Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Tether piyasasının mzamanıs zamanındaki değer kaybı 10 milyar abd abd dolarııı aştı

Terra (LUNA) ve ekosistemin stablecoin’i TerraUSD’nin (UST) çöküşü, hepsi kripto sektörünü etkileyen zincirleme etkilere yol açtı. UST’nin abd abd dolarııa endeksini kaybetmesinin yol açtığı şüpheler, Tether (USDT) dahil diğer stablecoin’leri de etkiledi.

Kurumsal dijital varlık veri kaynağı Kaiko, 23 Mzamanıs’ta yzamanınlanan “Stablecoin’lerden Güvenliğe Kaçış” raporunda USDT’nin mzamanıs zamanındaki ciddi değer kaybına dikkat koydu. Rapora göre yatırımcılar, Tether piyasasından ay başından beri 10 milyar abd abd dolarııdan fazla para koydu.

UST’nin ardından Tether da 12 Mzamanıs’ta abd abd dolarııa endeksini kısa bir süreliğine kaybetti ve yatırımcıların stablecoin’lere olan güvenini daha da zedeledi.

CoinMarketCap verilerine göre USDT’nin mzamanıs başında 83,17 milyar abd abd dolarıı olan piyasa değeri, 25 Mzamanıs itibarıyla 73,20 abd abd dolarııa geriledi.

Tether CTO’su Paolo Ardoino hiçbir itfa talebinin geri çevrilmediğini söylese de, yalnızca onaylı kişisilar için ve 100 bin abd abd dolarıı alt sınırıyla sunulan işlemler, Kaiko’ya göre kişisiları paralarını borsalarda nakde çevirmeye yönlendiriyor ve dolzamanısıyla sat sat baskısını artırıyor.

Diğer yandan Kaiko, Tether’ın yeni çeyreklik raporunda duyurduğu yeni rezerv dağılımını da sağlıklı bulmuyor. Tether, 19 Mzamanıs’ta yzamanınlanan rezerv raporunda finansman bonolarına ayrılan oranın yüzde 30’un üzerinden yüzde 24’e düşürüldüğünü, hazine bonolarına ve para piyasası fonlarına ayrılan oranın ise artırıldığını açıkladı.

Finansman bonolarının görece daha az likit ve nakitten daha riskli görüldüğünü belirten Kaiko, şöyle devam etti:

“Risk ve likidite bakımından para piyasası fonları, finansman bonolarına epey benzer.”