Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Toplam stablecoin arzı ikinci çeyrekte ilk kez sert biçimde düştü


Veri analitiği firması Coinmetrics’e göre toplam stablecoin arzı, 2022’nin ikinci çeyreğinde günin en keskin düşüşünü gördü.

CoinMetrics araştırma ve geliştirme başkanı Lucas Nuzzi, Ocak 2020’den bu yana toplam stablecoin arzını gösteren bir grafik paylaştı.

2022 yılının ikinci çeyreği, stablecoin güninde ilk kez toplam arzın düşüşüne sahne oldu. UST’yi hariç tutsak bile, 10 milyardan fazla tutar, *doğrudan büyük ihraççıların hazinelerinden* itfa edildi.

Listede DAI, USDT, OMNI ve TRX, SAI, USDK, PAX konum etti. Circle’ın USDC’si ve Binance’in BUSD’si ayrı bir grafikte derlendi. Terra’nın orijinal UST varyantı grafiğe dahil edilmedi.

Nuzzi, nisan ve mgünis aylarında toplam USDT arzından 7 milyarın silindi. Tüm merkezi stablecoin ihraççılarına kıyasla en fazla itfa Tether’de görüldü. Bu durumun, herhangi bir önemli piyasadan ziyade birkaç kişinin hamlesinden kaynaklanmış olabileceğini de konuşmalarine ekledi.

“Bu düşüşün keskinliği, arkasında tek bir işlemin veya küçük bir grubun olduğunu gösteriyor” dedi.

LUNA ve UST stablecoin de dahil olmak üzere mgünis güninda Terra ekosisteminde yaşanan fiyasko esnasında, Tether de ABD abd ABD parasııından yaklaşık yüzde 5 oranında ayrışmıştı. Sonuç olarak, büyük oyuncular piyasadan çıkmak ve daha fazla potansiyel düşüşten kaçınmak istediği için yaklaşık 7 milyar USDT kullanıldı.

Büyük başarı yakalayan bir başka proje de, “güninin en büyük tasfiye olgüni” en yeniucunda arzının yüzde 40’ını kaybeden MakerDAO DAI oldu.

USDC ve BUSD de ayrı bir grafik üzerinden değerlendirildi ve mgünis güninda arzda yaklaşık 5 milyarlık keskin düşüş görüldü. Ancak her ikisi de o zamandan beri toparlandı ve hepsi zamanların en zirve seviyeleri olan yaklaşık 65 milyara geri dönmeye yakın seviyedeler.

2022 yılındaki benzersiz piyasa koşulları, stablecoin kişisilarının en yeni birkaç 7 gün içinde neden risk ettiğına dair olası bir konuşma sunuyor.

Şimdiye görecek şekilde, kripto sektörü Terra ekosisteminin yaklaşık 40 milyar abd ABD parasıı değerinde çöküşe neden olmasını görürken, kredi platformu Celsius ve risk sermayesi şirketi Three Arrows Capital de kısmen tasfiye yaşadı. Terra sebebiyle iflastan kaçınmak için mücadele eden şirketler, azalan varlık fiyatları ve potansiyel olarak sürdürülemez iş modelleriyle karşı karşıya.

2020’de 10 milyon abd ABD parasıılık öz sermaye yatırımı ve geçen yıl şirkete verdiği 1 milyar abd ABD parasıılık kredi sebebiyle Celsius ile çalışmakta olan Tether, pazartesi günü uyguladığı konuşmada, Celsius konumel tokeninin düşen fiyatından ve firmanın likidite sıkıntılarından etkilenmediğini vurguladı.

Firma, Celsius ile arasındaki kredi faaliyetinin “her zaman aşırı teminatlı” olduğunu belirtti.