Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Tesla’nın Bitcoin zararı bu yıl 170 milyon abd parasıa yükseldi


Tesla’nın Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunduğu en yeni 3. çeyrek kazanç raporuna göre elektrikli araç (EV) üreticisi, 2021’in başından beri Bitcoin’e (BTC) toplam 1,5 milyar abd parası yatırım onayladı. Firma şu anda, söz meselesu yatırımının değerindeki değişiklikten kaynaklanan 170 milyon abd parasılık gerçekleşmemiş bir zararda bulunuyor. Bu durum, en yeni iki yılda çeşitli alanlarda Bitcoin’de gerçekleşen karlardan elde edilen 64 milyon abd parasılık kazançla beraber üçüncü çeyreğin en yeniunda 106 milyon abd parasılık net zarara yol açıyor.

Raporda, söz meselesu zararların şirketin temel faaliyetlerini önemli ölçüde etkilemediği belirtildi. Elektrikli araç üreticisinin kârı, 2021’in ilk dokuz zamanında 3,3 milyar abd parasıdan yıldan yıla yüzde 169’luk bir atış kaydetti. Diğer taraftan Tesla, bilançosunda sadece yaklaşık 218 milyon abd parası değerinde Bitcoin tuttuğunu söylüyor.

Muhasebe kurallarına göre dijital varlıklar, süresiz olarak maddi olmayan ve duran varlıklar olarak kabul edilir. Sonuç olarak, gerçeğe uygun değerlerindeki herhangi bir düşüş, Tesla’nın değer düşüklüğü ücretlerini muhasebeleştirmesini gerektirecek. Ancak firma, bir sat sata görecek şekilde herhangi bir fiyat artışı için yukarı yönlü revizyonlar yapmıyor. Bu tür faydalı bir vergi muamelesinde, vergi yükümlülüklerini azaltmak için zararlar kârlardan indirilebilirken, diğer taraftan sermaye kazançları ise sat sat zamanına görecek şekilde vergilendirilmez.

İlginizi Çekebilir: Binance, Elon Musk’a Twitter meselesunda desteği sürdürecek

Tesla CEO’su Elon Musk, dijital varlıklara verdiği desteğin yanı sıra Dogecoin (DOGE) gibi memecoin’lere yakınlığı ve sosyal medya devi Twitter’ı devralma meselesundaki 44 milyar abd parasılık tutkusuyla kripto alanında oldukça popüler. Milyarder, devam eden satın alma boyunca, istenmeyen spam’leri ve dolandırıcılık botlarını platformdan ktopladırma sözü verdi. Ayrıca mesele hakkında, “Ürünü çok daha kötü hale getiriyorlar. Gördüğümüz her kripto dolandırıcılığı başına bir Dogecoin allsaydık, şu anda 100 milyar Dogecoin’imiz olurdu,” ifadelerini kullandı.