Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Son Dakika: İsveç’te genel seçimler! Birinci çıkan parti belli oldu

Son dakika havadisi: İsveç’teki genel seçimlerde oy kullanma işleminin en yenia ermesinin ardından ilk en yeniuçlar geldi. Seçim en yeniucunda ülkeyi 4 yıl yönetecek yeni hükümet ve konumel belediye başkanları belli olacaktı. Buna göre ülkede yapılan genel seçimlerde, sandık çıkış anketlerine göre Başbakan Mangdalena Andersen yeni liderliğindeki Sosyal Demokrat Parti birinci oldu. İşte bir anda havadisinin hepsini kapsayan detayları…

RESMİ SONUÇLARIN AÇIKLANMASI HAFTALAR SÜREBİLİR

Ülkede 7 milyon 700 bin seçmenin sandık başına gittiği seçimlerde oy kullanma işlemi konumel saatle 20.00’de (TSİ 21.00) en yenia erdi.

İsveç devlet televizyonu SVT’nin ygünimladığı resmi olmayan sandık başı anket en yeniuçlarına göre, sol bloktan Sosyal Demokrat Parti yüzde 29,3 oy etti. Bloktaki diğer partiler Yeşiller ve Çevre Partisi (MP) yüzde 5,8, Sol Parti ise yüzde 7 oy elde etti. Seçim öncesi sağ blokta konum almayacağını ve sol blokla hareket edeceğini ifade eden Merkez Partisi yüzde 7,7 oy etti.

Ana muhalefetteki ılımlı Muhafazakar Parti yüzde 18,8 oy alırken, bloktaki diğer partiler Liberal Parti yüzde 4,7, Hristiyan Demokrat Partisi yüzde 5,2 oy topladı.

Seçimlerde aşırı sağ görüşlü İsveç Demokratlar Partisinin (SD) oy oranını yüzde 20,5’e görecek şekilde yükseltmesi dikkati etti. SD, ülkenin en büyük ikinci partisi durumuna yükseldi. SD, 2018 seçimlerinde yüzde 18’lik oy oranı ile ülkenin en büyük üçüncü partisi olmuştu.

Resmi olmayan en yeniuçlara göre, sağ blok partiler 49,2, mevcut durumda azınlık hükümeti ile iktidardaki sol blok partiler ise 49,8 oy etti. 349 sandalyeli parlamentoda sağ blok partileri 173 milletvekili, sol blok partileri de 176 milletvekili çıkartma hakkı erişti.

Oyların tamamının sgünilmasından zaman en yenira geçici en yeniuçlar açıklanacak. Resmi en yeniuçların açıklanmasının 7 günlar sürebileceği belirtiliyor.

“KIL PAYI FARKLA…”

İsveç medyasında konum alan yorumlarda, seçimlerin bu en yeniuçlarla bitmesi halinde Sosyal Demokrat Parti önderliğinde kıl pgüni farkla bir hükümet kurulabileceği kaydedildi.

Sosyal Demokrat Parti’nin Merkez Partisi ile azınlık hükümeti kurma girişiminde bulunacağı ve buna Sol Parti ve Yeşiller ve Çevre Partisi’nin dışarıdan destek vereceği ön görülüyor.

Öte yandan ana muhalefet ılımlı Muhafazakar Partisi’nin de Liberal Parti ve Hristiyan Demokrat Partisi ile azınlık hükümeti kurmaya çalışacağı ve bu hükümete aşırı sağcı SD’nin destek vereceği öne sürülüyor.

thumbs_b_c_2c0e2663407ddf58557d4262251bd38e

İsveç’te halihazırda mecliste temsil edilen sekiz siyasi parti, parlamentoda 349 sandalye bulunuyor.

İsveç basınında genel seçim öncesi yapılan yorumlarda, sol blokun seçimi kıl pgüni kazanacağı ve hükümetin uzun süren pazarlıklardan zaman en yenira bile kurulmasının zor olacağı görüşü hakimdi.

Sol blokta, Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller ve Çevre Partisi ile Sol Parti bulunurken, sağ bloktaki Merkez Partisi, aşırı sağcı İsveç Demokratlar Parti (SD) ile hükümet kurulmayacağını ilan ederek bu seçime sol bloktan katılma en yeniuçı almıştı.

Sağ blokta öte yandan ılımlı Muhafazakar Parti, Hristiyan Demokrat Parti, Liberal Parti ve İsveç Demokratlar Partisi konum alıyor. Her ne görecek şekilde SD sağ blokta gösterilse de diğer sağ blok partileri SD ile iş birliği yapmaktan kaçınıyor.

İSVEÇ’TE 2018 YILINDAKİ SEÇİMLERDE EN FAZLA OYU SOSYAL DEMOKRAT PARTİ ALMIŞTI

İsveç’te 9 Eylül 2018’te yapılan ve katılımın yüzde 87 olduğu en yeni genel seçimde, Sosyal Demokrat Parti yüzde 28,6’lık oyla birinci parti olmuştu.

Ana muhalefetteki ılımlı Muhafazakar Partisi de yüzde 19,84 ile ikinci sırada konum almıştı.

Bu en yeniuçlardan zaman en yenira Sosyal Demokrat Parti ile Yeşiller ve Çevre Partisi, azınlık sol hükümeti kurarak 3 yıl bu görevi yürüttü.

Yeşiller ve Çevre Partisinin 2021’de hükümetten çekilmesi üzerine Sosyal Demokrat Parti yoluna tek başına devam etti. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Dünyanın konuştuğu gün! ABD Başkanı Joe Biden'dan Bin Ladin açıklaması... 'Bulup öldürmek 10 yıl sürdü'Dünyanın meseleştuğu gün! ABD Başkanı Joe Biden’dan Bin Ladin duyurusı… ‘Bulup öldürmek 10 yıl sürdü’
Son dakika: İstanbul'da AVM'de silahlı kavga çıktı! Yaralıların olduğu bildirildi...Son dakika: İstanbul’da AVM’de silahlı kavga oldu! Yaralıların olduğu bildirildi…
Özdağ'dan Bakan Soylu'ya sert sözler! 'Telefonda senin başlattığın bir küfürleşme yaşadık'Özdağ’dan Bakan Soylu’ya sert konuşmalar! ‘Telefonda senin işe koyulttığın bir küfürleşme yaşadık’