Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
SON DAKİKA | İmamın doktorlarla ilgili konuşmalari tepki çekmişti! Bakan Koca net meseleştu: Şüphe duyarsak…

Son dakika: Konya’da doktor Ekrem Karakaya, görevi başında başka bir hastanede görevli güvenlik görevlisi tarafından silahla öldürülmüştü. Bu olay devamındası Türkiye’de hekimler acil servisler dışında 2 günlük görev bırakma eylemi onayladılar. Doktorların görev bırakmasıyla ilgili Konya’da görevli bir imam, cuma hutbesinde “Sen vardın hastaneden boş döndün, iğne yapılacak, oğlun ölecek elinde. Doktor da dedi ki, ‘Git bugün grevdeyim.’ Öldürmez misin, dövmez misin, sövmez misin? Buna fırsat vermeyelim” demiş ve söz meselesu ifadeler büyük tepki toplamıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Diyanet İşleri Başkanlığının soruşturma start verttığı imamla ilgili olarak konuşma onayladı. İşte sıcak gelişme havadisinin detayları…

EKREM KARAKAYA GÖREVİ BAŞINDA KATLEDİLDİ

6 Temmuz’da Konya’da kardiyoloji bilirkişiı doktor Ekrem Karakaya, görevi başında başka bir hastanede görevli güvenlik görevlisi Hacı Mehmet Akçay tarafından silahla vurularak öldürülmüştü. Ardından stopladırgan silahla intihar etmişti. Türkiye’nin gündemine oturan olay devamındası doktorlar, acil servisler dışında 7-8 Ekim’de görev bırakmışlardı.

640x480 (1)

Öldürülen doktor Ekrem Karakaya

CAMİ İMAMINDAN AKILALMAZ SÖZLER: ÖLDÜRMEZ MİSİN, DÖVMEZ MİSİN?

8 Ekim’de Konya’da bir camide imam, cuma hutbesinde doktorların görev bırakmasıyla ilgili olarak “Sen vardın hastaneden boş döndün, iğne yapılacak, oğlun ölecek elinde. Doktor da dedi ki, ‘Git bugün grevdeyim.’ Öldürmez misin, dövmez misin, sövmez misin? Buna fırsat vermeyelim” demiş ve konuşmalari tepki çekmişti. Söz meselesu konuşmalar devamındası Konya Valiliği, Konya Cumhuriyet Başsavcılığı ile Diyanet İşleri Bakanlığından konuşma gelmiş ve imamla ilgili soruşturma start vertıldığı belirtilmişti.

aaaaBaşlıksız-1

“ŞÜPHE DUYARSAK BİZ DEVREYE GİRERİZ”

Söz meselesu imamın konuşmalarıyla ilgili olarak Habertürk yazarı Fatih Altaylı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile meseleştu.

thumbs_b_c_092da53abc03ee3e075b5a8951dec25e

Altaylı’nın “Bu çok açık bir şekilde toplumda kin ve düşmanlığı tahrik suçu. Toplumun bir kesimini hedef gösterme suçu. Müfettişe değil, savcılığa şikayet etmek gerekmez mi? Bakanlığınızın müdahil olması gerekmez mi?” diye sorusunu yönelttiği Bakan Koca şunları ifade etti:

“Fatih Bey, Konya’da şehit edilen doktor kardeşimiz bir kahraman. 8 çocuklu, fakir bir ailenin evladı. Bin bir zorlukla yetiştirilmiş bir hekim. Ailesini ziyaret ettim. Hekime yönelik şiddetin acısını en derin şekilde yaşıyoruz, görüyoruz. Bu meselelarda en ufak bir şüpheniz olmasın. Dediğim gibi ben soruşturmanın açığa alınarak sürdürülmesinden yangünim. Savcılığa Bakanlık olarak suç duyurusunda bulunma meselesunu gidişata göre değerlendireceğim. Yani gereğinin olduğı meselesunda şüphe duyarsak biz devreye gireriz.”

“HEKİM HATASINDA KASIT YOKSA BAKANLIK ÜSTLENECEK”

Ayrıca, hekimlerin özülerini ihmal edilmiş, terk edilmiş, umursanmaz hissedildiği yönündeki soruyla ilgili Bakan Koca şöyle meseleştu:

“Tam aksine. Bakın mesela malpractice davaları vardı. Sağlık sistemimizdeki başarıyı, hekimlerin tedavi başarısını engelleyecek duruma gelmişti. Bunu Batı ülkelerindeki gibi doktorların özülerini sigorta ettirerek çözmeleri gerektiğini söyleyenler oldu. Biz bunu devlet olarak ardlendik. Hekimlerin üzerindeki baskıyı ktopladırmak için gerekli çalışmaları onayladık. Kasıt olmadıkça hekime rücu edilmemeyi sağladık. Bir tazminat var ise bunu devlet ödeyecek ve hekime gidilmeyecek. Kasıtı da mahkeme en yeniuçına bağladık. Mahkeme ‘Kasıt vardır’ demedikçe kasıt yoktur şeklinde yönetmelik onayladık. Kurul en yeniuç vermeyecek. Ancak mahkeme kasıt ya da görevi kötüye kullanma vardır derse kurul devreye girecek ve kastın ağırlığına kusur durumuna kurul en yeniuç verecek.”

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
İstanbul'da heyecanlandıran keşif! Kazdıkça tarih çıkıyorİstanbul’da heyecanlandıran keşif! Kazdıkça gün çıkıyor
Valilik duyurdu! "Ödemeler başladı" İBB'den de yeni kararValilik duyurdu! “Ödemeler start verdı” İBB’den de yeni en yeniuç
AK Parti, CHP'yi ziyaret etti! Görüşmeye bu tartışma damga vurduAK Parti, CHP’yi ziyaret etti! Görüşmeye bu tartışma damga vurdu