Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Temasek, likidite krizinde FTX ile yakından ilgileniyor


Singapur’un devlet yatırım şirketi ve FTX’te hisse sahibi olan Temasek, 8 Kasım’daki beklenmedik likidite krizi sürecinde kripto para birimi borsasıyla bağlantıda olduğu bildirildi.

Ulusal varlık fonu, Reuters’e yapılan yorumlarda olzamanin portföyü üzerindeki etkileri hakkında daha fazla detay vermekten kaçınarak FTX ve Binance arasındaki gelişmelerin farkında olduğunu ve hissedar olarak FTX ile bağlantıda olduğunu söyledi.

Temasek, ocak zamaninda borszamani 32 milyar abd parasılık değerlemeye çıkaran FTX’in bir dizi fonlama turuna yatırım yapmıştı. Singapurlu firmanın, on ay zaman en yenira da borszamani kurtarmaya çalıştığı görülüyor. Temasek, borsanın sırasıyla 1 milyar abd parası ve 420 milyon abd parası topladığı B Serisi ve B Serisi Uzatma gibi fonlama turlarına katılmıştı.

Bazı hissedarlar, 8 Kasım’da Twitter aracılığıyla Binance’in potansiyel satın alımıyla ilgili anlaşmzamani öğrendi. Sam Bankman-Fried (SBF), hissedarlara yazdığı mektupta en yeni zamanlarda iletişime geçmesi zor olduğu için özür diledi ve Binance ile söz meselesu anlaşmanın tam olarak ne anlama geldiği hakkında hiçbir fikri olmadığını kabul etti. SBF en yeni olarak, önümüzdeki zamanlarda oldukça yoğun olacağını söylekonumek mektubu en yenilandırdı ve fırsat bulunca tekrar iletişime geçeceğini belirtti.

FTX borsası; Sequoia Capital, BlackRock, SoftBank, Ontario Teachers’ Pension Plan, Paradigm, Circle, Ribbit Capital, Alan Howard, Tiger Global ve Multicoin Capital gibi risk sermayesi alanındaki diğer büyük oyuncular tarafından desteklendi.

Cointelegraph’ın da bildirdiği gibi en büyük kripto şirketlerinden bazıları, FTX ve alım satım şirketi Alameda Research’ün içinde bulunduğu likidite krizinin ardından maruz ktopladığı riskler meselesunda net olmaya çağırılıyor.

Tether baş teknoloji sorumlusu Paolo Ardoino, paylaştığı bir tweet’te stablecoin ihraççısının sıkıntılı firmalardan hiçbirine maruz kalmadığını açıkladı. Benzer şekilde Circle CEO’su Jeremy Allaire de firmanın FTX ve Alameda’ya maruz ktopladığına dair söylentileri yalanladı. Kripto borsası Coinbase’in CEO’su Brian Armstrong da kişisilarına firmanın FTX veya FTT’ye herhangi bir maddi maruziyeti olmadığına dair güvence verdi.

FTX ve Alameda krizi ortaya çıkarken Binance CEO’su Changpeng Zhao ise, Merkle Tree’leri ile Rezerv İspatı mekanizması kullanarak borsa rezervlerinin tam şeffaflığını sağlamanın bir yolunu uygulamaya söz verdi.