Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
TCMB faiz oranlarını yüzde 12’ye etti


Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), faiz oranlarına ilişkin sürpriz bir en yeniuç vererek 100 baz puan indirim uyguladı.

22 Eylül’de toplanan TCMB Para Politikası Kurulu (PPK), geçtiğimiz dakikalarda politika faizinde 100 baz puan indirim uyguladığını duyurdu. Faiz oranı, böylece yüzde 13’ten 12’ye gerilemiş oldu.

2022’nin ilk yarısında güçlü bir büyüme gözlendiğini ve resesyon olasılığından şüphe edildiğini söyleyen PPK, şöyle devam etti:

“Küresel büyümeye yönelik belirsizliklerin ve jeopolitik risklerin yükseldiğı bir dönemde sanayi üretiminde yakalanan ivmenin ve istihdamdaki artış trendinin sürdürülmesi açısından finansal koşulların destekleyici olması önem arz etmektedir. Bu çerçevede Kurul, politika faizinin 100 baz puan düşürülmesine en yeniuç vermiş, mevcut anlık altında güncellenen politika faiz düzeyinin yeterli olduğunu değerlendirmiştir.”

TCMB, enflasyonda orta vadede yüzde 5’in hedeflendiğini belirterek, “Fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya görecek şekilde elindeki hepsi araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde en yeniuçlılıkla kullanmaya devam edecektir,” diye ekledi.

PPK, en yeni olarak ağustos zamaninda 100 baz puan indirim en yeniuçı almış ve uzun süredir yüzde 14 seviyelerinde olan faiz oranlarını yüzde 13’e çekmişti.

Diğer yandan enflasyon, Ağustos 2022 Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerine göre yüzde 80’i aştı. Resmi olmayan veriler ise, enflasyonun yüzde 200’e dayandığını gösteriyor.