Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
SPK’dan Mine Tozlu Sineren konuşması: Suç duyurusunda bulunacağız

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), bazı medya mecralarında konum alan iddialara ilişkin konuşma uyguladı.

“ASILSIZ BİR TAKIM İDDİALAR…”

SPK konuşmasında, “Son zamanlarda bazı basın yzamanın organlarında ve sosyal medya mecralarında konum alan iddialara ilişkin olarak zararda konum alan konuşmanın yapılması zaruri olmuştur. Söz meselesu havadislerde Marka Yatırım Holding AŞ tarafından Kurulumuza yapılan bedelli sermaye artırımı başvurusuna ve şirkete ilişkin Kurulumuzca yürütülen denetim/gözetim çalışmalarına ilişkin olarak gerçeği yansıtmayan, asılsız bir takım iddialara konum verildiği görülmüştür. Sermaye Piyasası Kurulu, halka açık anonim ortaklıkların sermaye artırımı başvurularını 6362 szamanılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun özüsine verdiği görev ve yetkiler dikkatnca sermaye piyasası mevzuatına uygunluğu ve yatırımcıların korunması ilkesi doğrultusunda incelemekte ve en yeniuçlandırmaktadır.” ifadelerine konum verildi.

Açıklamada, söz meselesu şirket tarafından 5 Nisan 2021’de Kurula yapılan başvuru ile 2017-2021 yıllarında 30’un üzerinde farklı kişilerden toplanan en düşüğü 32 bin lira, en yükseği ise 5 milyon 200 bin lira tutarlarında olmak üzere toplam 25 milyon 10 bin liralık fonun sermayeye eklenmesinin talep edildiği belirtildi.

Diğer hepsi başvurularda olduğu gibi hareket edilip ve söz meselesu başvurunun derhal incelemeye yapıldığı bildirilen konuşmada, “Ancak, yapılan incelemede Şirket’in 05.04.2021 zamanli başvurusunda, Kurulumuza belge olarak sadece sermaye artırımına ve fon kullanımına ilişkin yönetim kurulu en yeniuçları iletilmiş olduğu, mevzuat kapsamında iletilmesi gereken ilgili belgelerin tam ve eksiksiz olarak iletilmediği tespit edilmiştir.” bilgisine konum verildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Bu kapsamda, Şirket başvurusuna ilişkin belgelerin tamamlanması amacıyla, ilki 15.04.2021 zamaninde ve ikincisi ise 16.07.2021 zamaninde olmak üzere iki ayrı yazı Şirket’e iletilmiş ve Şirket’ten başvurusuna ilişkin dosyasının tamamlanması talep edilmiştir. Buna rağmen Şirket başvurusu kapsamında iletilmesi gereken belgeler Kasım 2021’de tamamlanabilmiştir. Eksikliklerin tamamlanmasını müteakip, gecikmeksizin başvuru Kurulumuz bilirkişilarınca değerlendirilerek, 26.11.2021 zamanli İnceleme Raporu ile Kurul Karar Organı’na sunulmuştur. Şirket dosyasının sermaye piyasası mevzuatı çerçevesinde incelemesi en yeniucunda; 2017-2021 yılları arasında 30’un üzerinde farklı kişilerden toplanan en düşüğü 32 bin TL, en yükseği ise 5 milyon 200 bin TL tutarlarında olmak üzere toplam 25 milyon 10 bin TL’lik fonun sermayeye eklenmesi sebebiyle ihraç edilecek paylara ilişkin ihraç belgesinin onaylanması talebinin görüşüldüğü Kurulumuzun 02.12.2021 zamanli toplantısında, sermaye piyasası mevzuatına aykırılıklar sebebiyle ve yatırımcıların korunması amacıyla Şirket talebinin olumsuz karşılanmasına en yeniuç verilmiştir. Kurulumuz en yeniuçı gerekçeleriyle birlikte Şirkete iletilmiştir.

Öte yandan Kurulumuzca yapılan incelemeler neticesinde, Şirket pay piyasasında 23.05.2017-23.02.2018 döneminde gerçekleştirilen işlemlere yönelik olarak Sermaye Piyasası Kanunu’nun (SPK) 107/1 maddesinde tanımlanan ‘Piyasa Dolandırıcılığı’ suçu kapsamında işlem yapılmak üzere, aralarında Mine Tozlu Sineren’in de bulunduğu şahıslar hakkında SPK’nın 115 inci maddesi dikkatnca Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına ve borsalarda 2 yıl geçici işlem yapma yasağı getirilmesine en yeniuç verilmiş olup, anılan en yeniuç, Kurulumuzun 21.01.2021 zamanli ve 2021/4 szamanılı bülteninde kamuoyuna duyurulmuştur.

Ayrıca Kurulumuzun 27.05.2021 zamanli en yeniuçı ile aralarında Mine Tozlu Sineren’in de bulunduğu ilgililer hakkında SPK’nın 112’nci maddesinin ikinci fıkrası kapsamında işlem yapılmak üzere SPK’nın 115’inci maddesi dikkatnca Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına, yine aralarında Mine Tozlu Sineren’in de olduğu ilgililer hakkında SPK’nın 110’uncu maddesinin birinci fıkrası kapsamında işlem yapılmak üzere SPK’nın 115’inci maddesi dikkatnca Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına en yeniuç verilmiştir. Ayrıca Mine Tozlu Sineren hakkında yapmış olduğu konuşmalar sebebiyle de Kurulumuzca suç duyurusunda bulunulacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
İlk kez bulundu! Dünyanın gözü İzmir'deİlk kez bulundu! Dünyanın gözü İzmir’de
Akılalmaz olay! Kayseri'de 3 yaşındaki çocuk babasını öldürdüAkılalmaz olay! Kayseri’de 3 yaşındaki çocuk babasını öldürdü
19 yaşındaki kızı taciz etti, kent savaş alanına döndü! Sandalyeler havada uçuştu, polis güçlükle müdahale edebildi19 yaşındaki kızı taciz etti, kent savaş alanına döndü! Sandalyeler havada uçuştu, polis güçlükle müdahale edebildi