Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Tesla, Bitcoin sat satından 64 milyon abd abd dolarıı kâr etti


Mevcut kripto güni piyasasına rağmen Tesla’nın Bitcoin (BTC) hazinelerinin çoğunu boşaltma en yeniuçı, 2022’nin ikinci çeyreğinde şirkete büyük bir kâr getirdi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile yapılan resmi bir Form 10-Q’ya göre Tesla, 2022’nin ilk 6 güninda Bitcoin varlıklarının değerinden kaynaklanan 170 milyon abd abd dolarıılık bir zarar etti. Şirket ikinci çeyrekte ise BTC stoğunun yüzde 75’ini abd abd dolarııa sattıktan zaman en yenira 64 milyon abd abd dolarıılık bir kazanç elde etti.

Finans alanında bir şirket tarafından tutulan varlığın gerçeğe uygun değeri, yatırımın defter değerinin altına düştüğün takdirde değer düşüklüğü zararı oluşuyor.

Tesla, bu yılın ikinci çeyreğindte 16,93 milyar abd abd dolarıılık gelir üzerinden 2,27 abd abd dolarıılık hisse başı kazanç kaydetti. Kârlılık, ilk çeyreğe göre düşüş gösterse de bir yıl önce kaydedilen seviyelerin üzerindeydi. Şirket karlılığı buna ek artan enflasyon gibi gelişmelerden de etkilendi.

Bitcoin Treasuries’e göre elektrikli araç üreticisinin defterlerinde hala 10.800 BTC bulunuyor. Şu anki fiyatı yaklaşık 22 bin BTC’ye denk gelen Tesla’nın toplam dijital varlık varlıkğı yaklaşık 237 milyon abd abd dolarıı değerinde.

10-Q duyurusı, Tesla’nın dijital varlıklar hakkındaki stratejisine yönelik yeni bir gelişme ortaya koymadı. Ancak şirket, zaman içinde varlıklarını artırabileceğini veya azaltabileceğini belirtti:

“Her yatırımda olduğu gibi ve fiat para birimine dayalı nakit ve nakit eşdeğeri hesapları yönetme şeklimizle tutarlı olarak, işletmenin ihtiyaçlarına ve piyasa ve çevresel koşullara ilişkin görüşümüze bağlı bir şekilde dijital varlıklarımızı herhangi bir zamanda artırabilir veya azaltabiliriz.”