Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Son dakika: Tahıl sevkiyatı nasıl yapılacak? MSB’den duyuru geldi

Milli Savunma Bakanlığından (MSB), bugün imzalanan Tahıl Anlaşması devamındası yapılan duyuruda, çalışmaların İstanbul Koordinasyon Merkezi’nde yapılacağı, tahılın Ukrayna’daki üç limandan nakliye edileceği ve Türkiye’nin boğazlara giriş-çıkışta gemileri kontrol edeceği bildirildi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, zamani ‘tahıl koridoru’ anlaşması devamındası CNN Türk’te önemli duyurularda bulundu.

a1

Bakan Akar’ın duyurularından satır işe koyulrı şu şekilde:

“25 milyon ton tahıldan bahsediyoruz. Deniz yoluyla emniyetli şekilde nakli koridor ihtiyacı söz meselesu. Ateşkesin sağlanmasını istememize rağmen kısa sürede sağlanmayacağı açık gerçek. Szamanın Cumhurbaşkanımızın, Zelenskiy ve Putin ile görüşmesi inisiyatif alması söz meselesu oldu. Bu çalışmayla ilgili arkadaşlarımız fedakarca çalıştılar. Dışişleri, Tarım ve Ticaret bakanlığımızla çalışmalarımızı sürdürdük. İlk olarak bir kırmızı hat tesisine ihtiyaç olduğunu ortaya koyduk. Görüşmeler sırasında dile getirdik ve mutabık ktopladık.

Görüş alışverişini sürdürdüler. BM’den bir temsilcinin katılmasıyla sağlıklı bir şekilde olması sağlandı. Biz 1 Haziran’da işe koyuldık çalışmalara. 7 Haziran’la birlikte Ukrayna Savunma Bakanı ve Alt Yapı Bakanıyla meseleşmaları tamamladık. Heyetler arası toplantı edildi Moskova’da. Bir geminin serbest bırakıldığını Rus muhataplarımız iletti. 13 Temmuz’da burada Rus Ukrayna Türk askeri heyetleri BM’nin katılımıyla toplantı gerçekleşti. Bugün, hem Rus muhatabımız hem Ukrayna muhatabımızla imzalama imkanı bulduk. Diğer muhataplarımızın da olumlu katkıları oldu. Onlara da teşekkür ediyorum.

a2

3 LİMAN SEÇİLDİ

Bizim Ukrayna limanlarında 3 limanımız var. Odessa, Çernomost ve Yazni var. 3 gemimiz var. Biri vinç gemisi. Koordinasyon merkezine ihtiyaç olduğuna en yeniuç verilmişti. Bugün ön toplantıda söyleyeceğiz ve süratle seçtikleri peren yenieli merkeze göndermelerini bekliyoruz. Ukrayna limanlarından emniyetli şekilde giriş çıkışlarını takip edeceğiz.

Müşterek bir koordinasyon merkezi olacağı için rota belirleyeceğiz. İntikali mümkün olacak. İnsani maksatlı bir faaliyet. İhtiyaç sahipleri ihtiyaçlarının en yeni haddinde olduğunu belirtiyor. Bizimle alakalı mesele Türkiye olarak Boğazların giriş çıkışları ilgili arkadaşlarla birlikte kontrol sağlanacak. Egemenlik haklarımızı erozyona uğratmamakta hassasız. Bu çalışmalar güncellenerek devam edecek.”

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Korkutan deprem! Yine aynı yer sallandı...Korkutan deprem! Yine aynı konum sallandı…
81 il için flaş karar! Bu tarihe dek...81 il için flaş en yeniuç! Bu zamane dek…
Irak'taki saldırıyla ilgili skandal iddialara yanıt!Irak’taki stopladırıyla ilgili skandal iddialara yanıt!