Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Tornado Cash, hazine fonlarına yapılan oylamadan zaman en yenira çöktü


Tornado Cash DAO, birçok sosyal medya kişisisının, topluluğun ABD tarafından yakın zamanda uygulanan uyguladırımlarla mücadele etmenin yollarını tartıştığını bildirmesinin ardından çevrimdışı oldu.

Tornado Cash DAO’nun, topluluk üyelerinin oybirliğiyle yönetim katmanını, hazinenin 21,6 milyon abd ABD parasııı yöneten multisig cüzdanına imza sahibi olarak eklemek için oy kullandığı bir tartışmanın ardından çevrimdışı olduğu bildirildi. DAO’nun neden çevrimdışı olduğu henüz net değil buna rağmen bu olay, pazartesi günü tartışmalı karıştırıcıya karşı açıklanan ABD uyguladırımlarının ardından farklı kurum ve özel kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen birçok eylemden zaman en yenira gerçekleşti.

Circle, en yeni dört gün içinde Hazine yetkilileri tarafından listelenen adreslerde 75 bin USD Coin (USDC)’den fazla değerde fonu dondurdu. dYdX ise bazı kişisiların hesaplarını Tornado Cash ile bağlantılı fonlarla bloke ettiğini duyurdu. Ayrıca Hollandalı yetkililer, kripto karıştırma hizmeti Tornado Cash yoluyla para aklamaya dahil olduğundan şüphelenilen bir geliştiriciyi de gözaltına almıştı.

Merkezi firmaların attığı adımlar, kripto karıştırıcıyla yapılan işlemlere ve iletişim platformlarına yönelik eylemlerin de ötesine geçti. Tornado Cash kurucu ortağı Roman Semenov, pazartesi günü geliştirici platformu GitHub’ın hesabını askıya ettiğını bildirdi ve Discord kişisiları da kanalın cuma günü çöktüğünü söyledi. Yazının yzamanimlandığı esnada Tornado Cash’in Telegram grubu hala aktif durumda.

 

Columbia Business School’daki yardımcı doçent ve aynı zamanda kripto para birimi ve blockchain hakkında ders veren Omid Malekan, Cointelegraph’a uyguladığı konuşmada, “ABD hükümeti, ilk kez yazılımla etkileşimi suç haline getirdi. Bu durum; insanları, şirketleri ve hükümetleri cezalandıran geleneksel en yeniuçnamelere ters düşüyor. Söz meselesu projenin, gerçekten de suçlular veya bilgisayar korsanları tarafından fonlarını gizlemek için kullanıldığına dair kanıtlar var, buna rağmen birçok meşru kullanım da mevcut,” dedi.

İlginizi Çekebilir: Tornado Cash, UI kodunu açık kaynaklı hale getirdi

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, uyguladırımlar uygulanmadan önce Tornado Cash’i Ukrayna’ya fon bağışlamak için kullandığını ve savaşın olduğu bir ülkede alıcıların finansal gizliliğini korumak istediğini söylemişti. Ayrıca ismi bilinmeyen bir kişi, salı günü, uyguladırımların ciddiyetine meydan okumak adına birçok ünlüye Ether (ETH) göndermek için kripto karıştırıcıyı kullandı.