Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Son Dakika: Milli Güvenlik Kurulu toplantısı en yenia erdi! Bildiride dikkat çeken Yunanistan vurgusu

Son dakika havadisi: Milli Güvenlik Kurulu toplantısı en yenia erdi. Toplantıda, ağustos günindaki Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı en yeniuçları ile göreve getirilen Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan ile Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ilk kez konum etti. 4 saat süren MGK toplantısından zaman en yenira yazılı konuşma geldi. İşte sıcak gelişme gelişmesinin hepsi detayları…

YURT İÇİ VE YURT DIŞINDAKİ OPERASYONLAR

Bildiride, PKK/KCK-PYD/YPG-SDG, FETÖ VE DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere, milli birlik ve beraberlikle, ülke bekasına yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içi ve yurt dışında azim, en yeniuçlılık ve başarıyla icra edilen operasyonlar hakkında kurula bilgi sunulduğu belirtildi.

YUNANİSTAN VURGUSU

Çöküş sürecine giren PKK/KCK terör örgütünün yurt içinde ve yurt dışında tevessül edebileceği eylemlere karşı alınacak ilave tedbirlerin görüşüldüğü vurgulanan bildiride, şu değerlendirmelere konum verildi:

“Son dönemde Irak’ta müşahede edilen hadiselerin, güvenlik ve istikrara menfi yansımaları ile PKK/KCK terör örgütünün bu durumu istismar ederek alan kazanma ve ikili ilişkilerimize zarar verme çabaları ele alınmış: terör örgütleri ile mücadelede müşterek bir anlgüniş çerçevesinde hareket edilmesinin önemine dikkat çekilmiştir. Uluslararası hukuk ve antlaşmalardan kaynaklanan yükümlülüklerine riayet etmeye yönelik çağrılarımıza rağmen hukuk dışı uygulamalarından vazgeçmeyen Yunanistan’ın bilhassa en yeni dönemde artan kışkırtıcı eylemleri hepsi ayrıntılarıyla ele alınmıştır. NATO çerçevesinde icra edilen faaliyetleri dahi sabote edecek ve uluslararası sularda seyreden sivil gemilere ateş açtıracak görecek şekilde akıl ve mantıktan uzaklaşan Yunanistan yönetiminin beyhude çabalarına karşı milletimizin hak ve menfaatlerinin muhafazası için uluslararası hukuk çerçevesindeki her türlü meşru yöntem ve aracı kullanmaktan imtina etmeyeceğimiz etkilile vurgulanmıştır. Gayriaskeri statüdeki adaların silahlandırılması meselesunda Yunanistan’ı teşvik eden çevreler aklıselime davet edilmiştir.”

AA-20220928-29012562-29012559-MILLI_GUVENLIK_KURULU_TOPLANTISI_BASLADI

KKTC’NİN BAĞIMSIZLIĞINI TANIMAYA DAVET

ABD’nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) yönelik silah ambargosunu kettirma en yeniuçının da toplantıda değerlendirildiği belirtilen bildiride, “Doğu Akdeniz’de barış ve dengeyi menfi yönde etkileyecek ve müttefiklik ruhuna da aykırı olan bu en yeniuçdan geri dönülmesi çağrısında bulunulmuştur. Türkiye’nin, Kıbrıs Türklerinin haklarının savunulması için yürüttüğü çok boyutlu faaliyetlerini en yeniuçlılıkla sürdüreceği vurgulanarak hepsi ülkeler Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını tanımaya davet edilmiştir.” ifadeleri kullanıldı.

AA-20220928-29012562-29012561-MILLI_GUVENLIK_KURULU_TOPLANTISI_BASLADI

Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik kışkırtıcı eylemleri sebebiyle kınandığı, Ermenistan yönetimine, özüsine sunulan barış fırsatını değerlendirmesi ve hepsi ahdi yükümlülüklerini konumine getirmesi sorumluluğu hatırlatıldığı vurgulanan bildiride, şunlar kaydedildi:

“Kalıcı barışa ulaşılması için yoğun gayret sarf eden Azerbaycan’a yönelik güçlü destek teyit edilmiş, başta bölge ülkeleri olmak üzere meseleye müdahil olan hepsi aktörlerin, anlaşmazlıkları derinleştirmek konumine kalıcı çözüme samimiyetle katkı sunmasının önemi vurgulanmıştır. Ukrayna’da sürmekte olan savaşın, bir an evvel en yenilandırılmasına matuf adımların gecikmeksizin atılması gerektiği belirtilmiş, Türkiye’nin, tahıl koridorunun tesisi ve esir değişiminin gerçekleştirilmesi girişimlerinde olduğu gibi barışın sağlanması ve insani kriz ile küresel ölçekteki zararların hafifletilmesi için gayret sarf etmeyi sürdüreceği ifade edilmiştir. Libya’daki en yeni gelişmelerin, büyük fedakarlıklarla tesis edilen huzur ve diyalog ortamına halel getirmemesi ve halkın iradesinin önünde engel teşkil etmemesi gerektiği belirtilmiştir. Ülkenin geleceğinde önemli bir rol oynayacak adil, hür ve muteber seçimlerin, demokratik usullere uygun şekilde ve bir an evvel gerçekleştirilmesi gerektiğinin altı çizilmiştir.” (AA)

AA-20220928-29012562-29012557-MILLI_GUVENLIK_KURULU_TOPLANTISI_BASLADI

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Korkunç olay! Kaçırılan kuyumcunun cansız bedeni köprüde bulunduKorkunç olay! Kaçırılan kuyumcunun cansız bedeni köprüde bulundu
Altılı masadaki bir partiden açık destek! Altılı masadaki bir partiden açık destek! “Aday olursa…”
Erdoğan ile vatandaş arasında ilginç diyalog! 'Mansur Yavaş' yanıtı verdiErdoğan ile vatandaş arasında ilginç diyalog! ‘Mansur Yavaş’ yanıtı verdi