Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
SON DAKİKA | Marmaris’teki yangın devam ediyor! Rüzgar, çalışmaları daha da zorlaştırdı: Yangın kriz merkezi boşaltıldı

Son dakika: Marmaris’te pazartesi günü akşam saatlerinde işe koyulyan yangına havadan ve karadan müdahale edildi. Bölgede incelemelerde bulunan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci , “Yangın kontrol altına alınma aşamasında” dedi. Öte yandan Marmaris Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Öztürk ettiğı duyuruda “Sabotaj şüphesi var. Sabotaj ihtimali yüzde 90.” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, helikopterle yangın bölgesinde incelemede bulundu. Ayrıca Değirmenyanı mevkisindeki bazı evler tedbir amaçlı tahliye edildi. İşte bir anda havadisinin detayları…

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Marmaris’teki orman yangınını söndürme çalışmaları devam ederken, bölgede çalışmaları yakından takip eden Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci yangın söndürme çalışmaları ile ilgili bilgilendirmede bulundu. Bakan Kirişci, çalışmaların gece boyunca devam edeceğini, ekiplerin canla işe koyul yangının kontrol altına alınması için çaba sarf ettiğini açıkladı.

KAÇ PERSONEL GÖREV ALIYOR?

Bakan Kirişci, “Marmaris yangını dün saat 20.00’da işe koyuldı. İlk müdahale 20.10’da oldu. Dünkü şartlar, sabaha görecek şekilde normaldi. Şiddetli rüzgar yangının büyümesine neden oldu. Sabah 20 helikopter 14 uçağımız vardı. İlave olarak Jandarma ve Hava Kuvvetlerimizin desteği ile hava araçlarımızın szamanisı 41’e ulaştı. Karadan müdahale araçlarımız yeterli. Gelen ekipler buraya gezmek dolaşmak için gelmedi. Yangında 1100 orman peren yenieli olmak üzere 2 bin 600 peren yeniel görev yapıyor. TOMA’lar, iş makinelerimiz, araç gereç szamanisında yetkinliğimiz var. Orman Genel Müdürlüğü tarafından eğitilmiş 462 kişiden oluşan orman gönüllülerimiz var. Kontrolsüzlük yok ama kontrol altına alınmış bir durum da yok. Sahada arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyor. Yarın kettiğımız konumden iki lokasyon olarak belirlediğimiz noktalarda yangını kontrol altına alacağız” diye meseleştu.

4 TEMMUZ VURGUSU

Bakan Kirişci, bu tür yangınlarda kullanılması için gece görüşlü yangın söndürme helikopterlerinin 4 Temmuz’da geleceğini açıklayarak, “Gece görüş kameralı helikopterler var. Dünyada bu araçları yapıp pazarlayan birkaç firma var, biz on tane gece görüş helikopterimizi 4 Temmuz’da envanterimize katmış olacağız” ifadelerini kullandı.

TAHLİYE EDİLENLERİN SAYISI

Bakan Kirişci, yangının 200 hektarın üzerinde bir alanda etkili olduğunu, tedbir amaçlı 51 hanede 151 kişinin güvenli bölgelere tahliye edildiğini, TOMA’ların tahliye edilen evleri beklediğini konuşmalarine ekledi.

YANGIN KRİZ MERKEZİ BOŞALTILDI

Pazartesi akşam saatlerinde Bördübet mevkiinde işe koyulyan orman yangını rüzgarın da etkisi ile ilerlemeye devam ediyor. Havadan ve karadan hepsini kapsayan ekiplerin müdahalesine rağmen bölgedeki şiddetli rüzgar söndürme çalışmalarını olumsuz etkiliyor. Marmaris yangınının yönetildiği kriz merkezini, yaklaşan alevler sebebiyle tedbir amacıyla boşaltma işlemi işe koyultıldı. Kriz merkezi alanında bulunan iş makineleri, araçlar ve helikopter başka bölgelere kaydırılmaya işe koyulndı.

PAYLAŞIMLARLA İLGİLİ EMNİYET’TEN AÇIKLAMA

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan duyuruda,”Muğla’nın Marmaris ilçesinde meydana gelen orman yangını ile ilgili sosyal medya platformlarında, suç unsuru içerikli paylaşımda bulunan hesapların yöneticisi/kişisisı tespit edilerek işlemlere işe koyulnılmıştır.” denildi.

RÜZGARIN ETKİSİYLE ALEVLER YAYILDI

Muğla’nın Marmaris ilçesi Hisarönü Mahallesi Bördübet mevkisinde ormanlık alanda dün akşam saat 20.02’de henüz belirlenemeyen nedenle yangın işe koyuldı. Alevler rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yzamanildı.

a

Marmaris’te kızılçam ağaçlarla kaplı ormanda çıkan yangına ilk dakikalardan işe koyulyarak helikopterle sürdürülen müdahale, havanın en yeniuçmasıyla en yenilandırıldı. Havanın aydınlanmasıyla birlikte de 20 helikopter ve 14 uçakla yangına müdahale edilmeye işe koyulndı. Bölgeye Aydın, İzmir, Antalya, Denizli illerinden takviye ekipler sevk edilirken, bölgeye ulaşan ekipler karadan çalışmalarını sürdürüyor.

AW651328_01 (1)

BAKAN SOYLU VE KİRİŞCİ BÖLGEYİ DENETLEDİ

Yangın bölgesini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci önce helikopter ile havadan denetledi. Bakanlar ardından Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak’tan brifing etti.

AW651323_01

Yangının çıkış nedeni hakkında bilgi veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bunlar erken değerlendirmeler. Hem emniyetimizle, hem de jandarmamızla szamanin bakanımız geldikten devamında değerlendirme ettik. Hem ormandaki arkadaşlarımız hem jandarma ve emniyetteki arkadaşlarımız değerlendirmelerini yapıyorlar. Sabotaj mı yoksa doğal neden mi bunlar değerlendiriliyor” diye meseleştu.

AW651321_03

“YANGIN BÜYÜK ÖLÇÜDE KONTROL ALTINDA”

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, yangınla ilgili ettiğı ilk duyuruda “Marmaris’te meydana gelen yangın büyük ölçüde kontrol altına edildi. Beklentimiz yangının bugün tamamen kontrol altına alınması. Bu sabah Datça’da bir yangın belirlendi ve söndürüldü. Fethiye’de de yangın belirlendi o da kontrol altına edildi. Millet olarak bu tür durumlarda dayanışma örneğimizi göstermeliyiz. Herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

‘VATANDAŞLARIN MADDİ ZAİYATI YOK’

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, yangının konumleşim konumlerini tehdit ettiği Değirmenyanı mevkisindeki çalışmaları takip ederken alevlerin arasından kurtarılan ‘Tarçın’ isimli köpeği kucağına alıp sevdi.

cc

Bakan Kirişci, bölge halkıyla da sohbet edip taleplerini dinledi. Yangınla alakalı en yeni durumu da aktaran Kirişci, “Yangının dünkü seyrini ifade etmiştik. Bugün gün içerisinde oldukça iyi gidiyordu, buna rağmen belli konumlerde hava koşullarılığın anormal artışından kaynaklı olarak olumsuzluklar var, inşallah oralar da kontrol altına alınacak. Hem hava hem de kara araçlarımız çok şükür iyi düzeyde, tek bir ağacımız tek bir dalımız bile yanmasın istiyoruz. Şu ana görecek şekilde vatandaşımızın herhangi bir maddi zaiyatı yok, tahliye meselesunda zamanında alınan önlemlerimiz vardı” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YANGIN BÖLGESİNDE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, helikopterle yangın bölgesinde incelemede bulunmasının ardından Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ı resmi törenle karşılamak üzere Külliye’ye dönmüştü. 2 saatlik baş başa görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tekrar Marmaris’e doğru yola belirlendi.

AA-20220622-28225866-28225863-CUMHURBASKANI_RECEP_TAYYIP_ERDOGAN_MARMARISTE

20 EV TEDBİREN BOŞALTILDI

Hisarönü Mahallesi Bördübet mevkisinde akşam saatlerinde ormanlık alanda işe koyulyan yangın, şiddetli rüzgar sebebiyle kuzey bölgelerde de etkili oluyor. Bölgeye yakın Değirmenyanı mevkisinde Ahmediye Sokağı’ndaki 20 görecek şekilde ev, olası bir tehlikeye karşı boşaltıldı. Yerleşim konumindeki 68 kişi ile 13 büyükbaş, 16 küçükbaş, 10 tavuk ve araçlar bölgeden uzaklaştırıldı. Emniyet ile jandarma ekiplerince, bölgedeki evlerin yakınında bulunan ağaçlara yangının sıçramaması için TOMA’larla su sıkılıyor. Yangını söndürme çalışmaları, havadan ve karadan yoğun bir şekilde devam ediyor.

OGM: YANGININ KONTROL ALTINA ALINMASINDA SONA YAKLAŞILDI

Orman Genel Müdürlüğünden (OGM) yapılan yazılı duyuruda, Muğla’nın Marmaris ilçesinde çıkan orman yangının kontrol altına alınması çalışmalarının devam ettiği belirtildi. Açıklamada, “Muğla Orman Bölge Müdürlüğü, Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü, Hisarönü Orman İşletme Şefliği, Muğla ili Marmaris ilçesi Küfre Koyu mevkinde 20:02 saatinde ortaya çıkan orman yangınına saat 20:10 itibarı ile ilk müdahale oldu. İlk müdahalede 1 helikopter, 40 arazöz, 7 dozer, 160 peren yeniel konum etti. Şu an itibariyle 688 OGM peren yenieli olmak üzere toplam 1494 peren yeniel, 172 arazöz olmak üzere diğer kamu araçları ile toplam 363 araç, 17 OGM dozeri olmak üzere 39 iş makinesi görev yapıyor. Ayrıca sabah gün aydınlanması ile birlikte 20 helikopter ve 14 uçak yangına müdahale etmeye işe koyuldı. Bölgede rüzgar 30 kilometre/saat, hava koşullarılık 30 derece ve nem yüzde 42 oranındadır. 200 hektarı aşkın alanı etkileyen yangını kontrol altına alma çalışmaları devam etmektedir. Orman ekiplerimizin canları pahasına mücadele ettiği Marmaris yangınının kontrol altına alınmasında en yenia yaklaşıldı” denildi.

HAVA ARAÇLARI NEDEN AYNI ANDA HAVADA GÖRÜLEMİYOR? OGM AÇIKLADI

Orman Genel Müdürlüğü (OGM), hava araçlarının güvenlik ve yangınla mücadelenin kesintiye uğramaması açısından timler halinde hareket ettiği için aynı anda havada görülemediğini açıkladı. OGM, sosyal medya hesabından hava araçlarının neden aynı anda havada görülemediğinin sebebini açıkladı. “Çünkü hava araçlarımız, pilotların, sivil hava araçlarının güvenliği ve yangınla mücadelenin kesintiye uğramaması açısından timler halinde hareket eder” denilen paylaşımda nedenler şöyle sıralandı:

“Dar bir hava sahasında rüzgar ve coğrafya gibi etkenleri de göz önünde bulundurduğumuzda aynı anda onlarca hava aracının çalıştırılması hava trafiğini ve can güvenliğini riske atar. Bu nedenle birkaç hava aracından oluşan tim havalanıp görevini gerçekleştirip meseleşlandığı konume dönerken, bir diğer tim yangına müdahale için kalkış yapar.”

Su atma bölgeleri için hedefin türüne göre uygun hava araçlarının seçildiği, buna göre hava aracı timleri oluşturulduğu aktarılan duyuruda, “Bu timler özülerine tahsis edilen hedef bölgelere su atışları ring dediğimiz bir sırada atarlar. Buradaki amaç yangın üzerine sürekli su atılabilme imkanı için su alma ve atma noktaları arasında hava araçlarının bir düzen halinde uçmasıdır. Görevler esnasında farklı havacılık sistemleri ile uçakların güvenliği sağlanır” ifadeleri kullanıldı.

“Sivil ve askeri havacılık sistemleri ile de koordinasyon kurulur. Sanıldığı görecek şekilde basit bir mesele değildir. Teknoloji desteği ile en yeniuç alınır. Helikopterlerimiz 5 km’lik bir alanda bulunan yangın havuz ve göletlerimizden daha sık su alıp atar” denilerek koordinasyonun önemine dikkati çekilen duyuruda şu ifadelere konum verildi:

“Amfibik uçaklar, denizden veya büyük göllerden su alır bu nedenle helikopterlere göre daha seyrek müdahalede bulunur. Tanker uçaklara ise havaalanında su dolumu yapılır. Bu dolum daha uzun sürer. Yangın söndürme uçaklarımızla ilgili hava trafiğini gözlemlerken bu bilgilere dikkat ederseniz çok mutlu oluruz. Çünkü pilotlarımızın, yangın söndürme peren yeniellerimizin, yangın bilirkişilarımızın tek amacı yangını söndürmek. Yangınla mücadele tıpkı savaş gibi. Birkaç cephede uzun süren zorlzamanicı şartlar altında mücadele ediliyor. Bu zorlu görevde moral ve motivasyon en yeni derece önemli. Milletimizin desteği kahramanlarımızın gücüne güç katıyor.”

a304a150-cf38-4bf7-87e2-112d6b11b565

“SABOTAJ İHTİMALİ YÜZDE 90”

Öte yandan Marmaris Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Öztürk ettiğı duyuruda, “Geçen sene de yaşadık biz bu olzamani. Üç konumde birden yangın belirlendi. Sabotaj şüphesi var. Sabotaj ihtimali yüzde 90. Oradaki arıcılar, 3-4 kişinin kaçtıklarını gördüklerini söyledi. Polis ekipleri inceliyor. 3 ayrı bölge czamanir czamanir yanıyor” ifadelerini kullandı.

MARMARİS’TEKİ YANGINA SORUŞTURMA

Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı’nın ettiğı yazılı duyuruda, Marmaris ilçesi Amazon Koyu Bördübet mevkiindeki ormanlık alanda 21 Haziran zamaninde saat 20.00 sıralarında işe koyulyan ve yaklaşık 300-400 hektarlık kızılçam ormanının zarar gördüğü yangınla ilgili olarak mülhakatımız Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığımızca derhal soruşturma işe koyultılmış olup soruşturma hepsini kapsayan yönleriyle titizlikle yürütülmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi. (DHA)