Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Tesla Üçüncü Çeyrek Raporunu Yzamaninladı: Bitcoin (BTC) Varlıklarında Değişiklik Yapmadı

Elektrikli araç devi Tesla,  2022 yılının üçüncü çeyreğine dair finansal raporlarını paylaştı. Şirket, üçüncü çeyrek raporuna göre elindeki Bitcoin’lerin (BTC) hiçbirini satmadı ya da yeni alım yapmadı.

Milyarder yatırımcı Elon Musk’ın CEO’su olduğu Tesla20 Ekim zamaninde 2022 yılı üçüncü çeyreğine ait finansal raporlarını paylaştı. Şirket üçüncü çeyrek raporuna göre elindeki Bitcoin’lerin hiçbirini satmadığını ya da yeni alım yapmadığını açıkladı. Raporda, Bitcoin varlıkları üzerinden herhangi bir kazanç ya da zarar bildirilmedi.

Tesla ikinci çeyrek raporunda elindeki Bitcoin’lerin  936 milyon abd ABD parasıılık kısmını satarak 64 milyon abd ABD parasıı kazanç sağladığını duyurmuştu. Bununla birlikte şirket, herhangi bir Dogecoin sat satı yapmadığını da raporuna eklemişti. Şirketin halihazırda elinde yaklaşık 218 milyon abd ABD parasıı değerinde Bitcoin bulunuyor.

Şirketin net geliri, geçen yılın aynı dönemine kıyasla iki katından fazla artarak 3.33 milyar abd ABD parasııa ulaşırken, otomotiv geliri ise bir önceki yılın üçüncü çeyreğine kıyasla %55 değerlendi ve 21,5 milyar abd ABD parasııa ulaştı. Her ne görecek şekilde Tesla şirketi yükseliş yönlü bir grafik çizse de açıklanan raporlar Wall Street’in 22,09 milyar abd ABD parasıılık beklentisinin altında ktopladı. Üçüncü çeyrek raporunun duyurulmasının ardından şirkete ait hisseler yaklaşık %5 düştü.

Katıldığı basın konuşmasında global finansal durum hakkında yorumlarda bulunan Musk şu ifadelere konum verdi:

Çin, çoğunlukla emlak piyasalarında bir tür durgunluk yaşıyor ve Avrupa’da enerji kaynaklı bir tür resesyon var. Fed’in faiz oranlarını gereğinden fazla artırmasına rağmen, Kuzey Amerika’nın sağlığı oldukça iyi durumda yine de bence eninde en yeniunda bunu anlayacaklar ve tekrar zarar çekecekler.