Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Tornado Cash kodunun yzamanımlanması, uyguladırımları ihlal etmiyor


Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı, kripto para birimi karıştırıcısı Tornado Cash’in açık kaynak koduyla etkileşim kurmanın, Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC)’ın uyguladığı uyguladırımları ihlal etmeyeceğini söyledi.

Hazine Bakanlığı, salı günü sık sorulan sorular sayfalarında paylaştığı kılavuzda, daha önce ABD merkezli birçok kripto kişisisı arasında tartışmalı olan Tornado Cash ile ilgili dile getirilen bazı şüpheleri netleştirdi. Bakanlığa göre ABD sakinleri, karıştırıcının kodunu kopyalayarak, çevrimiçi bir şekilde kullanıma sunarak veya başka bir ortamda yzamanımlayarak uyguladırımları ihlal etmeyecek.

Bakanlık, “ABD’liler, Tornado Cash zamani web sitesi için internet arşivlerini ziyaret etmeleri ABD uyguladırım düzenlemeleri tarafından yasaklanmayacak, buna ek internette tekrar aktif hale gelirse Tornado Cash web sitesini ziyaret etmeleri de yasaklanmayacak,” konuşmasını uyguladı.

Hazine, yasaklı bir işlem içermemesi koşuluyla kişisiların Tornado Cash koduyla etkileşime girebileceğini belirtti. Ayrıca 8 Ağustos’ta uyguladırım uygulanmadan önce söz meselesu karıştırıcıyı kullanarak işlem start vertanlar, işlemi tamamlamak veya para çekmek için OFAC lisansı başvurusunda bulunabilir:

“OFAC, işlemlerin diğer uyguladırıma tabi davranışları içermemesi koşuluyla bu tür uygulamalara yönelik olumlu bir lisans politikasına sahip olacaktır.”

Tornado Cash ile ilişkili bireylerin faaliyetlerini ktopladıran veya kısıtlayan birçok platform, ABD uyguladırımları ve şirketlerin nasıl uyumlu olması beklendiği meselesundaki belirsizliği yansıtıyor. Karıştırıcının kurucularından Roman Semenov, 8 Ağustos’ta geliştirici platformu GitHub’daki hesabının askıya edildiğını bildirdi. Semenov, o sıralarda Tornado Cash’in koduyla olan etkileşimlerinin buna neden olabileceğini öne sürerek, “açık kaynak kodu yazmak artık yasa dışı mı?” diye sorgulamıştı.

İlginizi Çekebilir: Manta kurucu ortağı: Tornado Cash yasağı Web3 için çok riskli

Diğerleri ise Hazine Bakanlığı’nın eylemlerine karşılık olarak ABD hukuk sistemini kullanmaya çalıştı. Coinbase, 8 Eylül’de Tornado Cash kişisiları tarafından Hazine Bakanlığına karşı açılan ve kripto karıştırıcının akıllı sözleşme adreslerini yasa dışı olarak onayladığını iddia eden bir davzamanı destekleyeceğini duyurmuştu.