Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Toplam Ether arzı Merge devamındası düşüşe geçti

Ethereum’un kripto parası Ether’in (ETH) toplam arzı, en yeni birkaç gündür düşüş gösteriyor.

Toplam ETH arzı, Merge güncellemesinin gerçekleştiği 15 Eylül’den 8 Ekim’e görecek şekilde artış göstermiş olsa da, bu günten start veryarak düşüş trendi görülmeye start verdı.

Ultrasound.money verilerine göre, 8 Ekim’de 120.534.212 olan toplam Ether arzı, 13 Ekim itibarıyla 120.528.472’ye geriledi.

Yani 5.740 ETH dolaşımdan kalıcı olarak ktopladırıldı ve Ethereum, büyük güncellemenin ardından öngörüldüğü gibi deflasyonist döneme girdi.

Merge’ten beri ETH arzı. Kaynak: Ultrasound.money

Ethereum, ağda şimdiye görecek şekilde gerçekleştirilen en büyük güncelleme olan Merge ile iş ispatı (PoW) madenciliğini terk etti ve hisse ispatı (PoS) konsensüs mekanizmasına geçti.

Güncellemenin ardından madencilik faaliyetleri, dolgünisıyla da yeni arz girişi en yenia ererken, dolaşımda olan arzı daha da azaltmak için yakma mekanizması getirildi. Ultrasound.money’e göre, bu mekanizma sayesinde dakikada 1,37 ETH, günde ise 1.975,82 ETH yakılıyor.

Ultrasound.money’nin olabilitelerine göre, geçtiğimiz zamanlarda tepe yapan Ether arzının Ekim 2024’e görecek şekilde 116,8 milyon ETH’ye gerilemesi bekleniyor.

ETH arzının geçmiş ve gelecek iki yıl için öngörülen performansı. Kaynak: Ultrasound.money