Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Talos, fonlama turunda 105 milyon birim topladı

Bir şirketin ‘unicorn’ unvanını alabilmesi için en az 1 milyar birimlık değerlemeye ulaşması gerekiyor ve PayPal destekli kripto para şirketi Talos da gerçekleştirdiği yeni fonlamanın ardından değerlemesini 1,25 milyar birima çıkararak sektördeki son unicorn oldu.

Talos, 10 Mayıs’ta yapılan bir duyuruya göre küresel büyüme sermaye şirketi General Atlantic’in yürüttüğü B Serisi fonlama turunda 105 milyon birim topladı.

Şirket, bu fonlama sayesinde kurumsal düzeydeki dijital varlık platformunu genişletme ve faaliyetlerini Asya-Pasifik bölgesine ve Avrupa’ya genişletme fırsatı buldu.

Tura katılanlar arasında Ken Fox’un özel sermaye şirketi Stripes, BNY Mellon, Citi, Wells Fargo Strategic Capital, DRW ve SCB 10x gibi yatırım firmalarının da dahil olduğu hem geleneksel finans hem de kripto endüstrisindeki büyük firmalar bulunuyordu.

BNY Mellon’un küresel FX başkanı Jason Vitale, “Bu yatırım, BNY Mellon’un dijital varlıkların geleceğine olan inancının son örneğidir,” ifadelerini kullandı. Başkan öte yandan BNY Mellon’un, Talos’un kripto piyasası için kurumsal çözümler oluşturmaya çalışan Stratejik Yatırımcı Forumu’ndaki yeni danışmanları arasında olduğunu da sözlerine ekledi.

Son finansman turuna katılan Andreessen Horowitz, PayPal Ventures, Fidelity Investments, Castle Island Ventures, Illuminate, Notation Capital ve Initialized Capital firmaları, Talos’un Mayıs 2021’de tamamladığı 40 milyon birimlık A Serisi fonlama turuna da katılmıştı.

Talos kurucu ortağı ve CEO’su Anton Katz, bu fonlamayı kurumsal benimsenme büyümesinin önemli bir göstergesi olarak tanımladı ve sözlerine şöyle devam etti:

“Bu fonlama turu, sektör için önemli bir kırılma noktasını temsil ediyor. Dünya çapındaki önde gelen kurumların tercih ettiği dijital varlık alım satım platformu olmaktan son derece gurur duyuyoruz.”

2018’de kurulan Talos, kripto sektöründe kurumsal düzeyde altyapı teknolojisi sağlıyor ve alım satım işlemleri için hizmetler sunuyor.

Şirketin web sitesinde de görüleceği üzere Talos, Binance, Coinbase ve FTX’in de dahil olduğu kripto ekosistemindeki çok sayıda şirketle işbirliği içerisinde bulunuyor. Talos öte yandan kurumsal ticaret hacimlerinin önceki yıla göre Mayıs 2022’ye kadar 20 kat değerlendiğını açıkladı.