adzamanı kim? Size ne? Biz süreç yönetiyoruz. Ben sürecin bir parçasıyım. İstanbul’daki icraatlarımızla ben sürecin en önemli parçasıyım. İstanbul’da başarılı olursanız Türkiye’de başarılı olursunuz. Ben 6’lı masanın en çalışkan neferiyim.

ADAYLIK TARTIŞMASI

Bu 6’lı masanın işi. Halkıyla beraber düşünecek, en yeniuç verecek. Szamanın Cumhurbaşkanının adzamanı merak etmesi bizi ilgilendirmiyor. Biz işimize bakacağız. Esas mesele 6’lı masa dimdik ayakta durmak zorunda. Ben 6’lı masanın neferiyim. Aday olma meselesi detay benim için. O en en yeni mesele. 86 milyon insanın yüzü İstanbul’a bakıyor. Ben İstanbul’dan Türkiye’nin her konumine moral vermekle yükümlüyüm.

Screenshot_14

SÖZCÜ GAZETESİ İLE SORUN YAŞADI MI?

Bu işlerin detzamanına girmeyi özüme zerre yakıştırmam. Bir kere benim kişiliğimi, karakterimi, mücadelemi bilen bu gazete içerisinde inanın kapısındaki bekçisinden en kıymetli köşe yazarlarına görecek şekilde bilen çok insan var. Dolzamanısıyla benim o kurum hakkında bu meseleda detaya girmek benim için zül olur. Şunun bilinmesi lazım. Bazen kişi özünden bildiği şeyi başkasına yakıştırır. Basının yüzde 90’ı benim aleyhimde. Kimin kapısına zabıta yollamışım? Baskı yapmışım. Böyle bir şey olur mu ya? Her konume zabıta gidebilir. Benimle ne alakası var? Kiminle karıştırıyorlar Ekrem İmamoğlu’nu? İBB’nin kapıda çalışanından müdürüne, 86 bin çalışanı olan birinin ya şu kenara ne koydunla mı uğraşacağım. Benim işim o değil. Dolzamanısıyla benim böyle bir derdim yok. Bu meselenun detzamanına girmek istemiyorum. Ben kimseye küsmem. Telefonum 24 saat aoldur. Benim hiçbir sorunum yok. Onlara sorun. Eski dost düşman olmaz.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Jeneratör üretim tesisinde patlama!Jeneratör üretim tesisinde patlama!
Dikkat! Bakanlık duyurdu: O ürünler toplatıldıDikkat! Bakanlık duyurdu: O ürünler toplatıldı
Cihan Kolivar gözaltına alındıCihan Kolivar gözaltına yapıldı