Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Son dakika: İstanbul Boğazı’nda hareketli dakikalar! Karaya oturan devasa gemi kurtarıldı

Son dakika havadisi… Ukrayna’dan İstanbul’a gelen 173 metre boyunda, 29 metre genişliğindeki Lady Zehma adlı kargo gemisinin saat 21.00 sıralarında İstanbul Boğazı’ndan geçtiği sırada dümeni kilitlendi. Siren çalarak sürüklenmeye işe koyulyan geminin kaptanı çapa atarak durmaya çalıştı. Ters dönerek sahildeki gezi teknelerine doğru sürüklenmeye devam eden gemi, Bebek Feneri’ne çarptı. Gemi, sahile 40 metre kala karaya oturdu. Büyük paniğe neden olan kaza devamındası olay konumine Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Kurtarma Römorkör ve Botları ile Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri sevk edildi.

v1

SAATLER SÜREN ÇALIŞMALAR SONUCUNDA KURTARILDI

Bebek koyundaki 173 metre boyundaki gemi için Kurtarma-5, Kurtarma-6, Kurtarma-9, Kurtarma-12, Nazım Tur römorkörleri ile KEGM-3 ve KEGM-5 botları olay konumine sevk edildi.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü kurtarma ekipleri, kargo gemisine çıkarak inceleme onayladı. Dalgıçlar denizin yüzeyi ile dibinde çalışma yürüttü. Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı görevliler de Kıyı Emniyeti ekiplerinin çalışmalarına destek verdi.

AA-20220901-28790258-28790251-ISTANBUL_BOGAZINDA_GEMI_TRAFIGI_ASKIYA_ALINDI

RÖMORKÖRLER EŞLİĞİNDE AHIRKAPI’YA GÖTÜRÜLÜYOR

Karaya oturan Liberya bayraklı kargo gemisi, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ekiplerince uzun süren çalışmaları en yeniucunda kurtarıldı. Gemi, römorkörler eşliğinde Ahırkapı’ya götürülüyor.

Karaya oturan gemi sebebiyle İstanbul Boğazı’ndaki gemi trafiği askıya alınmıştı.

AA-20220901-28790248-28790243-ISTANBUL_BOGAZINDA_GEMI_TRAFIGI_ASKIYA_ALINDI

KANDİLLİ AÇIKLARINDA SİREN ÇALMAYA BAŞLADI

Gezi teknesi kaptanlarından Erol Hizarcı, geminin sürüklenmeye işe koyulmasıyla panik yaşadıklarını belirterek ”Gemi Kandilli açıklarında siren çalmaya işe koyuldı. Sbuna rağmen çapasından ışıklar geliyordu, kaynakla bir şeyi kesmeye çalışıyorlardı galiba. ‘Güm’ diye bir ses geldi, herhalde o çapanın zincirini kestiler. Çapzamanı atamzamanınca bizim yatların üzerine doğru döndü. Ben de arkadaşlara bağırdım ‘kaçın’ diye. Taş fenerin olduğu konumde karaya oturdu. Hepimiz kaçtık. Gemi şu an özü imkanlarıyla çıkmaya çalışıyor. Telsizden dinlediğimiz görecek şekildeıyla kaptan kurtarmaları kabul etmiyor. Çıkabileceğini sanmıyorum, kazıya kazıya geldi. Yatlara 50 metre kala durdu” diye meseleştu.

İsmail Hünük adlı gezi teknesi çalışanı ise “Arkadaşlarla oturuyorduk, ileriden demir atmaya işe koyuldı. Normalde düz giden gemi dümeni kilitlenince bu tarafa döndü. Ben de o sırada kaptana ve arkadaşlara havadis verdim. Kıyı Emniyetinin en büyük römorkörü ‘Nene Hatun’ gemiyi çekmek için hazırlanıyor” dedi.

v3

GEMİNİN SÜRÜKLENDİĞİ O ANLAR KAMERADA

VALİLİK VE KIYI EMNİYETİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği ile Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü kazayla ilgili sosyal medya hesaplarından duyuru onayladı. Valiliğin onayladığı duyuruda “Ukrayna’dan İstanbul’a seyir halindeyken İstanbul Boğazında dümen arızası yapan Liberya uyruklu LADY ZEHMA isimli 173 metre boyundaki kargo gemisi, bugün saat 21.00 sıralarında karaya oturmuş ve Bebek Koyu’na demirlemiştir. Gemide meydana gelen arıza sebebiyle Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Kurtarma Römorkör ve Botları ile Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri ivedilikle olay mahalline sevk edilmiştir. Yapılan ilk incelemelerde; herhangi bir yaralanma, can kaybı ve çevre kirliliği bulunmayan olay sebebiyle Boğaz trafiği geçici olarak askıya alınmıştır” denildi.

AA-20220901-28790258-28790252-ISTANBUL_BOGAZINDA_GEMI_TRAFIGI_ASKIYA_ALINDI (DHA-AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Ormanda başından vurulmuştu! Cinayetin nedeni ortaya çıktıOrmanda başından vurulmuştu! Cinayetin nedeni ortaya belirlendi
İnternetteki reklamı görünce aldı, kargo gelince şok olduİnternetteki reklamı görünce etti, kargo gelince şok oldu
ASELSAN üretti! İlk bakışta ne olduğu anlaşılmıyorASELSAN üretti! İlk bakışta ne olduğu anlaşılmıyor