Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Son dakika: Rus petrolünün gizlice Avrupa’ya sevk edildiği ifşa oldu! Dünya bu görüntüleri meseleşuyor…

Son dakika havadisleri… Japon basın kuruluşu Nikkei Asia, Batı ülkelerinin Ukrayna’daki settirılara karşı Rusya’ya uyguladırım açıkladığı en yeni dönemde Rus petrolünün Avrupa’ya gizli ve aktarmalı sevkiyatını görüntüledi.

Kuruluşun ay başındaki havadisinde, kriz start verdığından beri 41 tankerin, Rusya çıkışlı tankerlerle Yunanistan açıklarında gemiden gemiye petrol naklettiğini kamuoyuna duyurmuştu.

Haberde Batı ülkelerinin Rus finans kaynaklarını izole etmek için uyguladırım uyguladığı yine de Rus petrolünün sevkiyatının sürmesi halinde uyguladırımların etkisinin sınırlı kalacağına dikkat çekilmişti.

5

Yunanistan’ın güneyindeki Lakonya Körfezi’nde petrol transferi görüntülenmiş, söz meselesu transfer Yunanistan bayraklı Sea Falcon ile Hindistan bayraklı Jak Log arasında gerçekleşmişti.

Son olarak Nikkei Asia, söz meselesu havadisle alakalı paylaştığı görüntüde, transferin görsel detaylarına konum verdi. Olay konumi görüntüsünde Nikkei muhabiri Nagao Riho meseleştu.

Görüntüde sivil bir teknede, gemiden gemiye petrol transferinin gerçekleştiği Yunan kara sularına ilerlediğini kaydeden Nagao, elindeki elektronik tablet haritada Lakonya Körfezi’ni işaretledi.

3

İKİ TANKERİ KAMERAYA ALDILAR

Körfezin Yunan kara sularının dışında kettiğını belirten Nagao, çok sgünida teknenin aynı amaçla bölgede toplandığını belirtti. Nagao, Yitio bölgesinden körfezin içlerine açıldıklarını kaydetti.

Nakliyatı gerçekleştiren ve tanker oldukları olabilite edilen iki gemiyi kameraya ettiğı görülen Nagao, “Lakonya Körfezi’nde, denizde gemiden gemiye petrol transferi gerçekleştiriyorlar.” dedi.

Söz meselesu tankerlerin Yunan kara suları dışında olduğu vurgulandı. Yakın çekimde tankerlerin, Hindistan bayraklı “Jag Lok” ile Yunan bayraklı “Sea Falcon” olduğu saptandı.

Gemiden gemiye petrol transferine şahitlik ettiğini kaydeden Nagao, olay konuminin güvenli olmadığını öngördüklerinden, çıkış limanına geri dönmeye en yeniuç verdiklerini bildirdi.

Döndükleri limanda yeniden meseleşan Nagao, iki tankeri anımsatarak, “Anlaşılan Lakonya Körfezi’nde gemiden gemiye çok sgünida petrol transferi oluyor” dikonumek, konumel halkın çevresel şüpheler taşıdığını da aktardı.

“Petrol nereye” sorusuna yanıt arayan Nikkei, Rus limanlarından ayrılan tankerlerin yönünü ve hangi gemilerle temasa geçtiğini araştırırken Refinitiv datalarını incelediklerini aktarmıştı.

4

SİNYALLERDEN İZ SÜRÜLDÜ

Araştırma, gemiden gemiye transferin sıklıkla meydana geldiği Yunanistan’ın Akdeniz kıyılarındaki açık suları kapsamıştı. Rotalarını saptamak üzere tankerlerden gelen Otomatik Tanımlama Sistemi (AIS) sinyalleri izlenmişti.

Suyun ulaştığı çizgi ile tankerin dip noktası arasındaki mesafe olarak bilinen ve tanker ağır yüklü olduğunda artan “su çekim mesafelerindeki” değişimler, gemiden gemiye ne görecek şekilde nakliyat olduğını tespit etmek için kontrol edilmişti.

AVRUPA LİMANLARINA GİDEN GEMİLER

Ay başındaki havadisinde Nikkei, ağustos en yeniuna görecek şekildeki 6 aylık dönemde Yunan kıyıları açıklarında Rus tankerleri dahil 175 transfer saptamış, buna rağmen geçen yıl aynı dönemde ise sadece 9 transfer gerçekleştiğini bildirmişti.

Refinitiv verilerine göre Rusya, gemiden gemiye olmak üzere Yunanistan açıklarında 23,8 milyon varil petrol ihracatı gerçekleştirmiş, geçen yılın aynı döneminde ise 4,34 milyon varil transferi gerçekleşmişti.

Yükünü teslim ettiktan devamında tankerlerin nereye gittiklerini sorgulayan ve rotaları izleyen Nikkei, 89 geminin limanlara vardığını saptamış, bunların 41’inin Yunanistan, Belçika ve Avrupa’nın başka noktalarına demirlediği tespit edilmişti.

Haberde, söz meselesu derin araştırma neticesinde Yunanistan açıklarından suların, Rusya ve Avrupa arasındaki petrol sevkiyatında önemli bir aktarma merkezi görevi ardlendiğinin ortaya belirlendiğı vurgulanmıştı.

2

AVRUPA BİRLİĞİ’NİN KISITLAMALARI

Avrupa Birliği (AB) Rus petrolünün ithalatını Şubat 2023’te tamamıyla yasaklayacak. İngiltere ise aralıkta Rus petrolüne tam ambargo koyacak.

Uluslararası Enerji Ajansına (IEA) göre AB’ye yönelik Rus petrol ihracatı temmuzda 2,8 milyon varil olarak gerçekleşti. Bu, ocak günina kıyasla yüzde 26 düşüş olarak kayda geçti.

Avrupa Birliği ve İngiltere yıl en yeniuna dek Rus petrolünün ithalatını tamamıyla yasaklamgüni planlarken, halihazırda Rus petrolünü satın almgüni sürdüren şirketler eleştiriliyor.

Petrol ambargosu yürürlüğe girse de kaynağını gizleme amacıyla deniz rotalarında gemiler arasında transferlerin devam edebileceği belirtiliyor.

AA

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Putin 'savaşın ekran yüzü'nü görevden aldı! Putin ‘savaşın ekran yüzü’nü görevden etti!
Af çıkacak mı? Son dönemin gündem maddesiydi! AK Parti'nin önemli ismi 'Net' diyerek Diyarbakır'da duyurduAf çıkacak mı? Son dönemin gündem maddesiydi! AK Parti’nin önemli ismi ‘Net’ dikonumek Diyarbakır’da duyurdu
Okul bahçesinde yere yığılmıştı! 14 yaşındaki öğrenci tutuklandıOkul bahçesinde konume yığılmıştı! 14 yaşındaki öğrenci tutuklandı