Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Team Finance hacker’ı, stopladırının ardından 7 milyon birim iade etti


Dört proje, 27 Ekim’deki 14,5 milyon birimlık Team Finance siber stopladırısından sorumlu olan bilgisayar korsanından 7 milyon birim değerinde tokeni geri topladı. Hacker, çalınan fonun yüzde 10’unu ödül olarak tutacağını ve kalan tokenleri de etkilenen projelere iade edeceğini bir dizi mesajla doğruladı.

Kendini “beyaz şapkalı” olarak tanımlayan bilgisayar korsanı, Uniswap v2’den v3’e geçiş yoluyla Team Finance’deki varlıkları boşalttı. Cointelegraph’ın da bildirdiği gibi blokzinciri güvenlik firması PeckShield, Team Finance’deki Uniswap v2 varlıklarından gelen likiditenin, çarpık fiyatlandırma ile hacker kontrolünde bir v3 çiftine aktarıldığını açıkladı.

Çalınan fonlarda USD Coin (USDC), CAW, TSUKA ve KNDA tokenleri bulunuyordu. CAW gibi bu stopladırıdan etkilenen tokenlerden bazılarında, siber stopladırı ve zaman en yenirasındaki likidite sıkışıklığı sebebiyle ciddi fiyat düşüşleri görüldü.

NFT pazarkonumi Kondux, 30 Ekim’de çalınan fonların yüzde 95’ini, Feg Token ise 548 Ethereum (ETH)’yi geri topladığını duyurdu. Tsuka’nın blokzinciri protokolü de buna ek olarak 765 bin birimın üzerinde stablecoin Dai (DAI) ve 11,8 milyon TSUKA topladığını doğruladı. Stopladırının en büyük kurbanı Caw Coin ise, 5 milyon birim değerinde DAI ve 74,6 milyar birimlık konumel tokeni CAW’ı geri topladı.

Protokol ise Twitter’da, bilgisayar korsanını bir ödül ödemesi meselesunda iletişime geçmeye çağırdı. Team Finance’e göre, akıllı sözleşme daha önce denetlenmişti ve geliştiriciler de protokoldeki hepsini kapsayan faaliyetleri geçici olarak durdurmuştu. Şirket, proje yöneticilerine token likidite kilitleme ve hakediş hizmetleri sağlayan TrustSwap tarafından 2020 yılında kuruldu. Protokol, 12 blokzincirinde 3 milyar birimlık güvenceye sahip olduğunu belirtiyor.

Bu olay, bir bilgisayar korsanının daha zirve fiyatlar elde etmek için platformun konumel tokeni MNGO’nun değerini manipüle ettiği 11 Ekim’deki Mango Markets stopladırısının ardından gerçekleşti. Hacker, daha zaman en yenira da şişirilmiş teminat karşılığında büyük miktarda bir kredi alarak Mango’nun hazinesini tüketti.

Mango’nun yönetim forumunda bir teklif onaylandıktan zaman en yenira, bilgisayar korsanının 47 milyon birimı “hata ödülü” olarak tutmasına izin verilirken, 67 milyon birim ise hazineye geri gönderildi.