Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
SON DAKİKA: Türkiye’nin gözü Çeşme ve Datça’da! Bakan Kirişci müjdeli havadisi canlı yzamanında duyurdu

Son dakika: Muğla Datça ve İzmir Çeşme’de dün öğlen saatlerinde işe koyulyan yangın, bugün de devam etti. Sabah saatlerinde Çeşme’deki yangın kontrol altına alınırken Datça’daki yangına havadan ve karadan müdahaleye devam edildi. İlk kez gece görüşlü helikopterlerin kullanıldığı Datça’daki yangında şimdiye görecek şekilde tahliye edilenlerin szamanısı 3 bin 520’ye ulaşırken, askerlerin boşaltılan ev ve sokaklarda nöbet tuttuğu görüldü. Datça’daki yangına ilişkin Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci “Yangının elektrik trafosundan olduğı yönünde tespitlerimiz var.” konuşmasını uyguladı. Öğle saatlerinde ise Datça’dan da olabilen müjdeli havadis geldi. İşte sıcak gelişme havadisinin detayları…

AA-20220714-28412043-28412041-DATCADAKI_YANGINA_5_UCAK_VE_12_HELIKOPTERLE_MUDAHALE_EDILIYOR

12.30

DATÇA’DAKİ YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

Bakan Kirişci; Datça’daki yangının kontrol altına edildiğını, soğutma çalışmalarının ise sürdüğünü açıkladı.

Bakan Kirişci, uyguladığı konuşmada şu ifadeleri kullandı;

“Yangın kontrol altına edildi. 10 ev hasar gördü, can kaybımız yok, 7 kişi tedavi ediliyor. Vatandaşlarımızın zararını tespit edip ödemeleri gerçekleştireceğiz. Gece görev yapan helikopterlerimiz de uçuşlarını gerçekleştirmiştir. Hava araçları, orman savaşlarını işini kolaylaştırır. Asıl olan ormanın içindeki müdahale ekibidir.”

11:25

“3 BİN 520 KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ”

Muğla Büyükşehir Belediyesi yangınla ilgili en yeni durum raporu yzamanımladı. Yangına havadan ve karadan yoğun müdahalenin olduğunun belirtildiği konuşmada, “Yangın, Datça Hava Radar Mevzi Komutanlığı konumleşim bölgesinin alt kısmından çıkmış olup, rüzgarın da etkisi ile Mesudiye Mahallesi’ne doğru ilerlemiştir. Yangın Hava Radar Mevzi Komutanlığı altı, Mesudiye Mahallesi Girtepe ve Domuz Çukuru bölgesinde devam etmektedir. Havadan ve karadan müdahale devam etmektedir. Rüzgar kuzey-batı yönünden 8km/h hızla esmektedir. Meşe Çukuru Mahallesi’nde 10 ev, Döşeme Mevkii’nde 15 ev, Mesudiye Hzamanıtlıbükü, Mezitli Mahalleleri’nde konaklama tesislerinde bulunan 3 bin 520 kişi, 10 araç, 28 büyükbaş ve 35 küçükbaş hayvan tahliye edilmiştir. Şu ana görecek şekilde 17 meseletun olumsuz etkilendiği tespit edilmiştir. Resmi olmayan rakamlara göre 728 hektar alan zarar görmüştür. Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak 105 peren yeniel, 57 araç ve yardımcı ekipmanlarımızla sahadzamanız” ifadelerine konum verildi.

ÇEŞME’DEKİ YANGINLAR KONTROL ALTINA ALINDI

09:43

İzmir Çeşme’de iki ayrı noktada dün çıkan yangınlar kontrol altına edildi.

08:35

Meteoroloji bilirkişiı Prof. Dr. Orhan Şen, Datça’da orman yangın bölgesindeki hava durumunu açıkladı.

Prof. Dr. Şen konuşmasında şunları ifade etti:

“Rüzgarın Kuzey Batı yönlerden orta güçlüte esmesi bekleniyor. Akşam rüzgar hızı azalacak. Nem en çok, gündüz yüzde 50, gece yüzde 75. Sıcaklık 35 C. Yangının söndürülmesinde meteorolojik durum çok kötü değil. Bugün ve akşam söndürülür.
Akdeniz ve Ege bölgesinde gündüz hava normalden fazla sıcaklığı en çok orman içinden geçen havzamanı elektrik hatları ve trafolar yangına sebep olabilir. Trafoların aşırı ısınması kıvılcım artırıyor.”

08:30

ASKERLER EV VE SOKAKLARDA NÖBET TUTUYOR

Datça’da hem karadan hem de havadan alevlerle mücadelenin sürdüğü orman yangınında askerlerin de boşaltılan evlerin önünde ve sokaklarda nöbet tuttuğu görüldü.

AW667491_01

07:50

“ÇEŞME’DEKİ YANGIN KISMEN KONTROL ALTINDA”

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, dün öğlen saatlerinde Çeşme ilçesi Karaköy Mahallesi Karahisar mevkii ve akşam saatlerinde Çeşme Ovacık bölgesinde çıkan yangınların kısmi olarak kontrol altına edildiğını, soğutma çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

AW667496_01

“9 DAKİKA İÇİNDE MÜDAHALE EDİLDİ”

Vali Köşger, “Dün 13.20 itibariyle işe koyulyan yangına orman teşkilatımız 9 dakika içinde gerekli müdahaleyi yapmış ve olağanardü bir gayretle şu ana görecek şekilde yangın söndürme faaliyetlerini sürdürmüş bulunmakta. Bu süre zarfında 117 araç ve 750’nin üzerinde peren yeniel, 7 helikopter, 4 uçakla yangına müdahale edildi. Orman bölge teşkilatımız, jandarma, AFAD, itfaiye, konumel yönetimler eş güdüm içerisinde yardım etti. Bölge halkı da burada yangın söndürme çalışmalarına aktif olarak katkı sağladı. Bu eş güdüm ve koordinasyon çerçevesinde peren yenielimizin olağanardü gayretleri neticesinde şu an itibariyle bütün olumsuz şartlara, şiddetli rüzgara rağmen hem Ovacık’taki hem de Zeytineli-Karaköy arasındaki yangını kısmi kontrol altına almış bulunmaktzamanız. Soğutma çalışmaları devam ediyor. Bütün araçlar herhangi bir parlamaya karşı sahada faaliyetlerini devam ettirecek” dedi.

AW667496_02

Meteorolojik verilere göre 10.00-11.00 arası şiddetli rüzgar ihtimalinin çok en çok olduğunu vurgulayan Köşger, “O sebeple hala risk geçmiş değil. Başka alanlarda da risk olma ihtimali var. Bu sebeple vatandaşlarımızı uyarmak istiyoruz. Rüzgar ve kuru hava ormanlarda yangın riskini artırıyor. Toplam 120 hektarlık makilik ve ormanlık alan zarar gördü. Bunun dışında bir mal kaybı bulunmamakta. Genel itibariyle makilik ve çalılık alanlar olduğu için ciddi bir orman kaybı söz meselesu değil çok şükür” konuşmalarine konum verdi.

AW667496_03

“SİTELERDE TEHLİKE GEÇMİŞ DURUMDA”

İlk yangın ihbarının 13.20’de geldiğini hatırlatan Köşger, “9 dakikada teşkilatımız intikal edip müdahaleyi işe koyulttı. 18.05’te ise Ovacık yangını oldu ve 2 dakikada intikal edildi. Herhangi bir zaman kaybı olmadı. Başarının arkasında bu seri müdahalenin faydası var. Tahliye edilen sitelerde de vatandaşlarımıza ikametlerine dönebileceklerini söyledik. Tehlike geçmiş durumda. Onların ikametlerine tehdit eden bir sıkıntı söz meselesu değil. Ancak dün gece itibariyle ciddi bir tehlike atladı. Yangın, iki siteye sirayet edecek şekilde şiddetini artırmıştı. Rüzgar tribünlerinden de etkilenen tribün yok ama hem rüzgar tribünleri hem de en çok gerilim hattı, havadan orman yangına müdahaleyi zorlaştırıyor. Böyle de bir zorluk vardı. Bunlara rağmen bu başarı yakalanmış oldu” diye meseleştu.

AW667496_04

7 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Karaköy yangınında gözaltına alınan 7 şüpheli ile ilgili de bilgi veren Köşger, “7 şüphelinin ifadelerine başvuruldu. 2’si gözaltında olmaya devam ediyor. 5’i serbest bırakıldı. Kaynak yapan ve ihmali bulunan 2 kişi gözaltında. Savcılık soruşturması devam ediyor. Ovacık’taki yangın da en çok ihtimal elektrik kontağından, en çok gerilim hatlarından kaynaklanmış. Teller kopmuş, birbirine çarpmış. Yangının işe koyulngıç noktasında elektrik kontağı söz meselesu” bilgisini verdi.

07:00

ÇEŞME VE DATÇA’DAKİ YANGINA HAVADAN MÜDAHALE YENİDEN BAŞLADI

İzmir’in Çeşme ilçesinde çıkan orman yangınında havanın en yeniuçması ile en yenia eren havadan müdahale, günün ilk ışıkları ile tekrar işe koyuldı. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ve İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince’nin bölgede inceleme uyguladığı öğrenildi. Öte yandan yangına müdahalede, 4 uçak, 6 helikopter, 1 komuta helikopteri, 1 yangın komuta aracı, 55 arazöz, 8 dozer, 6 konum ekibi, 324 işçi ve 38 teknik elemanın görev ettiğı belirtildi.

cesmede-makilik-yangini-7-gozalti-11-_1403_dhaphoto1

Muğla’nın Datça ilçesindeki orman yangınında da alevlerle mücadele 19 saattir aralıksız devam ederken, günün ilk ışıkları ile birlikte havadan müdahale tekrar işe koyuldı.

datça1

06:15

BAKAN KOCA: ŞU ANA KADAR 19 KİŞİ ETKİLENDİ

Bakan Koca sosyal medyadan uyguladığı konuşmada şunları ifade etti:

“Muğla Datça’daki orman yangını maalesef devam ediyor. Şu ana görecek şekilde olaydan 19 kişi etkilendi. 9 kişinin tedavisi halen sürüyor, 9 kişi taburcu edildi, 1 kişi ise tedaviye ihtiyaç duymadı. 84 sağlık peren yenielimiz; 18 ambulans, 9 UMKE Timi ve 1 Mobil Komuta Aracıyla görev başında.”

05:00

TARIM VE ORMAN BAKANI KİRİŞÇİ’DEN DATÇA YANGINI AÇIKLAMASI

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci Muğla’nın Datça ilçesi Mesudiye Mahallesinde dün öğle saatlerinde işe koyulyan ve devam eden orman yangını hakkında konuşma uyguladı. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, beraberinde Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki, Muğla Valisi Orhan Tavlı ve AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Gökcan ile birlikte ‘Datça Afet Koordinasyon Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

AW667481_02

Bakan Kirişci, gece saat 02.20 itibari ile yanan sahanın 500-600 hektar olduğunu belirtirken, yangınının kontrol altına alınmasını güçleştiren rüzgarın yönü ve şiddeti olduğunu açıkladı.

Bakan Kirişci’nin konuşmasından satır işe koyulrı:

2 BİNİN ÜZERİNDE KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

“An itibari ile yaklaşık 20 derecelik bir hava normalden fazla sıcaklığı, yüzde 60 civarında bir rutubet, 31 km saat gibi de bir rüzgar hızı var. Yaklaşık 20 derecelik bir hava normalden fazla sıcaklığı, yüzde 60 civarında nem, rüzgarın saatteki hızı 31 kilometre. Yaklaşık 500-600 hektar civarında bir alan zarar gördü. Bu alanın tespiti yangın kontrol altına edildiktan devamında daha net olarak ifade edilebilecektir. 2 bin 400 civarında vatandaşımız zarar görmemesi için bulundukları mahallerden tahliye edildiler.

“10 UÇAK,17 HELİKOPTER YER ALIYOR”

An itibari ile 10 uçağımız, 17 helikopterimiz yangının başından bu yana sürdürmektedir. 179 arazöz, 21 tane ilk müdahale aracı, 29 iş makinesi oldukça yeterli denebilecek düzeyde alanın küçüklüğünü dikkat ettiğımızda iş makinesi grubumuz var. Yoğun olarak kullandığımız bir adet İHA’mız devrededir.

Daha önceki yangında sıklıkla dile getirilen, kimilerine göre gece görüş özelliği olan helikopter, ama bizim ifademiz ile gece görev yapabilen helikopterler şu anda devrededir. Biz de Bakanlık olarak Orman Genel Müdürlüğü olarak ilk defa test ediyor olacağız. Bunların performanslarını da gözlemleme, test etme imkanı bulacağız. Çünkü bakanlığımızın envanterinde bu helikopterler var ve bu şekilde kullanılıyor olacak.

“YANGININ ELEKTRİK TRAFOSUNDAN ÇIKTIĞI YÖNÜNDE TESPİTLERİMİZ VAR”

Şu anda bizim de sizin de hissettiğiniz gibi nereden geldiği estiği belli olmayan bir rüzgar söz meselesu. Bu rüzgar lokasyon olarak da farklılık arz ediyor. Biraz da bizi rahatsız eden de odur. Bazı bölgeler var rüzgarın hızı çok düşük, bazı bölgeler var çok en çok. İşimizi biraz zorlaştıran şiddeti ve yönü kestirilemeyen meteorolojinin verilerine ve paylaşımlarına göre de sahada farklılık arz eden öyle bir rüzgar etkisi var. Yangının elektrik trafosundan olduğı yönünde tespitlerimiz var. Ama kesin bilgileri gün içerisinde paylaşacağız.”

03:00

BAKAN DERYA YANIK: TAHLİYE EDİLEN HANELERE 3 BİN TL NAKTİ DESTEK ÖDEMESİ BAŞLATILDI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Twitter hesabından uyguladığı konuşmada, “Muğla, Datça’da bugün işe koyulyan yangında ekipler sahada yangını kontrol altına almak için çalışmalarını sürdürüyor. Yangın sebebiyle tahliye edilen hanelere 3.000 TL nakdi destek ödemelerini işe koyulttık. Bölgedeki vatandaşlarımızın acil ve temel ihtiyaçlarının karşılanması için Datça Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımıza 500.000 TL kaynak gönderiyoruz” ifadelerini kullandı.

02:00

İLK KEZ GECE GÖRÜŞLÜ HELİKOPTERLER KULLANILDI

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’nin gece görüşlü helikopterlerin ilk defa Datça yangınında deneneceğini konuşmasının ardından helikopterler göreve işe koyuldı.

AW667476_01

Gecenin karanlığında havalanan iki adet gece görüşlü yangın söndürme helikopteri alevlere su atarak müdahalede bulundu. Gece görüşlü helikopterlerin müdahalesi ile yangının daha kısa sürede kontrol altına alınması amaçlanıyor. Karadan da yangına müdahale gecenin karanlığında devam ediyor.

AW667476_03