Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Türk kripto para borsası ICRYPEX yeni NFT koleksiyonlarını tanıttı

Yerli kripto para borsası ICRYPEX, düzenlediği lansmanda yeni NFT koleksiyonlarını tanıttı. Koleksiyonlar ICRYPEX NFT Marketplace’de sat sata çıkacak.

Gökalp İçer tarafından 2018’de kurulan konumli kripto para borsası ICRYPEX’in hayata geçirdiği NFT platformu ICRYPEX NFT Marketplace, platformda sat sata çıkacak yeni NFT koleksiyonlarını tanıttı. Lansmana blockchain ve NFT dünyasından yatırımcılar, NFT sanatçıları, Cumhuriyet Gazetesi Yöneticileri, Ali Nesin ve Erden Eruç ve basın mensuplarının katılım sağladı. 

Zorlu PSM SKY Lounge’da gerçekleşen etkinlik öncesi Ebru Güven, Vedat Güven ve Bora Erdamar NFT ve blockchain dünyasıyla ilgili bilgiler paylaştı. NFT ve blockchain dünyasının ülkemizde ve dünyadaki gelişimi ve geleceği meselesuna değindiler. Daha devamında sahneye meseleşmalarını yapmak üzere çıkan ICRYPEX CEO’su Gökalp İçer, projeler hakkında şunları söyledi: 

“Çok değerli bir vakıf, zamani bir gazete ve rekortmen bir sporcuyla çıkaracağımız bu NFT koleksiyonları büyük bir değer oluşturacak. Nesin Vakfı ile gerçekleştireceğimiz NFT koleksiyonunda kıymetli yazarımız Aziz Nesin’in çizim ve anılarını NFT’leştireceğiz. Ülkemizin en köklü gazetelerinden Cumhuriyet Gazetesi’nin 1924 yılından bu yana çıkarılan her bir baskısını NFT olarak sat sata sunacağız.”

ICRYPEX CEO’su Gökalp İçer lansmanda meseleşma yapıyor. Kaynak: Waltherkranz

Aziz Nesin’in hatıraları NFT’ye çevrilecek

Lansmanda tanıtılan ilk koleksiyon “Aziz Nesin’in Anıları” oldu. ICRYPEX ve Nesin Vakfı’nın birlikte çalışarak geliştirdiği projede Türk edebiyatının usta ismi Aziz Nesin’in anıları NFT dünyasına aktarılacak. ICRYPEX NFT Marketplace etkinliğinde meseleşan Aziz Nesin’in oğlu ve Nesin Matematik Köyü Kurucusu Ali Nesin, 

“ICRYPEX NFT Marketplace’de yakın zamanda sat sata sunulacak Aziz Nesin anıları bizim için çok mutluluk verici. Umuyorum bu kapsamda başta ilk koleksiyon olan Aziz Nesin Anıları yeni birçok projenin de havadiscisi olur. Bu projelerden elde edilecek gelirin çocukların eğitimine katkı sağlayacağına inanıyorum.” dedi.

82 yıllık Cumhuriyet Gazetesi arşivi NFT’leşecek

Lansmanda tanıtılan ikinci koleksiyon ise Cumhuriyet Gazetesi’nin 1930 yılından bu yana çıkan her szamanısının NFT’ye çevrileceği proje oldu.  ICRYPEX tarafından geliştirilen NFT arşivi Cumhuriyet Gazetesi’nin 82 yılını kapsayacak. Türkiye zamaninde iz bırakmış manşetlerin daha değerli olarak sat satta olacağı projenin detayları ilerleyen aylarda buna ek olarak açıklanacak. 

17 Guiness Rekoru sahibi Erden Eruç da NFT dünyasında konumini alacak

Lansmanda tanıtılan üçüncü koleksiyon da Erden Eruç’a ait. Koleksiyondaki eserler, dünyzamanı kürek çekerek turlayan ilk ve tek Türk olma unvanını elinde bulunduran doğa sporcusu Erden Eruç’un yolculuk anılarını ve kullandığı ekipmanları kapsıyor. 

Lansmanda meseleşan Eruç, 

“ICRYPEX ile yollarımız okyanus yolculuklarımda kesişti. Şirket olarak beni uzun zamandır yolculuklarımda sponsor olarak destekliyor. Bu aşamada ise özüleriyle bir NFT koleksiyonu çıkaracak olmaktan ötürü çok heyecanlıyım. Ben hayatının 1168 gününü denizde geçirmiş bir doğa sporcusuyum. Artık NFT dünyasında da konum alacak olmak, okyanuslar görecek şekilde NFT denizinde de kürek çekecek olmak mutluluk verici,” dedi.