Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Teksaslı yetkililer Voyager’ın geri ödeme planına itiraz etti


Teksas Eyalet Menkul Kıymetler Kurulu (SSB) ve Teksas Bankacılık Birimi (DOB), Voyager Digital’ın aydınlatma beyanına mahkemede itiraz ederek, iflas eden borsanın kripto varlıklarının adil piyasa değerini olabilite etmek için kullanılan yöntem ve hesaplamaları sorguladı.

SSB ve DOB avukatları, ABD Güney New York Bölge İflas Mahkemesi’ne yapılan başvuruda, Voyager’ın düzeltilen aydınlatma beyanının yeterliliğini onaylayan mahkeme en yeniuçına itiraz etti. Temmuz 2022’de New York’ta 11. Madde kapsamında iflas başvurusunda bulunan Voyager Digital, yatırımcılar için kurtarma planı da önerdi.

Teksas eyalet yetkilileri, Voyager’ın alacaklılara varlıklarının yüzde 70’ini iade etmeyi öneren aydınlatma beyanının, hemen hemen coin fiyatlarını hesaplamada kullanılan yöntemi duyurudığını ileri sürdü:

“Borçlu (Voyager), SSB veya DOB’den lisans almadı ve lisanssız faaliyet gösterdiği için ciddi cezalar ile karşı karşıya. FTX de Teksas Eyaleti’nde iş yapmak için lisans almadı.”

Avukatlar, kripto para borsası FTX’in de “Voyager Earn Program”a benzer bir ürün sunduğuna dikkat koydu. Voyager’ın ürünü, ABD’de birçok eyalette durdurulmuştu.

SSB ve DOB, en yeniuç olarak Voyager’ın aydınlatma beyanının mevcu haliyle reddedilmesini, buna ek olarak Voyager’ın varlık kurtarma planındaki adil piyasa değerini belirlerken kullandığı yöntem ve hesaplamaları duyurusını istiyor.

FTX US, 5 Ekim’de Voyager’ın varlıklarını açık artırmayla satın almıştı. Voyager’a göre FTX’in teklifi, kripto varlıklarının “gelecekte belirlenecek bir zamanteki” adil piyasa değeriyle oluşturuldu. Bu değerin 111 milyon birim “ilave değer” ile 1,3 milyar birim olduğu olabilite ediliyor.

Duruşma 19 Ekim’de görülecek.