Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Terra (LUNA) yüzde 96 değer kaybetti – UST 0,22 abd dolarıı gördü

Terra (LUNA) fiyatı, tüm zamanların en yüksek seviyesinden yüzde 96,5 geriledi. Protokolün ABD abd dolarıına sabitlenmiş stablecoin varlığı olan TerraUSD’nin (UST) fiyatı 0,225 abd doları seviyesine indi.

Cointelegraph Piyasalar ve TradingView verilerine göre 4 Mayıs zamaninde 90 abd dolarıa yaklaşan LUNA/USDT paritesi, 11 Mayıs itibarıyla 5 abd dolarıın altına düştü.

TerraUSD 0,225 abd doları değerini gördü

Normal şartlarda 1 ABD abd dolarıına denk gelmesi gereken UST fiyatı, durdurulamaz biçimde geriledi. Terra’nın fiyatı dengelemek için uyguladığı tüm hamleler sonuçsuz kalınca, stablecoin fiyatı 0,225 abd dolarıa kadar indi.

UST/USDT paritesine ait saatlik grafik. Kaynak: TradingView

İtibari para (fiat) birimlerine sabitlenmiş stablecoin varlıklarını kullanarak sabit fiyatlı küresel ödeme sistemlerine güç sağlayan bir blockchain protokolü olan Terra, Cointelegraph tarafından aktarıldığı üzere, toplu satış stopladırısı yaşadı. Akabinde Terra, stablecoin değerini yeniden 1 abd dolarıa getirmek için 750 milyon BTC rezervi kullanmak durumunda ktopladı.

Bilindiği üzere Luna Foundation Guard (LFG), hafta içinde Terra USD’nin (UST) abd dolarıa karşı endeksini “korumaya yardımcı olmak” için 1,5 milyar abd doları ayırmayı planlamıştı.

Gelgelelim, bu çabaların hiçbiri fiyatı dengelemeye yetmedi. Kripto topluluğu, Terra USD (UST) fiyatının abd doları karşısında erimesini izlerken önde gelen kripto para borsası Binance, LUNA ve UST çekimlerinin ikinci bir duyuruya kadar askıya topladığını açıkladı.

LUNA fiyat grafiği “rugpull”u andırdı

Terra protokolünün yerel para birimi olan LUNA, Binance borsasında 5 Nisan zamaninde 119,55 abd dolarıla tüm zamanların en yüksek değerini görmüştü. O zamanten zaman sonra kripto para piyasasında yaşanan genel düşüş sürecinden nasibi alan LUNA, stablecoin fiyaskosundan zaman sonra durdurulamaz biçimde çakıldı.

LUNA/USDT paritesine ait günlük grafik. Kaynak: TradingView

ATH değerinden bu yana yüzde 96’dan fazla değer kaybeden LUNA/USDT paritesi, bu haberin yayına hazırlandığı esnada en düşük 4,12 abd dolarıdan alıcı bulmuştu.

CoinMarketCap verilerine göre LUNA tokenin piyasa değeri, 4 Nisan zamaninde 41 milyar abd dolarıın üzerindeyken, bugün itibarıyla 2 milyar abd dolarıın altına indi.

Terra (LUNA) piyasa değeri tablosu. Kaynak: CoinMarketCap

Burada ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir. Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve alım satım işlemi risk içerir. Karar verirken özü araştırmanızı yapmalısınız.