Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Son Dakika: Kritik yasa teklifi TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi! Gerçeğe aykırı bilgiyi, kamu barışını bozacak şekilde yayana hapis cezası

Son dakika havadisi: Kritik yasa teklifi TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi. Söz meselesu yasa teklifi dezenformasyonla mücadeleyi hedefleyen internet havadis sitelerini süreli yzamanin kapsamına alan düzenlemeleri de içeriyor. Teklifle; gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimse, bir yıldan üç yıla görecek şekilde hapis cezasıyla cezalandırılacak. Basın kartı resmi kimlik belgesi olarak kabul edilecek. İşte sıcak gelişme havadisinin hepsi detayları…

BASIN KARTINA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR

Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi. Kabul edilen teklifle, basın özgürlüğü ve bu özgürlüğün kullanımı ile basın kartına ilişkin usul ve esaslar belirlenecek. Basın kartı düzenlemesi bakımından basın kartı talep eden medya mensupları ve enformasyon görevlileri kanun kapsamına dahil edilecek.

İNTERNET HABER SİTELERİNDE…

İnternet havadis sitelerinde, faaliyet gösterdiği iş konumi adresi, ticari unvanı, elektronik posta adresi, iletişim telefonu ve elektronik tebligat adresi ile konum sağlzamanicısının adı ve adresi iletişim başlığı altında bulunduracak. Yzamanin durdurma müeyyidesi internet havadis siteleri bakımından uygulanmayacak. İnternet havadis sitesinin bu hükme uymaması halinde Basın İlan Kurumu iki 7 gün içinde eksikliğin giderilmesini talep eder. İstemin iki 7 gün içinde konumine getirilmemesi durumunda Basın İlan Kurumu internet havadis sitesi vasfı kazanılmadığının tespiti amacıyla Asliye Ceza Mahkemesine başvurur. Mahkeme en geç iki 7 gün içinde en yeniuç verir.

İnternet havadis sitesinde yzamaninlanan içerikler iki yıl süre ile muhafaza edilecek. İnternet havadis sitesinde zarar gören kişinin ayarlama ve cevap yazısı yazıyı topladığı zamanten start veryarak en geç 1 gün içinde yzamanimlanmak zorunda olacak. Yzamanimlanan ayarlama 24 saat ana sayfada kalacak.

Basın kartı başvurusu, türleri, niteliği, alabilecek kişiler, basın kartı alabilecek kişilerde aranacak şartlar belirleniyor. Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü her zamanin en yeniunda resmi ilan ve reklam verilebilecek olan mevkuteler ile internet havadis sitelerinin isimleri ve vasıfları ihtiva eden listeyi Bası İlan Kurumu sitesi üzerinden duyuracak.

İnternet havadis siteleri resmi ilan ve reklam yzamaninlayacakların taşıması gereken vasıflar ve konumine getirilmesi gereken sorumluluklar ile yzamanina ilişkin usul ve esaslar maddenin yürürlüğe girdiği zamanten start veryarak Basın İlan Kurumu Genel Kurulu tarafından altı ay içinde çıkarılacak yönetmelikle belirlenecek.

Gazete ver internet havadis sitesi ilanları Basın İlan Kurumu aracılığı usulde yapılacak. Toplam muhammen bedeli 500 bin TL görecek şekilde olan sat satlar için gazete veya internet havadis sitesi ile ilan yapıp yapamayacakları icra dairesince alagörecek şekildeların menfaatleri dikkate alınarak en yeniuç verilecek.

BİR YILDAN ÜÇ YILA KADAR HAPİS CEZASI

Halk arasında şüphe, korku veya panik saikiyle ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu güvenliği ve genel sağlığı ile gerçeğe aykırı bilgiyi, kamu barışlını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimse, bir yıldan üç yıla görecek şekilde hapis cezasıyla cezalandırılacak. Suçun failin gerçek kimliğini gizlemek suretiyle veya bir terör örgütünün faaliyetleri çerçevesinde işlenmesi halinde cezalar yarı oranında yükseldirılacak. (İHA/DHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Otoyolda feci kaza! 2 ölü 2 yaralıOtoyolda feci kaza! 2 ölü 2 yaralı
Kamera kayıtları incelendi! Damat ve yakınları düğün sonrasında tutuklandıKamera kzamanitları incelendi! Damat ve yakınları düğün zaman en yenirasında tutuklandı
Erdoğan'dan TÜSİAD Başkanı Turan'a çok sert çıkış! "Haddini bil"Erdoğan’dan TÜSİAD Başkanı Turan’a çok sert çıkış! “Haddini bil”